Estetik Cerrahi

Soğuk Lipoliz Sonrası Yapılması Gerekenler

Soğuk Lipoliz sonrası yapılması gerekenler nelerdir veya ne yapmalıyız? Bölgesel zayıflama denilince akla ilk gelen yöntemlerden biri olan soğuk lipoliz, belirli bölgelerde çok iyi iş çıkarmaktadır. Soğuk lipoliz nedir, soğuk lipoliz fiyatları ve soğuk lipoliz sonrası yapılması gerekenler nelerdir gibi konulara değineceğiz. Bu konular, soğuk lipoliz hakkında en çok araştırılan konulardır.

Soğuk Lipoliz Sonrası Öneriler

Her estetik uygulamasından önce yapılması gerekenler olduğu gibi uygulamadan sonra da yapılması gerekenler bulunmaktadır. Soğuk lipoliz uygulamasından önce yapılması gereken bir şey yoktur. Uygulama sonrasında da yapılması gereken tek şey; dinlenmektir. İşlem yapılan bölgede uyuşma ve kızarıklık meydana geleceği için uzmanlar, dinlenmenizi önermektedir. Bazı uzmanlar, uyuşma ve kızarıklık için rahatlatıcı kremler önermekte ve bunları kullanmanızı tavsiye etmektedir.

Cerrahi işlem kategorisinde yer almayan soğuk lipoliz işlemi, hem acısız hem de ağrısızdır. Çoğu kişi için 1 kez yapılması yeterli olunan bu işlem, etkilerini birkaç ay içerisinde göstermektedir. Bu süreçte vücudunuzun yavaş yavaş geliştiğini ve istediğiniz şekli aldığınızı göreceksiniz. Gerek duyulması halinde birkaç ay sonra 1 seans daha uygulanabilmektedir.

Soğuk Lipoliz Riskleri

Soğuk Lipoliz riskleri, soğuk lipoliz zararları nelerdir? Soğuk lipolizin zararları FDA onaylı tedavi yöntemi olması sebebiyle bulunmamaktadır. Uygulama sırasında gözlemlenen uyuşukluk ve kızarıklık oluşması dışında herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Soğuk Lipoliz Sağlığa Zararlı mı?

Soğuk lipoliz sağlığa zararı zarları mıdır peki? Soğuk lippliz tedavisi CoolSculpting’in FDA tarafından da onaylanmıştır. CoolSculpting tek bir seansta işlem yapılan bölgedeki yağ dokusunun %30-%35 kadarını kalıcı olarak yok eder ve sağlığa hiçbir zararı yoktur.

Soğuk Lipoliz Etkileri Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Soğuk lipoliz yardımıyla dondurularak deforme edilen yağ tabakası, doğal yollarla vücuttan atılır. İlk seanstan sonra 15 gün içinde sonuçları görmeye başlayacaksınızdır.

Soğuk Lipoliz Kaç Gün Arayla Yapılır?

Soğuk lipoliz ne sıklıkla yapılmalıdır? Seans aralıkları 6-8 haftadır. Ne kadar seansa gerekli olduğuna doktorunuz vücudunuzun yağ depoladığı alana bakarak ya da kaç bölgede bu uygulamaya ihtiyacınız olduğunu belirleyerek karar verecektir.

Soğuk Lipoliz Sonrası Beslenme

Soğuk lipoliz sonrası beslenme için özellikle önerilen bir şey yoktur. Soğuk lipoliz sonrası beslenme için sadece bol su tüketimi önerilmektedir. Zaten normal bir günümüzde de bol bol su içmemiz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Soğuk Lipoliz Sonrası Ödem

Soğuk lipoliz sonrası ödem aslında işlem sonrası bir miktar ödem görülmesi çok normaldir. Eğer ödem birkaç gün içinde tamamen geçmezse hastaneye gitmeniz önerilir.

Soğuk Lipoliz Yaptıranların Yorumları

hem sevdim hem nefret ettim. uzun post uyarısı! tl;dr: mucize gibi olmasa da ise yarıyor. yalnız kimsenin kesinlikle söylemediği, sadece bazı insanlarda olabilen müthiş ağrılı bir iyileşme süreci var. allah düşmanımın başına vermesin öyle acılar çektim!

