Blog

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir? Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilmektedir. Her şeyden önce uzman doktor ile görüşmeli ve gerekli tahlilleri yaptırmalısınız. Bu tahlil sonuçlarında saç dökülmesi nedenleri öğrenecek ve aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisidir sorusuna cevap bulmuş olacaksınız.

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir ?

Saç dökülmesi genetik faktörlerden dolayı olabileceği gibi depresyon ve stres kaynaklı da olabilmektedir.

Kadınlarda menopoz ile ilişkilendirilen saç dökülmesi, erkeklerde genellikle genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda erkeklerde saçın ne kadar döküleciği, varsa dayının saç dökülme oranına bakılarak analiz edilmektedir. Erkekler, saç dökülmesini anne ve dayı tarafından aldığı için bazı doktorlar bu şekilde analiz etmenizi istemektedir.

Böbrek üstü bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, tiroit bezi hastalıkları, hormonal rahatsızlıklar, anemi, diyabet, insülin direnci ve kalp rahatsızlıkları gibi nedenlerden dolayı, saç dökülmesi meydana gelebilmektedir. Listede gördüğünüz hastalıkların çoğu, sağlıksız beslenmeden kaynaklı hastalıklardır.

Herhangi bir ürün ya da karışım kullanmadan önce mutlaka uzman doktor ile görüşmelisiniz. Dahiliye ya da Dermatolog’a giderek ilk araştırmayı yaptırabilirsiniz. Daha sonra gerek duyulması durumunda Endokrinoloji bölümüne yönlendirilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?