Blog

Lazerle Kılcal Damar Problemi Tedavisi Uygulamaları

İnsan vücudunun en ince damarları kılcal damarlardır. Birtakım sorunlarla kılcal damarların genişlemesi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Genellikle yüzümüz etrafında oluşan ama vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilecek kılcal damar rahatsızlıkları mevcuttur. Kılcal damar genişlemesi sebep olabileceği rahatsızlıkların yanında görüntümüzü de etkileyecek ve bozacaktır. Bu görüntü bozuklukları lazerle kılcal damar tedavisi ile düzeltilebilmektedir.

Kılcal Damar Problemi Sebepleri

Kılcal damarların genişlemesi;

  • Genetik faktörler,
  • Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak,
  • Beyaz ve hassas ciltlerin kolay etkilenmesi,
  • Fazla miktarda alkol tüketimi gibi etkenler başta olmak üzere birçok farklı sebeple ortaya çıkmakta ve sorun teşkil ettiği bölgelerde kırmızımsı bir görüntü oluşturmaktadır.

Kılcal Damar Hastalıkları

Kılcal damarların genişlemesi sonucunda Rozase (Gül hastalığı veya rozacea), şarap (doğum) lekesi gibi rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Şarap lekesi doğum sonrası pembemsi bir görüntü ile ortaya çıkan sonraları kırmızıya dönen kılcal damar hastalığına denilmektedir. Lazerle kılcal damar tedavisi şarap lekesi tedavisi için uygulanacak en etkin yöntemlerden biridir.

Rozase ise cildimize yakın olan kılcal damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkmakta ve oluşturduğu kırmızı görüntü ile vücudumuzun görüntüsüne de olumsuz etki etmektedir. Rozase tedavisi için lazer kullanılan yöntem diğer antibiyotikler ve kremlere göre daha etkili olmaktadır. Anlaşılacağı üzere kılcal damar hastalıklarının tedavisi için en etkili yöntemlerin başında lazerle kılcal damar tedavisi gelmektedir.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Lazerle kılcal damarların tedavisi için ND: Yağ türü özel lazer ışınları kullanılmaktadır. Bu tedavide kılcal damarlar içerisindeki hemoglobini hedefleyerek gönderildiği bölgede deformasyon oluşturmak istenmektedir. Deformasyon oluşturan ND-Yağ lazer ışınları sonucunda kılcal damarların toparlanma aşaması başlamakta ve normal görünüme kavuşmaktadır. Kılcal damarın genişleme durumuna ve bulunduğu bölgeye göre genellikle 15 – 30 dakikada tamamlanmaktadır.

Lazerle kılcal damar tedavisi uygulamalarında ağrı duyulmaması için lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte işlem sonrasında tedavi uygulanan bölgelerde küçük kızarıklıklar ve yanma hissedilebilir. İşlemin başarısı ve kalıcılığı için sonraki birkaç haftada güneş ışınlarından korunmak ve sıcak suyla duş almamanız tavsiye edilmektedir.

Son olarak kılcal damar hastalıklarında lazerle tedavi işlemi fiyatları için doktorunuza başvurarak ön muayene sonrasında en doğru bilgiyi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?