Meme Estetiği

Meme Estetiği Emzirme Fonksiyonunu Bozar Mı

Meme estetiği emzirme fonksiyonunu bozar sorusu meme estetiği yaptıranların çocuk kararından sonra akıllarına gelen genel bir sorudur. Meme estetiği olmak  isteyen kadınlar, emzirme fonksiyonu konusunda araştırma yaparlar ve net bir bilgi öğrenmek isterler. Bu noktada en çok sorulan soru; meme estetiği  emzirme fonksiyonunu bozar mı sorusudur. Bu noktada yapılan işlemden çok daha önemli olan şey; uygulanacak tekniktir. Teknik, direkt olarak emzir fonksiyonuna etki etmektedir. Bazı teknikler, emzirme fonksiyonunu bozmadığı  gibi emme ve süt konusunda yardımcı olmaktadır.

Meme Estetiği Olanlar Emzirebilir mi?

Meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme işlemlerinde her zaman risk vardır. Bu risk, kullanılacak teknik ile doğru  orantılı olarak artmakta ya da azalmaktadır. Risk sıralaması yapacak ve en az risk içeren işlemi ilk sıraya alacak olursak meme dikleştirme, meme büyütme ve meme küçültme şeklinde sıralayabiliriz. Emzirme fonksiyonunu neredeyse hiç bozmayan meme dikleştirme işlemi, yaptırabileceğiniz en rahat estetik işlemidir. Meme büyütme işlemi, meme küçültmeye göre çok daha risklidir. Bu noktada unutulmaması gereken şey; uygulanacak teknik ve uygulayacak uzmanın görüşleridir. Bu sayede aydınlanacak ve sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Meme Büyütme Dikleştirme ve Küçültme

Meme büyütme, dikleştirme ve küçültme prosedürleri meme içindeki sinirleri ve kanalları etkileme potansiyeline sahiptir, dolayısıyla emzirmeyi etkiler. Kasın altındaki meme implantları genellikle süt üretimini kasın üzerindeki implantlardan daha az etkiler. Areola etrafındaki kesiler ve areola ve meme uçlarının tamamen ayrılmasını içeren cerrahi tekniklerin süt üretiminde azalmaya neden olma olasılığı daha yüksektir. Zamanla, ameliyat sırasında kopan kanallar tekrar büyüyebilir veya yeni yollar oluşturabilir ve sinirler işlevini geri kazanarak annenin süt üretmesini sağlayabilir. Meme küçültme sonrasında tüm areola çevresinde bir yara izi, sinirleri, kanalları ve kan akışını içeren dokuya bağlı kalmış olabileceğinden, tam ayrılmayı göstermez. Yapılan süt miktarı, bağlı kanalların sayısına ve emzirmeyi sağlayan sinirlerin işlevselliğine ve ayrıca hormonlar ve sütün alınması gibi ameliyat dışındaki diğer faktörlere bağlı olacaktır. Meme ameliyatı olan annelerin bebekleri yeterli kilo alımı açısından dikkatle izlenmelidir. Annelerin süt üretimini artırmak ve/veya pastörize donör anne sütü veya formül mama ile desteklemek için desteğe ihtiyacı olabilir.

Meme Ameliyatı Geçirmiş Trans Anne Babalar Bebeklerini Emzirebilir mi?

Evet. Göğüs/üst ameliyatı geçirmiş bazı trans ebeveynler bebeklerini emzirmek veya göğüs beslemek (bazı transseksüel ve ikili olmayan ebeveynler tarafından kullanılan bir terim) isteyebilir. Bu ailelerle çalışan sağlık hizmeti sunucuları, optimal aile merkezli bakım sağlamak ve bebeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için cinsiyet geçişlerinin tıbbi, duygusal ve sosyal yönlerine aşina olmalıdır. Bu ailelerin aşağıdaki konularda yardıma ihtiyacı olabilir:

  • Süt üretimini en üst düzeye çıkarmak
  • Pastörize donör anne sütü veya formülü ile takviye
  • Laktasyonu indükleyen ilaçlar veya laktasyonu inhibe eden ilaçlardan kaçınmak
  • Emzirmeyi bastırma (emzirmemeyi veya emzirmemeyi seçenler için)
  • Uygun emzirme yönetimi desteği, akran desteği ve/veya duygusal destek bulma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?