uzun zamandır arabın yalellisi gibi her yerde söylediğim üzere yoğun spor yapıyorum. su an 65 kiloyum, boyum 1.66, ancak epey de kasliyim, yani daha önce bu kilodayken bundan bir beden fazlaydim resmen. aralık ayında da haftada 5 gün trainerla antrenman yaptım. fakat alt göbeğim 55 kiloyken bile gitmeyen bir baş belası. annem de sürekli bu lipoliz reklamlarını takip edip bana kampanyaları gönderiyordu. soğuk lipoliz işleminde kullanılan iki makine var, biri bundan yıllar önce de varmış, yani kadınlar klübüne forumlara falan bakrasaniz 2004’te 2006’da falan da soğuk lipolizden bahsediyorlar. bu makinenin seansları genelde daha ucuz,  zedcezir’in girdisinde bahsettiği acayip fiyat farkı da bu sebeple sanırım (onlar sanırım parasını çıkarmıştır artık, hangisi iyi kötü bilemiyorum ama finansal olarak bakıyorum bu fiyat kısmına. zaten her şey alıcıya tutturabildiğine..) iki makineden biriyle çok seans yapılabiliyor, 4-8 gibi, diğeriyle en fazla 2 seans yapılıyor. ben makine araştırmak konusunda tembel olduğum için doktorların elinde hangi makine var ona bakıp onun uygun fiyatlisini bulmaya çalıştım. çoğu cooltech cihazı kullanıyordu, sadece 2 seans yapılabiliyordu bu cihazla. bağdat caddesi’nde facebook’tan çok reklam yapan bir yerden 900 tl fiyat aldım. doktorum 2000 kusur demişti telefonda. çok müdahale gerektirmeyen, işi aletin yaptığı bir şey olduğu için doktorsuz bu estetik merkezine gitmeye karar verdim.

gittiğimde yağın altında epey kas olduğu için canımın daha çok acıyacağını, ancak göbeğimin resmen böyle ayva gibi bölgesel bir çıkıntı olmasından ötürü de daha iyi sonuç alacağımı söylediler. cildinizin donmasini önlemek için bir jelle ıslatılmış bir kağıt serip 2 tane vakumla yaglarinizi acayip güçlü bir şekilde bu cihazın içine çekiyorlar, alt karın sağ sol şeklinde iki bölge örneğin. 60 dakika boyunca sogutuyorlar da sogutuyorlar (benim girdiğim cihazda ısıtma soğutma yoktu yine karşılaştırma olması için belirteyim.) ilk 10 dakika açıdan ağlayacak noktaya geldim. sonra hiç bir şey hissetmedim. i̇şlem bittikten sonra karnım korkunç bir şekle girmişti, şuradaki gibi. “ay ben böyle mi kalicam!!” diye çığlık attım resmen, sanki karnımın içine iki paket margarin koymuşlar gibiydi. bu arada da ne kadar yağlı olduğumu anladım tabi. tamamen donuk olduğu için hiç bir şey hissetmiyordum, normalmiş bu durum tabi bu kadar vakumdan sonra. hiç bir morarma, kan oturması durumu yoktu. çok nazik bir masajla karnımı tekrar insan karnı görünümüne getirdiler. 15 dakika dinlenin çünkü agriniz olacak, toparlaninca çıkaralım size dediler. ne ağrısı anlamasam da peki dedim. ancak o soğukluk geçmeye başlayınca anladım! i̇şlemin başındaki acı geri gelmişti. çok dayanılmaz olmasa da oldukça acılı bir 10 dakika sonrasında hiç bir şey yok gibiydi. i̇şlem sonrası için bana keşke yumuşacık, karnima değmeyen kıyafetler getirmemi söyleselerdi söylemediler. çünkü dapdar mumlu iğrenç kotumu kesinlikle kapatamadim karnımda ve cildimde epey hassasiyet vardı jilet gibi geldi resmen o an bana. yanımda tesadüfen spor çantam vardı, taytimi giyip çıktım. bir şey yapmam gerekiyor mu diye sordum bol su dediler, peki. ilk iki gün ağrısız sızısız geçti. ikinci gün uçak yolculuğum vardı, tatile gittim. her şey şahane

