Genital EstetikVajinal Estetik

Vajina Estetiği Lazer ve Diğer İşlemler

Vajina Estetiği Lazer ve Diğer İşlemler sağlıklı bilgiler için verdiğimiz bilgileri dikkatli okumanızı öneririz. Güzellik algısı kadın ve erkek ilişkilerinde göreceli bir şekilde değişkenlikler göstermektedir. Fakat her ne kadar göreceli bir kavram olsa da bazı durumlar bizler için önemli olabiliyor. Güzel bir vücuda sahip olmayı her kadın istiyor ve güzel bir vücut bir kadına önemli bir özgüven katıyor. Günümüzde kadın ve erkekte güzellik adına yapılan operasyonlar daha cesaretli bir şekilde yapılabiliyor. Kadınların estetik olarak kaygı duyduğu problem yaşadığı durumlardan biri de “vajinal bölge” yani diğer ismi ile “genital bölge” olarak karşımıza çıkıyor. Bir kadının vajinal bölgesi estetik açıdan ne kadar düzgün olursa ilişkilerinde o kadar daha özgüvenli ve psikolojik olarak daha iyi bir durumda oluyor.

Vajinal Bölge Hangi Kısımlardan Oluşur?

 • Hymen (Kızlık Zarı)
 • Mons Pubis (Dudakların üst kısmı)
 • Labium Minus (Küçük iç kısım dudaklar)
 • Labium Majus (Büyük dış kısım dudaklar)
 • Vagen (Vajina)

Vajina Estetiği hem psikolojik hem de estetik açıdan değerlendirmek gerekir. Vajinal bölgede oluşan sarkmalar veya estetik olarak kötü bir görünüme kavuşması bir kadına güvensizlik ve psikolojik olarak ciddi sorunlar yaratabilir. Birçok kadın estetik açıdan bu tarz sıkıntılar yaşamasına rağmen maalesef bu konuda biraz çekingen davranmakta ve tedavi için herhangi bir adım atmamaktadır. Bu durumda stres ve özgüvensizlik doğurmaktadır.

İç Genital Bölgede Yapılan Estetik Uygulamalar

 • Vajina Daraltma (Vajinoplasti)
 • Kızlık Zarı Onarımı (Hymenoplasti)

Dış Genital Bölgede Yapılan Estetik Uygulamalar

 • Pubis Estetiği
 • Küçük Dudakların Küçültülmesi (Labioplasti)
 • Büyük Dudakların Dolgunlaştırılması (Labium Majuslara)

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) nedir?

Vajinoplasti yani vajina daraltma, genişleyen veya bollaşan vajinanın istenilen sıkılığa erişmesi için yapılan estetik operasyonlara verilen addır. Vajina dokularının esnekliğini kaybetmesi, bollaşması, genişlemesi gibi durumlarda tekrar sıkılışması ve eski haline gelmesi için yapılan genetik operasyona vajinoplasti denir.

Vajinoplasti neden yapılır?

Vajinoplasti operasyonları birçok nedenden dolayı yapılmaktadır. En çok yapılma nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • İlişki sırasında vajinadan gelen sesler.
 • Cinsel ilişki sırasında daha fazla zevk alma.
 • İdrar torbası ve barsak sarkmasından kaynaklı problemler.
 • Özgüven.
 • Daha iyi bir orgazm yaşama.
 • Sürekli yaşanan vajinal enfeksiyonlar.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) operasyonları nasıl yapılır?

Vajinoplasti operasyonları ortalama 1 saat kadar sürmektedir. Genellikle lokal anestezi ile beraber sedasyon yani hafif uyku anestezi desteği ile yapılmaktadır.

Operasyon vajina girişinden başlayarak 6-7 cm kadar içeri girilerek yapılır. Bu sayede daha fazla doku çıkarılır ve vajina içi özel iplikler ile dikilerek dokular birleştirilir.

Bu operasyonlar alanında uzman jinekolog hekimler tarafından yapıldığında çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

Lazerle vajina daraltma

Bir diğer adı ile “Lazer Vajinal Rejuvenasyon” (LVR) vajinal bölgenin ameliyatsız ve cerrahi bir müdahale gerçekleştirilmeden lazer ile sıkılaştırılması durumudur. Vajina daraltma lazer ile yapıldığı zaman hiçbir şekilde dikiş, anestezi ve ağrı durumu oluşmaz.

