Saç Ekimi

Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler

Saç dökülmesine neden olan faktörler için detaylı bir içerik sizi bekliyor. Saç dökülmesi (alopesi) sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir ve geçici veya kalıcı olabilir. Kalıtımın, hormonal değişikliklerin, tıbbi durumların veya yaşlanmanın normal bir parçasının sonucu olabilir. Herkes kafasında saç kaybedebilir, ancak erkeklerde daha sık görülür.

Kellik tipik olarak kafa derinizden aşırı saç dökülmesini ifade eder. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliğin en yaygın nedenidir. Bazı insanlar saç dökülmesinin tedavi edilmeden ve gizlenmeden seyrini sürdürmesine izin vermeyi tercih eder. Diğerleri saç modelleri, makyaj, şapka veya eşarp ile örtebilir. Ve yine de diğerleri, daha fazla saç dökülmesini önlemek veya büyümeyi yeniden sağlamak için mevcut tedavilerden birini seçer.

Saç dökülmesi tedavisine başlamadan önce, saç dökülmesinin nedeni ve tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisidir?

Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler
Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler

Saç Dökülmesine Neden Olan Belirtiler

Saç dökülmesi, neyin sebep olduğuna bağlı olarak birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilir ve sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir.

Saç dökülmesinin belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Başın üstünde kademeli incelme. Bu, yaşlandıkça insanları etkileyen en yaygın saç dökülmesi türüdür. Erkeklerde saçlar genellikle alındaki saç çizgisinde çekilmeye başlar. Kadınlar tipik olarak saçlarında bir genişlemeye sahiptir. Yaşlı kadınlarda giderek yaygınlaşan bir saç dökülmesi modeli, saç çizgisinin gerilemesidir (frontal fibrozan alopesi).
 • Dairesel veya düzensiz kel noktalar. Bazı insanlar saç derisinde, sakalında veya kaşlarında dairesel veya yamalı kel noktalarda saçlarını kaybederler. Saç dökülmeden önce cildiniz kaşınabilir veya ağrılı hale gelebilir.
 • Ani saç dökülmesi. Fiziksel veya duygusal bir şok saçların gevşemesine neden olabilir. Saçınızı tararken veya yıkarken, hatta hafifçe çekiştirdikten sonra bile avuç dolusu saç çıkabilir. Bu tip saç dökülmesi genellikle genel saç incelmesine neden olur ancak geçicidir.
 • Tüm vücut saç dökülmesi. Kanser için kemoterapi gibi bazı durumlar ve tıbbi tedaviler, vücudunuzun her yerinde saç dökülmesine neden olabilir. Saç genellikle tekrar uzar.
 • Kafa derisine yayılan pullanma yamaları. Bu saçkıran belirtisidir. Kırık saç, kızarıklık, şişme ve bazen de sızma eşlik edebilir.

Ne zaman doktora görünmeli

Sizde veya çocuğunuzda kalıcı saç dökülmesinden rahatsızsanız ve tedaviye devam etmek istiyorsanız doktorunuza görünün. Saç çizgisi gerilemesi (frontal fibrozan alopesi) yaşayan kadınlar için, belirgin kalıcı kellikten kaçınmak için erken tedavi hakkında doktorunuzla konuşun.

Ayrıca sizin veya çocuğunuzun saçını tararken veya yıkarken ani veya düzensiz saç dökülmesi veya normalden daha fazla saç dökülmesi fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Ani saç dökülmesi, tedavi gerektiren altta yatan bir tıbbi duruma işaret edebilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

İnsanlar genellikle günde 50 ila 100 saç teli kaybeder. Bu genellikle fark edilmez çünkü aynı zamanda yeni saçlar da büyür. Saç dökülmesi, dökülen saçların yerine yeni saç çıkmadığında meydana gelir.

Saç dökülmesi tipik olarak aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlasıyla ilişkilidir:

 • Aile öyküsü (kalıtım). Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, yaşlanma ile ortaya çıkan kalıtsal bir durumdur. Bu duruma androjenik alopesi, erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik denir. Genellikle kademeli olarak ve öngörülebilir şekillerde ortaya çıkar – erkeklerde saç çizgisinin gerilemesi ve kel noktalar ve kadınlarda kafa derisinin tepesi boyunca saçların incelmesi.
 • Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar. Hamilelik, doğum, menopoz ve tiroid sorunlarına bağlı hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere çeşitli koşullar kalıcı veya geçici saç dökülmesine neden olabilir. Tıbbi durumlar arasında bağışıklık sistemi ile ilgili olan ve düzensiz saç dökülmesine neden olan alopesi areata (al-o-PEE-she-uh ar-eA-tuh), saçkıran gibi kafa derisi enfeksiyonları ve trikotillomani (trikotillomani) adı verilen saç çekme bozukluğu yer alır. o-til-o-MAY-nee-uh).
 • İlaçlar ve takviyeler. Saç dökülmesi, kanser, artrit, depresyon, kalp sorunları, gut ve yüksek tansiyon için kullanılanlar gibi bazı ilaçların yan etkisi olabilir.
 • Kafaya radyasyon tedavisi. Saç eskisi gibi çıkmayabilir.
 • Çok stresli bir olay. Birçok insan, fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra genel bir saç incelmesi yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçicidir.
 • Saç modelleri ve tedaviler. Aşırı saç şekillendirme veya saç örgüsü veya mısır tarlası gibi saçınızı sıkı çeken saç modelleri, çekiş alopesi adı verilen bir tür saç dökülmesine neden olabilir. Sıcak yağ saç tedavileri ve kalıcılar da saçların dökülmesine neden olabilir. Yara izi oluşursa, saç dökülmesi kalıcı olabilir.
Yamalı saç dökülmesi (alopesi areata)
Kadın Tipi Kellik
Erkek Tipi Kellik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?