üçüncü günün sonunda öyle çok ağrım vardı ki evdekiler beni hastaneye kaldırmak istediler, sanki karnımın içi parçalanmıştı, sabaha kadar uyumam mümkün olmadı resmen. çantamdaki parollari ikişer ikişer yutmaya başlamıştım ve bana misin demiyordu. beynim öyle durmuştu ki, sevgilimin babası sana bunun olacağını söylediler mi normal mıymış diyinceye kadar internetten post op ne oluyor araştırmayı akıl edememiştim.  araştırdığımda gördüm ki güya insanların sadece 10%-15% gibi bir kısmında, sadece karina yapılan müdahalelerde sinirsel bir durum oluyormuş, 3 ila 5. gün ağrılar başlıyormuş, 2 haftaya kadar surebiliyormus. sonrasında da hissizlik, yanma donma hissi olabiliyormuş bu da bir ay kadar surebiliyormus. i̇şlemin etkisini kırmamak için ibuprofen içermeyen ağrı kesiciler kullanabilirsiniz yazmışlardı. noel olduğu için sokak sokak eczane arayıp internette yazılan ilaçların çoğunun isviçrede satılmadığı ya da reçetesiz verilemedigini gormemle dünyam yıkıldı. okurken ayrıca şunu da gördüm ki öneriler de siteden siteye fark ediyor, hem dar kıyafetler giyin hem bol kıyafetler giyin diyorlar, hem sıcak kompres yapın hem soğuk kompres yapın diyorlar. yani özetle aslında ne yapmak gerek çok da net değil. ilk 6 günü karnımın içi kırık camlarla doluymuş gibi bir batma ve acı hissiyle kıvranarak geçirdim. 6. günden sonra bahsettikleri yanma hissi de başladı. karnım sanki kaynar sularla yanmış gibi acıyordu, giyinemiyordum. 3 günü çıplak şekilde otel odasında bi sağa bi sola yuvarlanıp spade saunada oturarak geçirdim. bana sıcağın ve yürümenin iyi geldiğini farketmistim, oturunca daha çok ağrım oluyordu. fakat dışarısı -14 dereceyken de yürümek için giyinmem lazımdı tabi haliyle. bu arada uçağa binmemem de lazimmmis ve benim bu işlemden hemen sonra önce istanbul zürih, sonra zürih istanbul shangai uçuşum vardı. olabilecek en uzun uçuşlardan biri sanırım. gittiğim klinik bu durumu biliyordu fakat beni uyarmadı. belki onlar da bilmiyorduysa :p

neyse bu şekilde hayatımın gerçekten en ağrılı en travmatik iki haftasını geçirdim. aklımda sürekli ya böyle kalırsam sorusu döndü durdu. hayat boyu morfin kullanmak zorunda kalan insanları falan düşündüm, resmen bilinç seviyem değişti.

sonuçta karnımda gerçekten bir toparlanma var, su an 5. haftadayim. 4-8 hafta arasında belli oluyormuş sonuçlar, tam son haline 90 günde ulaşıyormuş. öyle 3 5 kilo falan vermedim ben açıkçası, tartida çok görünür bir şey yok. ancak şekil olarak karnım hayatımda hiç olmadığı kadar derli toplu, alt ve üst karın arasındaki fark gözle görülür şekilde azaldı. cm olarak bilemiyorum, turkiye’de ölçtüler ve kontrol için gidemiyorum tabi cin’den kalkıp. o günkü ölçümü de almayı akıl edemedim. tekrar yapar miyim, asla. önerir miyim? gerçekten dedikleri gibi bu ağrılı durum 10% bir ihtimalse evet.

3 gün önce yaptırdım. basen kısmımdan rahatsız olduğum için orayı seçtim ancak o bölgem sert acaba işe yarayacak mı diye sorup duruyorum kendime. vakumlandıktan sonra acı hissetmek normal sonra geçiyor ki benim acı eşiğim çok düşüktür. benim için ağrılı bi süreç olmadı. 15 güne idrar yolu ile atılmaya başlar dediler. bekliyorum bakalım.

spor yapıyorum ve sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorum umarım benim için destekleyici olur da biraz olsun orası gider. gitmezse gidip konuşucam zaten. şunu söyleyebilirim ki aynı makineye farklı fiyat söylüyor çoğu yer. ben 750 liraya yaptırdım. memnun kalırsam tekrar bir bölgeme yaptırabilirim. 1 saat sürdü. makine cool shaping.

edit: kusura bakmayın benim hatam başta olumsuz söylemiştim ancak şu bacak kısmımda 2-3 cm incelme var. ama yaptırdığım kısım daha sıkı gözüktüğü için iç bacağa da yaptırmam gerekiyormuş gibi hissediyorum. zaten beklediğim incelme cm bu kadardı 5cm olursa daha mutlu olurum tabii :d. başka bir yere yaparsam alt karın gibi daha çok verim alacağımı düşünüyorum. memnunum diyebilirim mutlu oldum orayı daha da sıkı gördüğüm için daha azimle spor yaptım. 1.65 boy 55 kiloyum. bacaklarımda en üst kısmı 59.5 -60/ 57-57 oldular.

memnun olmayanlar olmuş ancak gittikleri yerler para tuzağı gibi geldiler. düşünüyorsanız iyi araştırın gideceğiniz yeri instagramdan falan bakın.

-ece hanım’ın dediği makine sanırım cooltech. anlattığı durumu cooltech’in vakumlama sonrası makineye çıkartırken bildiğin etin dikdörtgen hale getirdiğini görünce makinenin o olabileceğini düşündüm. sadece bilgilendirme amacıyla ek bilgi. i̇şe yarayıp yaramadığını bilmiyorum makinenin. gideceğiniz yerde kullanılan makinenin fda onaylı olup olmadığını hangi makineyi kullanıp kullanmadığını sorun.

