Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Açılma

Kepçe kulak ameliyatından sonra açılma neden olur, çözümü var mı gibi soruları cevapladığımız içeriğe hoşgediniz! Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) oldukça  zor bir ameliyattır. Her cerrah, kendi yöntemini kullanmakta ve hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası olası problemleri engellemektedir. Fakat her şeye rağmen ameliyat olmak isteyen kişiler, kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak neden açılır sorusuna cevap aramaktadırlar. Kulak açılma ihtimali, %2 olarak değerlendirilse bile yanlış yapılan işlemler yüzünden bu ihtimal yükselebilmektedir. Erkeklerde bulunan kıkırdak daha kalın ve kuvvetli olduğu için bu durum, erkeklerde daha çok görülmektedir.

Türkiye’de Estetik Cerrahi hakkında neler biliyorsunuz?

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulak Neden Açılır ?

Uzman tarafından önerilen şekilde bakım yapılmazsa kulak açılması meydana gelmektedir. Birçok uzman, ameliyattan sonra kulak açılması meydana gelmesin diye 1 ay boyunca saç bandı kullanımı önermektedir. Aynı şekilde bazı uzmanlar, kalıcı dikişler ile kulağın açılmasına engel olmaktadır. Bu dikişler, herhangi bir problem çıkarmadığı sürece ömür boyu kalmaktadır. Bazı kişilerde çeşitli sivilcelenmeler meydana geldiği için dikişler, 6 aydan sonra çıkarılmaktadır.

Uygulanan teknik ve cerrahın tecrübesi, kulak açılmasını direkt etkilemektedir. Her şeyin profesyonel olduğu bir ameliyattan sonra kulak açılma ihtimali %2’dir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulak Neden Açılır

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri

Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) diğer büyük cerrahi türlerinde olduğu gibi, kanama, enfeksiyon ve anesteziye karşı olumsuz reaksiyon gibi risklere sahiptir.

Otoplasti ile ilişkili diğer riskler şunlardır:

  • Yara izi. Yara izleri kalıcı olsa da, muhtemelen kulaklarınızın arkasına veya kulaklarınızın kıvrımlarına gizleneceklerdir.
  • Kulak yerleşiminde asimetri. Bu, iyileşme sürecindeki değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, cerrahi önceden var olan asimetriyi başarılı bir şekilde düzeltmeyebilir.
  • Cilt hissindeki değişiklikler. Otoplasti sırasında kulaklarınızın yeniden konumlandırılması bölgedeki cilt hissini geçici olarak etkileyebilir. Nadiren, değişiklikler kalıcıdır.
  • Alerjik reaksiyon. İşlem sırasında veya sonrasında kullanılan cerrahi bant veya diğer malzemelere karşı alerjik reaksiyon olması mümkündür.
  • Dikişlerle ilgili sorunlar. Kulağın yeni şeklini sabitlemek için kullanılan dikişler, cildin yüzeyine doğru ilerleyebilir ve çıkarılması gerekebilir. Bu, etkilenen cildin iltihaplanmasına neden olabilir. Sonuç olarak, ek ameliyat gerekebilir.
  • Aşırı düzeltme. Otoplasti, kulakları arkaya yaslamış gibi gösteren doğal olmayan konturlar oluşturabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Önce Bilgiler

Otoplasti bir hastanede veya ayakta tedavi gören bir cerrahi tesiste yapılabilir.

Bazen prosedür, vücudunuzun sadece bir kısmını uyuşturan sedasyon ve lokal anestezi ile yapılır. Diğer durumlarda, sizi bilinçsiz hale getiren genel anestezi işleminizden önce verilebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sırasında

Otoplasti teknikleri, ne tür bir düzeltmeye ihtiyaç duyulduğuna göre değişir. Plastik cerrahınızın seçeceği özel teknik, kesilerin yerini ve ortaya çıkan izleri belirleyecektir.

Doktorunuz insizyon yapabilir:

  • Kulaklarının arkasında
  • Kulaklarınızın iç kıvrımlarında

Kesiler yaptıktan sonra doktorunuz fazla kıkırdak ve deriyi çıkarabilir. Daha sonra kıkırdağı uygun pozisyona katlayacak ve iç dikişlerle sabitleyecektir. Kesileri kapatmak için ek dikişler kullanılacaktır.

Prosedür tipik olarak yaklaşık iki saat sürer.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra

Otoplastiden sonra kulaklarınız koruma ve destek için bandajlarla kapatılacaktır.

Muhtemelen biraz rahatsızlık ve kaşıntı hissedeceksiniz. Ağrı kesici ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Ağrı kesici ilaç kullanıyorsanız ve rahatsızlığınız artarsa ​​hemen doktorunuza başvurunuz.

Kulaklarınızdaki baskıyı önlemek için yan yatmaktan kaçının. Ayrıca insizyonları ovmamaya veya aşırı kuvvet uygulamamaya çalışın. Düğmeli gömlekler veya gevşek yakalı gömlekler giymeyi düşünün.

Otoplastiden birkaç gün sonra doktorunuz bandajlarınızı çıkaracaktır. Kulaklarınız muhtemelen şişmiş ve kırmızı olacaktır. Birkaç hafta boyunca geceleri kulaklarınızı kapatan gevşek bir saç bandı takmanız gerekebilir. Bu, yatakta dönerken kulaklarınızı öne çekmenize engel olacaktır.

Doktorunuzla dikişlerinizin ne zaman alınacağını veya alınıp alınmayacağını konuşun. Bazı dikişler kendiliğinden erir. Diğerleri işlemden sonraki haftalarda doktorun ofisinde çıkarılmalıdır.

Banyo ve fiziksel aktivite gibi günlük aktivitelere devam etmenin uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?