Meme Estetiği

Göğüs Estetiği Sonrasında İyileşme

Göğüs estetiği sonrasında iyileşmeyi hızlandıran yöntemler için ipuçları ve teknikler. Ameliyatınızdan sonra ne bekleyeceğinizi bilmek, kaygıyı azaltmaya ve iyileşmenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ameliyat sonrası talimatlarınızı yakından takip ederek cerrahi sonuçlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz. İşte size yardımcı olacak bazı fikirler.

Meme Büyütme İyileşmesi Hakkında

Göğüs estetiği sonrasında gören meme büyütme ameliyatı son derece kişisel bir karardır. Bir karara varmanız biraz zaman alabilirken, prosedürün sonuçları benlik saygınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Ancak sonunda arzu ettiğiniz estetik hedeflere ulaşmadan önce, ameliyat sonrası aşamada göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır ve iyileşme döneminde ne bekleyeceğinizi anlayamamak sizi endişelendirebilir. Ameliyat sonrası neler bekleyebileceğinize dair bir fikir edinmek için meme büyütme iyileşmesinin farklı aşamalarına bir göz atalım.

En İyi Meme Büyütme Ameliyatı Türleri Nelerdir?

En iyi meme büyütme ameliyatı olarak iki farklı türünü söyleyebiliriz.

Estetik Meme İmplantı Ameliyatı

Estetik meme implantı ameliyatı, bu cerrahi prosedür meme dokusunun arkasına veya pektoralis kasının (göğüs kası) altına yerleştirilen silikon veya salin implant kullanılarak memelerin boyutunu ve şeklini değiştirir.

Meme Rekonstrüksiyon Ameliyatı

Meme rekonstrüksiyon ameliyatı ise bu cerrahi prosedürde meme implantları veya hastanın vücudunun başka bir bölgesinden alınan yağ dokusu kullanılarak bir veya iki memeyi yeniden yapılandırır veya yeniden yapılandırır. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı genellikle meme kanserinin yayılmasını önlemek için memeleri cerrahi olarak alınan hastalarda yapılır.
Aşırı sarkık veya sarkık göğüslerde en iyi sonucu almak için göğüs büyütme, göğüs dikleştirme (mastopeksi) ile birleştirilebilir .

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Her hastanın benzersiz olduğunu akılda tutmak önemlidir; bu nedenle iyileşme süresi kişiden kişiye değişebilir.

Genel olarak, 6 ila 8 hafta sonra tam bir iyileşme sağlanmalıdır.

Genel bir rehber olarak, birkaç hafta sonra uçabilir veya araba kullanabilirsiniz, 3-4 hafta sonra Spor Salonuna ve Egzersize geri dönebilir ve 4-6 hafta sonra Sprey Bronzluk yapabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Ne Zaman İşe Dönebilirim?

İşe dönme yeteneğiniz sağlığınıza ve iyileşme yeteneğinize bağlı olacaktır.

 • Hafif işler – Evden çalışma, bilgisayar çalışması veya hafif ofis işleri – 1-2 hafta içinde
 • Orta düzeyde çalışma – Eşyaları taşımak ve kaldırmak – 3 ila 4 hafta içinde
 • Yorucu iş – Ağır iş – 6 ila 8 hafta içinde

Meme Büyütme İyileşme Döneminde neler bekleyebilirsiniz?

Meme ameliyatından hemen sonra , genel anestezinin etkileri nedeniyle muhtemelen kendinizi sersemlemiş hissedeceksiniz. Göğüs implantları pektoralis kasının altına yerleştirilmişse, göğsünüzde sıkı bir his veya kas ağrısı hissedebilirsiniz. Göğüs kasınız esneyip rahatladıkça bu rahatsızlıklar yavaş yavaş azalacaktır.

Birkaç saat sonra uyku hali ve göğüs ağrısında azalma olabilir. Cerrahınız veya hemşireniz, iyileşen göğüsleri desteklemek ve kesi hattına travmayı önlemek için ameliyatlı göğüslerinizi özel bir sutyen veya elastik bir bandajla saracaktır. Sağlık ekibi sağlık durumunuzu değerlendirdikten ve herhangi bir olumsuz belirti ve semptom görülmediğinde, hastaneden taburcu edileceksiniz. Ancak yine de kafa karışıklığı ve zayıflık yaşayabileceğiniz için birinden sizi eve bırakmasını istemeniz gerekir.

İlk 3 ila 5 gün içinde muhtemelen en fazla rahatsızlığı yaşayacaksınız. Ağrıyı ve şişliği hafifletmek için cerrahınız size reçete edilen ilaçları almanızı önerecektir. Ayrıca cerrahi bölgede normal olan küçük kanamalar fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, kontrolsüz kanama varsa, derhal birinci basamak sağlayıcınıza danışın.