1 yıl önce yaptırdığım ve benim için olumlu sonuçlanmayan bir işlem. boyum 1.60 ve genelde 54-56 kg civarı takılıyorum ama yağ oranım olması gerekenden yüksek , hayatım boyunca hiç spora meyilli olmadığımdan üzerine de çok kilo alınan bir doğum süreci geçirdiğimden ortalıkta sallanan bir göbeğim ve hep onunla yaşasam da alışamadığım sallantılı popom ve basenim var. özetle, şişman değilim ama asla sıkı da değilim. taaa üniversite zamanımdan beri aklımda olan bu soğuk lipoliz olayını önce ufak ufak güzellik merkezlerinde denedim, tabi ki hiç bir değişim olmadı. daha profesyonel yapılan bu dermatologların yaptığındaydı aklım ama bir türlü aradığım yani “yaptırdım ama işe yaramadı” yorumunu göremedim, hemen hemen hep hiç zaten denememiş olanlar tarafından “yaaa para tuzağı yaaaa” yorumları vardı, onları görmek de işime gelmedi, deneyenlere ihtiyacım vardı. artık işim gücüm param var arkadaş nedir bu merak yaptır gitsin dediğim gün ankara soğuk lipoliz yazınca karsıma cıkan dermatologların 2 sinden fiyat aldım, birinden hemen o gün için randevu aldım. aklımda sonraki gün de diğerine gitmek var ki diğeri daha uygun fiyatlıydı. ama ben o çok üst tondan konusan dermatolog kadının bir şekilde etkisinde kaldım ve kendimi 2 bölge için  aletlere sarınırken buldum. ama daha ucuz yerler var vs dediğimde de ama biz sonrasında süreç takibi yapıyoruz, asla öyle tek seansla sizi eve göndermiyoruz beslenmenize bile bakıyoruz diyerek ikna ettiler beni.  her biri yaklasık 45 dk dakika sürdü, aletle o yağlı olan bölgeyi içine çekip soğutma işlemi özetle. canımın o esnada yandığını hatırlamıyorum açıkçası ama sonradan uzun süre sızladı. karnıma dokunmak özellikle rahatsız ediyordu. (bu arada ben de yaklaşık 10 gün sonra bir uçak yolucuğu yaptım 1 saatlik ancak bende olumsuz bir etki olmadı.) sonrasında gittiğim seanslarda yağ oranımı ölçtüler, şu güzellik merkezlerinde de olan baskı yapıp masaj yapan alete ve bence dünyanın en saçma şeyi olan vücuduna giydiğin ve seni sıkıp bırakan şeye soktular. (biliyorum anlatamadım ama adını arastırmak bile istemedim öyle saçma bir şey) yağ oranım en ufak bir şekilde azalmadı hatta arttığı günler oldu. yediklerine dikkat etmiyorsun dedi doktor hanım, an ve an yazdım 1 hafta boyunca yediklerimi ki gayet de dikkat ediyordum. ara öğün adına elma vs vardı, aaa dedi ara öğün 20 yıl öncesinin modası, bırak bunları peki dedim sizi mi kıracağım, aralarda ağzıma bir leblebi tanesi sokmadan beslendim ve kaşık kaşık yazdım ne yediğimi ama sonuç yine hüsran. en sonunda “ama tatlım (!) sen zaten çok zayıfsın, 70 kilo olsan zayıflatırdım seni ama böyle çok zor ama merak etme ben sana bir de mezoterapi yapıcam hem de ücretsiz” dedi. bir seans da mezoterapi sonucu nispeten bir gerilme vs oldu karnımda ama totalde fark yok. yapım itibariyle sakin olduğum için öyle mekanı yıkayım olay çıkarayım gibi bir tepkim olmadı, hiç memnun kalmadım bu şekilde de anlatıcam dedim, ah bu mezoterapinin çok faydasını göreceksiniz merak etmeyin, yine gelin diğer işlemlere devam edelim vs dediler ama ben taşınma sürecinde olduğum ve başımdan aşkın işim olduğu için uğraşmadım. özetle, bunu bir şekilde bir gün deneyecektim ben, hevesim bana paraya mal oldu. eğer siz de uzun süredir buna bakıp kafa yoruyorsanız ve yaptıran birinden yorum istiyorsanız “ben denedim ve değişen hiç bir şey yok” demeye geldim.

Yukarı da bir sözlük sitesinde yapılan bir kaç Soğuk lipoliz yaptıranların yorumlarını incelediniz.

Soğuk Lipoliz Öncesi ve Sonrası

Soğuk Lipoliz öncesi ve sonrası fotoğrafları.

Soğuk Lipoliz Öncesi ve Sonrası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?