Vajina daraltma lazer ile nasıl yapılır?

Vajina daraltma lazer işlemi sırasında fraksiyonel karbondioksit veya erbium yag lazerler kullanılmaktadır. Lazerle vajina daraltma operasyonları ortalama yirmi (20) dakika sürmektedir. Vajina daraltma lazer işlemleri son derece konforlu ve ağrısızdır. Herhangi bir anestezi işlemi uygulanmaz. Operasyon sonrası hasta günlük hayatına dönebilir fakat en az bir (1) hafta cinsel ilişkiden uzak durmalıdır.

Vajinoplasti sonrası tekrar bir genişleme olur mu?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) operasyonları sonrası tekrar bir genişleme normal doğum veya kürtaj gibi durumlar yaşanmadığı sürece yaşanmaz.

Vajina genişlemesi neden olur?

Vajina genişlemesi gebelik dönemlerinde, normal doğumlarda veya sıkıntılı bir doğum sonrası gibi durumlarda, çok sık girilen cinsel ilişki durumlarında, kürtaj operasyonları gibi jinekolojik müdahale sonralarında oluşmaktadır. Sezeryan doğum olsa bile gebelik durumu vajina genişlemesine yol açar.

Vajina daraltma operasyonun riski var mı?

Vajinoplasti operasyonları deneyimli ve uzman hekimlerce yapılmadığı durumlarda yani başarılı bir operasyon oluşmadığı durumlarda cinsel ilişki sırasında ağrılara yol açabilir. Bu durum fazla daraltma yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Vajinoplasti sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabilir?

Vajinoplasti operasyonu sonrası hasta aynı gün evine dönebilir. Bir gün sonra vajinoplasti operasyonunda takılan tampon çıkarılır herhangi bir pansuman yapılmaz, dikiş alımı gerekmez, dikişler zaman içerisinde kendiliğinden eriyecektir. Operasyon sonrası verilen antibiyotik kullanımına ve genital bölge temizliğine önem verilmelidir. Operasyon sonrası cinsel ilişkiden en az bir buçuk (1,5) ay yani altı (6) hafta kadar uzak durulmalıdır. Operasyon sonrası ilk ilişkide “lubrikan” denilen kayganlaştırıcıları kullanmanız tavsiye olunur. Operasyon sonrası çiftler daha iyi bir cinsel yaşama kavuşur.

Kızlık Zarı Onarımı (Hymenoplasti)

Yırtılan kızlık zarının tekrar dikilmesine Hymenoplasti yani kızlık zarı dikimi denir. Mutlaka yapılması gereken zorunlu bir işlem değildir. Fakat sosyal yönden ihtiyaç haline gelebilir.

Kızlık zarı nedir?

Latince olarak Hymen olarak adlandırılan kızlık zarı çoğu ülkede ve toplumda bekaretin simgesi olarak gösterilmektedir. Kızlık zarı vajina girişinde bulunan küçük ince bir et parçasıdır.

Kızlık zarı nerededir, ne işe yarar?

Kızlık zarı vajinanın orta kısmında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir deliği olan ince bir et parçasıdır. Herhangi bir işlevi yoktur fakat enfeksiyonlara karşı koruduğu tartışılmaktadır. Genç kızların daha az enfeksiyon kapması herhangi bir cinsel ilişkide bulunmadığına da yorumlanabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı operasyonu olmak isteyen hasta psikolojik olarak ağır bir işleme gireceğinden ötürü genel anestezi isteyebilir ve genel anestezi altında bu işlem gerçekleşebilir. Lokal anestezi ile gerçekleşen operasyonlar otuz(30) dakika içerisinde tamamlanır.

Pubis Estetiği (Venüs Tepesi)

Kadınların bikini veya dar elbiseler giydiklerinde vajina bölgesinin üstünde oluşan şişkin çıkıntıya pubis yani Venüs tepesi denilmektedir. Pubis yağlanması diyet programları ve spor ile eritilmesi zor bir bölümdür. Bu yağlanmanın oluşturduğu görüntü bikini ve dar elbise kullanımlarında estetik açıdan kötü bir görüntü verebilir.

