Blog

PRP Tedavisi Ne Demektir

Platelet/trombosit hücrelerinden oluşan zengin kan anlamına gelen PRP; platelet rich plasmayı da içermektedir. PRP tedavisi uygulanırken; kişiye ait kandan elde edilmiş olan platelet hücreleriyle büyüme faktörlerinden yararlanılarak zengin bir plazma kullanılmaktadır.  Bu kapsamda PRP tedavisinin bir kök hücre tedavisi olup olmadığı merak edilmektedir. Ancak PRP tedavisine kök hücre tedavisi demek mümkün değildir.

PRP tedavi süreci içerisinde trombosit sayısının çoğaltılması hedeflenir. Böylece zengin bir plazma oluşum süreci de başlatılmış olur. Bu uygulama neticesinde kök hücrelerin dolaylı olarak çalıştırılması sağlanarak; ciltte bir yenilenme ve onarım sürecinin başlanması sağlanmış olur. Esasında bu durumun oluşmasında platelet hücrelerinin zenginleşmesi de etkili olmaktadır.

PRP Tedavisi Hangi Faydaları Sunar

Günümüzde uygulanan PRP tedavisi oldukça geniş kapsamlı olarak pek çok faydayı sunmaktadır. PRP tedavisinin başlıca faydaları ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Kırışıklık oluşumunun ortadan kalkmasına destek olur
  • Leke oluşumlarında etkili çözümler sunar
  • Yara ve sivilce izlerinden kurtulmak konusunda etkilidir
  • Saç dökülmelerine etkili çözümler sunar
  • Cilt çatlakları konusunda iddialı çözümler ortaya koyar

PRP uygulaması sonrasında ciltte oluşmuş olan kırışıklık ve sarkmalarda gözle görünür bir oranda azalma gözlemlenir. Lazer ve Peeling gibi tedavi seçenekleriyle birlikte uygulanan PRP tedavisinin iyileşme süreci çok daha hızlı olur. Bununla birlikte kalıcı bir sonucun elde edilmesi de bu sayede mümkün olur.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP tedavisi öncesinde bireyden kan alınır. Özel tüplere konulan kan daha sonra santrifüj cihazına yerleştirilir. Bu aşamada santrifüj cihazı platelet hücrelerinde zengin bir plazma elde edilmesini sağlar. Ciltte sarkmaların oluşması durumunda, kırışıklık ve yara izi tedavilerinde de PRP tedavisi son derece etkilidir.  Ayrıca saç tedavisi söz konusu olduğunda da PRP tedavisinin etkili olduğu bilinmektedir.

Kişiden alınmış olan kan santrifüj cihazında zenginleştirildikten sonra; tüpün dip kısmında yer alan pıhtı hücreleri alınır. Buradaki kan pıhtıları plazma bakımından en zengin olan kısımlardan oluşmaktadır. Bu plazma sorun olarak görülen bölgelere küçük iğneler vasıtasıyla uygulanır. Böylece ciltte önemli bir ölçüde yenileşmenin oluşması sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?