Dolgu ve Botoks Uygulamaları

PRP Tedavisi Nedir?

PRP tedavisi nedir, yararları, nasıl yapılır gibi detaylı bir PRP Tedavi analizi. Platelet/trombosit hücrelerinden oluşan zengin kan anlamına gelen PRP; platelet rich plasmayı da içermektedir. PRP tedavisi uygulanırken; kişiye ait kandan elde edilmiş olan platelet hücreleriyle büyüme faktörlerinden yararlanılarak zengin bir plazma kullanılmaktadır.  Bu kapsamda PRP tedavisinin bir kök hücre tedavisi olup olmadığı merak edilmektedir. Ancak PRP tedavisine kök hücre tedavisi demek mümkün değildir.

PRP tedavi süreci içerisinde trombosit sayısının çoğaltılması hedeflenir. Böylece zengin bir plazma oluşum süreci de başlatılmış olur. Bu uygulama neticesinde kök hücrelerin dolaylı olarak çalıştırılması sağlanarak; ciltte bir yenilenme ve onarım sürecinin başlanması sağlanmış olur. Esasında bu durumun oluşmasında platelet hücrelerinin zenginleşmesi de etkili olmaktadır.

Kısaca PRP Nedir?

 • PRP tedavisi, travma ve eklem yaralanmalarında yara iyileşmesini desteklemeye yardımcı olabilir. Teknik, erkek tipi kelliğe hitap edebilir, saç ekimlerinin büyümesini teşvik edebilir ve diğer kozmetik prosedürleri geliştirebilir.
 • PRP tedavisinin sonuçları en çok eklem enjeksiyonları için birkaç hafta ve kafa derisi enjeksiyonları için altı ay sonra fark edilir ve kalıcı değildir; hastalar doktorlarının talimatıyla ek enjeksiyonlar gerektirebilir.
 • Tedaviler hastanın kendi dokularını kullandığından, PRP enjeksiyonları güvenlidir ve tek başına veya diğer prosedürlerle birlikte kullanılabilir.

PRP Tedavisi Yararları

PRP tedavisi yararları günümüzde uygulanan PRP tedavisi oldukça geniş kapsamlı olarak pek çok faydayı sunmaktadır. PRP tedavisinin başlıca faydaları ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Kırışıklık oluşumunun ortadan kalkmasına destek olur
 • Leke oluşumlarında etkili çözümler sunar
 • Yara ve sivilce izlerinden kurtulmak konusunda etkilidir
 • Saç dökülmelerine etkili çözümler sunar
 • Cilt çatlakları konusunda iddialı çözümler ortaya koyar

PRP uygulaması sonrasında ciltte oluşmuş olan kırışıklık ve sarkmalarda gözle görünür bir oranda azalma gözlemlenir. Lazer ve Peeling gibi tedavi seçenekleriyle birlikte uygulanan PRP tedavisinin iyileşme süreci çok daha hızlı olur. Bununla birlikte kalıcı bir sonucun elde edilmesi de bu sayede mümkün olur.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP tedavisi öncesinde bireyden kan alınır. Özel tüplere konulan kan daha sonra santrifüj cihazına yerleştirilir. Bu aşamada santrifüj cihazı platelet hücrelerinde zengin bir plazma elde edilmesini sağlar. Ciltte sarkmaların oluşması durumunda, kırışıklık ve yara izi tedavilerinde de PRP tedavisi son derece etkilidir.  Ayrıca saç tedavisi söz konusu olduğunda da PRP tedavisinin etkili olduğu bilinmektedir.

Kişiden alınmış olan kan santrifüj cihazında zenginleştirildikten sonra; tüpün dip kısmında yer alan pıhtı hücreleri alınır. Buradaki kan pıhtıları plazma bakımından en zengin olan kısımlardan oluşmaktadır. Bu plazma sorun olarak görülen bölgelere küçük iğneler vasıtasıyla uygulanır. Böylece ciltte önemli bir ölçüde yenileşmenin oluşması sağlanır.

İyileşmeyi hızlandırmak için yaralanma bölgesi PRP hazırlığı ile tedavi edilir. Bu iki yoldan biriyle yapılabilir:

 • PRP yaralı bölgeye dikkatlice enjekte edilebilir. Örneğin, koşucularda ve tenisçilerde yaygın olarak görülen bir durum olan Aşil tendinitinde topuk kordonu şişebilir, iltihaplanabilir ve ağrılı hale gelebilir. Bu iltihaplı dokuya doğrudan PRP ve lokal anestezik karışımı enjekte edilebilir. Daha sonra, enjeksiyon bölgesindeki ağrı aslında ilk bir veya iki hafta artabilir ve hastanın faydalı bir etki hissetmesi birkaç hafta alabilir.
 • PRP, bazı yaralanmalarda ameliyat sonrası iyileşmeyi iyileştirmek için de kullanılabilir. Örneğin, topuk kordonu tamamen yırtılmış bir sporcu tendonu onarmak için ameliyat gerektirebilir. Yırtık tendonun iyileşmesi, ameliyat sırasında yaralı bölgeyi PRP ile tedavi ederek iyileştirilebilir. Bu, PRP’nin yırtık dokulara fiilen dikilmesine izin verecek şekilde özel bir şekilde hazırlanmasıyla yapılır.