1 hafta sonra, cerrahi bölgedeki ağrı dayanılabilir hale gelebilir ve ağrı kesici ilacınıza daha az bağımlı olursunuz. Cerrahınızın onayı ile yavaş yavaş günlük yaşam aktivitelerinize dönebilirsiniz. Daha iyi kozmetik sonuçlar için yorucu aktivitelerden kaçınmanız ve destekleyici sutyeninizi dini olarak giymeniz önerilir.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, minimum göğüs ağrısı ve şişmesi hala mevcut olabilir, ancak bunlar önemli rahatsızlıklara neden olmaz. Neredeyse iyileştiğinizi hissedebilirsiniz, ancak ağır kaldırma ve koşma ve yüksek yoğunluklu egzersizler yapma gibi güçlü aktiviteler konusunda hala dikkatli olmanız gerekir. Fiziksel olarak zorlu bir işiniz varsa, göğüslerinizin iyileşmesini sağlamak için işten birkaç gün daha izin almanız gerekir. 

2 ay sonra cerrahi kesiler hiçbir morarma, kanama, ağrı veya kızarıklık belirtisi olmadan tamamen iyileşir. Bu süre zarfında yine de destekleyici bir sutyen giymeniz gerekebilir, ancak işinize geri dönebilir ve normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Cerrahınız, komplikasyonları önlemek için hangi faaliyetlerin sizin için en iyi sonucu vereceğini size bildirecektir.

Meme Büyütme Ameliyatından sonra İyileşme Süresini iyileştirmek ve yara izini azaltmak için ne yapabilirsiniz?

Meme büyütme ameliyatının başarısı ne kadar iyi iyileştiğinize bağlı olacaktır. Göğüs büyütme işleminden sonra iyileşme süresini iyileştirmek için aşağıdaki kendi kendine yardım stratejilerine uyun:

 1. Cerrahınızdan ve destek ekibinden gelen talimatları yakından takip edin.
 2. Yeterince dinlenin
 3. Göğüs ağrısını ve şişmesini azaltmak için talimatlara göre destek sütyenleri giyin.
 4. Rahatsızlığı yönetmek için ağrı kesicilerinizi ve iltihap önleyici ilaçlarınızı alın.
 5. Enfeksiyonu önlemek için cerrahi insizyonlarınız için reçeteli ilaçlar uygulayın (Talimat edildiği gibi)
 6. Rahatlığı artırmak ve kesi bölgesinin yaralanmasını önlemek için bol, nefes alabilen giysiler giyin.
 7. İyileşen yaranın gerilmesini önlemek için yorucu aktivitelerden kaçının.
 8. Steriliteyi koruyun – enfeksiyon riskinden kaçınmak için yaranızı veya bandajınızı almayın
 9. Yara iyileşme sürecini hızlandırmak için besleyici ve protein açısından zengin gıdaların alımını artırmayı düşünün.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Hala Emzirebilir misiniz?

Plastik cerrah tarafından yapılan meme büyütme ameliyatı emzirme yeteneğinizi nadiren etkiler. Aslında, Estetik Cerrahi Dergisi’nde yayınlanan 2019 tarihli bir araştırma, silikon veya salin implantlarla birincil meme büyütme işleminden sonra doğum yapan kadınların bebeklerini komplikasyon olmadan emzirebildiklerini buldu.

Daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Meme Estetiği Emzirme Fonksiyonunu Bozar mı?

Meme Büyütme Ameliyatının Olası Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Genel cerrahinin risklerine ek olarak,  tüm meme cerrahisi türlerinde olduğu gibi meme büyütme de aşağıdakiler gibi potansiyel riskler ve komplikasyonlar doğurur:

 • Sıvı birikmesi – Seroma
 • Meme uyuşması
 • Meme ağrısı
 • İmplantın yanlış pozisyonu
 • Meme implantı çevresinde yara izi – kapsüler kontraktür
 • Meme şeklini değiştiren yara izi
 • Asimetrik göğüsler
 • Göğüs selüliti
 • Meme veya meme ucu hissi değişiklikleri
 • Birleşiyor gibi görünen göğüsler (symmastia veya uniboob)
 • İmplant deriden görülür veya hissedilir
 • Meme implantlarının sızıntısı
 • İstenmeyen veya kötü kozmetik sonuçlar
 • Emzirme sorunları

İmplant İle Meme Büyütme Ameliyatı Güvenli mi?

Meme Büyütme prosedürünün güvenliği, cerrahınıza, ameliyatınızın kalitesine ve meme implantınıza bağlıdır. Örneğin, daha yüksek veya daha fazla yapışkan jel içeren implantların kullanımı, daha düşük yırtılma veya kırılma riski ile ilişkilidir. [2] Cerrahınız hangi meme implantlarının vücut anatominize ve istenen kozmetik sonuçlara en uygun olduğuna karar verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?