Cilt Bakımı

Ölü Derilerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Ölü derilerden kurtulmanın doğal yolları bir kaç doğal yöntem paylaştık. Ölü derileri temizlemek için doğal yollardan yararlanmanız daha doğru olacaktır. İlk olarak aktar ya da eczanelerden alacağınız doğal bir sabun ile başlayabilirsiniz. Gün içerisinde en az 2 kere yüzünüzü yıkamanız, ölü derilerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kuru Cilt Bakımı nasıl yapılır öğrenmek için linke tıklayın!
İlgili link > https://estetisyendoktor.com/kuru-cilt-bakimi/

Ölü derileri temizlemek için doğal yol denilince akla, maskeler gelmektedir. Evde kolaylık yapabileceğiniz birkaç maskeden bahsedeceğiz.

Salatalık ve Bal İle Ölü Deriden Kurtulmak

Ölü derilerden kurtulmanın doğal yolları listemizde bir diğer yöntem ise salatalık ve bal ile ölü deriden kurtulma. Peki nasıl yapıyoruz? 3 yemek kaşığı bal ve yarım salatalık ile yapabileceğiniz bu maske, hem cildinizi korur hem de ölü derileri temizler. Salatalığı kullanmadan önce mutlaka rendeleyin ve sonra bal ile karıştırın. Macun kıvamı elde edene kadar karıştırın. Daha sonra haftada 1 kez olmak şartıyla uygulayın. Maske, en fazla 12 dakika cildinizde kalmalıdır.

Süt ve Yulaf İle Ölü Derileri Temizleme

5 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ile yapabileceğiniz bu tarif, haftada 2 kez uygulanabilmektedir. Yulaf ezmesini bir kaseye alın ve süt ekleyin. İyice karıştırdığınız malzemeleri, dairesel hareketler ile yüzünüze uygulayın. Bu şekilde 5 dakika masaj yapın, 5 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.

Ölü Derilerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Kahve Telvesi

Kahve telvesi, ölü deri hücrelerini temizlemek için iyi bir eksfoliyatör olarak kullanılabilir. Ayrıca kahve, doğrudan cilt üzerinde kullanıldığında cilt dokusunu iyileştiren ve parlak bir cilt sağlayan flavonoller açısından zengindir.

Kahve telvesi nasıl kullanılır? Bir kasede 3 yemek kaşığı kahve telvesi, 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağı, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı ince şeker karıştırın. Bu macunu yüzünüze, boynunuza, dizlerinize, dirseklerinize ve ayağınıza uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapın. 5 ila 10 dakika bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın. Kurulayın ve ardından cildinizi nemlendirin. Farkı görmek için bu fırçalamayı haftada bir kez kullanın.

Portakal Kabuğu

Portakal kabukları gerçekten iyi bir eksfoliyatör olarak kullanılabilir, tek yapmanız gereken portakal kabuklarını saklamak ve birkaç gün güneş ışığında kurutmak. Onları toz haline getirin ve hava geçirmez bir kapta saklayın. Portakal kabuğu peelingi kullanmak sadece ölü deri hücrelerinden değil aynı zamanda kirden de kurtulmanıza yardımcı olur ve cildinizin gençleşmesine yardımcı olur.

Portakal kabuğu nasıl kullanılır? Kullanmak için eşit miktarda portakal kabuğu tozu ve yoğurdu karıştırın. Bu macunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Daha sonra ıslak ellerle dairesel hareketlerle macunu nazikçe ovalayın. Bu yöntemi haftada bir kez kullanın.

Şeker ve zeytinyağı

Şeker parçacıkları ölü deri hücrelerini çıkaracağından aynı zamanda zeytinyağı güzel bir nemlendirici görevi göreceğinden, şeker ve zeytinyağı karışımı kullanabilirsiniz. Koyu dudaklardan kurtulmak için bunu dudaklarınızda da kullanabilirsiniz.

Şeker ve zeytinyağı nasıl kullanılır?  Yarım fincan ince şeker ve 2 ila 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağını karıştırın. Ayrıca buna 2 ila 3 çay kaşığı bal ekleyin ve biraz limon suyu sıkın. Bunu cildinize uygulayın ve ardından birkaç dakika dairesel hareketlerle ovalayın. Bu şeker peelingini haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

Ölü Derilerden Kurtulmak için Kuru Fırçalama

Kuru fırçalama, ölü deri hücrelerini temizlemenin etkili bir yoludur. Kuru fırçalama, cildinizdeki ölü hücre birikimini etkili bir şekilde yok edebilir ve gözeneklerinizi açabilir. Bunu yaparak sadece ölü deri hücrelerinden kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi sıkılaştırır ve dokusunu iyileştirir.

Banyonuzda dik durun ve ayaklarınızı fırçalamaya başlayın ve ardından yukarı doğru bacaklara, uyluklara, karına, göğüse, sırta, kollara ve omuzlara doğru hareket edin. Acele etmeyin ve bunu yaklaşık 10 ila 20 dakika yapın. Tüm vücudunuzu fırçaladıktan sonra duş alın, cildinizi kurulayın ve nemlendirici uygulayın. Haftada birkaç kez kuru fırçalama yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?