PRP Tedavisinin Yan Etkileri?

PRP tedavisinin yan etkileri var mıdır? PRP cilde bir madde enjekte edilmesini içerdiğinden, potansiyel yan etkiler vardır.

PRP otologdur, yani doğrudan kendi vücudunuzdan gelen maddeler içerir. Bu, kortizon veya hyaluronik asit gibi diğer ilaçların enjekte edilmesinden kaynaklanabilecek alerjik reaksiyon risklerini azaltır. Bununla birlikte, enjeksiyonun kendisinden kaynaklanan aşağıdakiler de dahil olmak üzere riskler vardır:

 • enfeksiyon
 • sinir yaralanmaları
 • enjeksiyon yerinde ağrı
 • doku hasarı

PRP Enjeksiyonlarının İyileşme Süresi

PRP enjeksiyonlarının iyileşme süresi değişkendir. Bir yaralanma sonrası PRP enjekte edildiğinde, doktorunuz etkilenen bölgeyi dinlendirmenizi önerebilir. Ancak bu öneriler daha çok yaralanma ile ilgili olup, daha az PRP enjeksiyonları ile ilgilidir. Çoğu kişi PRP enjeksiyonlarını takiben günlük aktivitelerine devam edebilir.

PRP enjeksiyonları iyileşmeyi veya büyümeyi desteklemeyi amaçladığından, enjeksiyonları aldıktan sonra hemen bir fark görmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, birkaç hafta veya ay içinde bölge, PRP enjeksiyonları almamış olsaydınız, beklediğinizden daha hızlı iyileşmeye veya daha fazla saç çıkarmaya başlayabilir.

PRP Nerelerde Kullanılır?

PRP enjeksiyonları, kas-iskelet ağrısı ve yaralanmalardan gibi bir çok nedenden dolayı kullanılabilir.

PRP Tedavisi Nedir?
PRP Tedavisi Nedir?

Tendon, Ligament, Kas ve Eklem Yaralanmaları

PRP enjeksiyonları, bir dizi kas-iskelet sistemi yaralanmasını ve durumunu tedavi edebilir. Örneğin, tenisçi dirseği veya atlamacı dizini gibi kronik tendon yaralanmalarının iyileşmesi genellikle uzun zaman alabilir, bu nedenle bir tedavi rejimine PRP çekimleri eklemek iyileşme sürecini uyarmaya, ağrıyı azaltmaya ve aktivitelere daha erken dönmeye yardımcı olabilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Klinisyenler önce çene veya plastik ameliyatlardan sonra iyileşmeyi hızlandırmak için PRP’yi kullandılar. Şimdi, ameliyat sonrası PRP enjeksiyonları, kasları, tendonları ve bağları iyileştirmeye yardımcı olmak için genişledi, çünkü bu dokulardaki prosedürlerin çok uzun iyileşme süreleri var.

Kireçlenme

İlk çalışmalar, PRP enjeksiyonlarının eklem ortamını modüle ederek ve iltihabı azaltarak osteoartrit ağrısını ve sertliğini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir, ancak araştırmalar artmaktadır.

Saç Dökülmesi

PRP enjeksiyonları, erkek tipi kellik tedavisinde hem saç dökülmesini önlemede hem de yeni saç büyümesini teşvik etmede etkili olabilir. PRP ayrıca saç ekimi sonrası saç büyümesinin uyarılmasına da yardımcı olabilir.

Cilt Bakımı

PRP enjeksiyonları bazen yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak kullanılır, ancak PRP’nin kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini azalttığını gösteren çok az kanıt vardır.

Prp Fiyatları 2021

PRP fiyatları 2021 enjeksiyon yapılacak alana, PRP tedavisinin türüne, PRP seans sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Kombine yapılan uygulamalardaki PRP fiyatlarıyla tek seans fiyatı değişiklik gösterecektir. PRP 2021 fiyatı ile ilgili en sağlıklı bilgiyi klinikleri arayarak ulaşabilirsiniz.

PRP ömrü ne kadardır?

PRP ömrü ne kadardır sorusu biraz değişkenlik göstermektedir. Bu olumlu etki artarak devam eder ve 2 – 3 hafta sonra maksimuma ulaşır. Fakat PRP uygulaması kalıcı bir uygulama değildir. Kalıcılık süresi kişinin cilt özelliklerine göre değişmekle beraber 3 – 6 aydır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?