Pubis estetiği nasıl uygulanır?

Pubis estetiği üç (3) farklı şekilde yapılabilir.

Lipoliz: Cilt altı yağının pubis üzerinden bazı enjeksiyonlar ile eritilmesi ile yapılan işlemdir. Ağrısız ve cerrahi bir durum gerektirmeyen bir işlem olduğu için tercih edilir.

Liposuction: Pubis üzerinde oluşan yağ tepeciğinin lipsuction ile alınması işlemidir.

Cerrahi işlem: Karın germe ameliyatı benzeri şekilde cerrahi bir operasyonla pubis tepesinin alınması işlemidir. Cerrahi işlem sadece pubis bölgesinde ileri düzeyde bir sorun olduğunda uygulanır.

Küçük Dudakların Küçültülmesi (Labioplasti)

Genetik olarak bazı kadınlarda iç dudakların uzun ve büyük olması estetik açıdan kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Sadece genetik bir durum olmamakla birlikte doğum sonrası da sarkmalar yaşanabilir. Bu durumlar kişiyi özgüveninden ve kıyafet tercihlerinden yoksun bırakır. Dar elbiseler ve bikini giyiminde seçici davranmak durumuna gidebilir. Labiplasti operasyonları bu durumları tamamen ortadan kaldırır.

Küçük dudak operasyonu ne kadar sürer?

Bu operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilir fakat kişinin isteğine bağlı olarak genel anestezi de yapılabilir. Küçük dudaklar uyuşturulduktan sonra operasyon başlar. Yaklaşık olarak otuz (30) dakikalık bir işlemdir.

Operasyon sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir?

Operasyon sonrası anestezi durumuna bağlı olarak hastalar bi kaç saat içinde hastaneden ayrılabilirler. Operasyon sonrası, operasyonu yapan hekimin talimatları doğrultusunda bölgenin nasıl temiz tutulacağı ve nelere dikkat edileceği konusunda bilgiler verilir. Vajina estetiği iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir fakat hasta normal şartlarda yaşamına ertesi gün dönebilir. Hastanın spor aktivitelerinden iki (2) hafta kadar uzak durması gerekir. Operasyon sırasında uygulanan dikişler üç (3) hafta içinde kendiliğinden erir. Dikişlerin erimesinden sonra cinsel hayatına dönebilir.

Labium Majus (Büyük dış kısım dudaklar)

Genellikle 30 yaş sonrası veya aşırı zayıf kadınlarda karşılaşılan bir durumdur. Büyük dış kısım dudakların sarkması ve buruşuk bir görünüm kazanması rahatsız edici bir durumdur. Büyük dudakların dolgunlaştırılması operasyonları ile estetik bir görünüme kavuşturulabilir.

Uygulama nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Kişinin kendi yağ dokusu ile gerçekleştirilen operasyonlarda genellikle karın bölgesinden alınan yağ dokusu dudaklara enjekte edilir. Operasyonun hastane koşullarında lokal veya genel anestezi altında olması gerekmektedir. Yaklaşık otuz (30) dakika süren operasyon sonrası hasta bi kaç saat dinlendikten sonra taburcu olabilir.

Normal hayata ne kadar sürede dönülür?

Operasyon sonrası yağ enjeksiyonundan kaynaklı dudaklarda bir şişlik meydana gelir. Bu şişlikler üç (3) ile dört (4) gün içerisinde azalarak kaybolur. Bu süre içerisinde bol iç çamaşırları giyilmesine özen gösterilmelidir. Operasyon sonra ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulanır.

Tüm Vücut İçin Lazer Epilasyon İşlemi

Vajina estetiği ameliyatı fiyatları

Vajina estetiği ile ilgili operasyon fiyatları tüm operasyonlarda olduğu gibi değişkenlik göstermektedir. Vajina estetiği fiyatları için sitemizde bulunan doktorlardan kendilerine ulaşarak fiyat alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?