Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Seansları Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Lazer epilasyon seansları uygulanırken nelere dikkat edilmelidir sorusu lazer epilasyonu ilk defa yaptıracaklar için çok önem arz etmektedir. Günümüzde istenmeyen kıllar, birçok insanın ortak problemidir. Bu problemin en kesin çözümü ise lazer epilasyon işlemidir. Bu işlemde cilde uygulanan lazer ışını sayesinde kıl köküne ulaşılır ve burada ısı oluşturularak kıl kökü tahrip edilir. Birbirini izleyen seanslar sonrasında ise lazer epilasyon uygulanan bölge kıllardan temizlenip arındırılır. Bu sayede kişiler, gerek acı veren gerekse zaman kaybı olan ağda, cımbız, jilet gibi kısa süreli çözümlere veda ederler.

Cilt tipine göre 1-2 hafta süreyle, epilasyon yapılan bölgenin doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması gereklidir. Uygun güneş koruyucuların 2-3 saatte bir uygulanması güneşin zararlı ışınlarından koruyacaktır.

Lazer Epilasyonu Kimler Yaptırabilir?

Önceleri daha çok kadınlar için algılanan lazer epilasyon işleminden artık erkekler de yaygın olarak faydalanmaktadır. Lazer epilasyon, başta kadınlar olmak üzere kişiler için çok büyük avantajlar sağlamaktadır. İşlem, yaşı 12’den büyük olan kişilere uygulanabilmektedir. Kıl ve cilt yapısı uygun olan kişiler lazer epilasyon işlemini yaptırabilmektedir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyon çeşitleri 3 çeşittir. Lazer epilasyonuna doğru bir şekilde başlamak çok önemlidir. Doğru bir epilasyon ile başlamanız başarılı sonuçlar alacağınızı ihtimalini daha da kuvvetlendirecektir

Diode Lazer Epilasyon

Diode lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin yok olmasına veya azalmasını hedefleyen lazer tiplerinden bir tanesidir. Dioede lazer epilasyonu dalga boyutları daha uzun olduğu için diğer lazer tiplerine göre daha başarılı olup koyu ciltlerde diğer lazer tiplerine göre daha başarılıdır. Diode lazer, 810 nm dalga boyundadır. Bu dalga boyu, Alexandrite lazere göre ciltte daha derine iner. Cildin derinliklerine rahat inmesi derinde kıl bulunan bölgelerde daha etkilidir.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexandrite lazer epilasyon pratik bir epilasyon çeşitidir. Alexandrite lazer epilasyonu sadece açık cilt tiplerinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Tüylerin işlem sonrası yüzeyden hemen uzaklaşması, uygulama sonrası memnuniyeti arttırmaktadır.

Soprano ice Lazer Epilasyon Cihazı nedir? Özellikleri nelerdir gibi detaylı incelememizi okuyabilirsiniz.

Nd Yag Lazer Epilasyon

Çok koyu cilt tipleri için geliştirilmiş bir sistemdir. Oldukça ağrılı olması ve diğer iki lazere oranla bu lazerin kullanım alanını kısıtlar. Çok dikkatle seçilmiş durumlarda, nadir olarak kullanılan bir lazerdir.

Lazer Epilasyon İçin İdeal Kıl Uzunluğu

Lazer epilasyon için ideal kıl uzunluğu aslında net bir rakam verilmemektedir. Lazer epilasyonundan önce kılların kısaltılması gerektiği bir gerçektir. Her seanstan önce kısaltma işleminin yapılması gereklidir. Kılların kısaltılması jilet yardımı ile yapılmalıdır ve ağda, cımbız gibi kılları kökünden koparan işlemler kesinlikle yapılmamalıdır.

Lazer Epilasyonu Kimlerin Yaptırması Tavsiye Edilmez?

Lazer epilasyon işlemi, genel olarak çoğu insanda uygulanabilse de bazı insanlarda uygulanması önerilmez. Beyaz tüylere sahip olan kişilerde, deri hastalıkları olanlarda, epilepsi hastalarında, solaryum ve güneşlenmeyle oluşan bronzlaşmalarda, yanıklarda, çok ince ve ayva tüylerde, son altı ay içerisinde akne tedavisi için ilaç kullanan kişilerde, kalp pili olanlarda ve hamilelerde bu işlemin uygulanması bir uzmana görünmeden önerilmemektedir.

Lazer Epilasyondan Kaç Seansta Sonuç Alınır?

Lazer epilasyon işleminin kaç seans olacağı kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin hormonlarına, genetiğine, kıl köklerinin yapısına, kılların yoğunluğuna ve uygulanan bölgeye göre seanslar farklılık göstermektedir. Genel olarak 3. ya da 4. seanslardan sonra kıllarda ciddi derece azalmalar görülmektedir. 6-8 seans arasında da vücutta lazer epilasyon işleminin bitmesi hedeflenmektedir. Yüz bölgesinde ise bu seanslar, 10-12 arasında değişmektedir.

Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası

Lazer epilasyonun 1. seans sonrası ortalama durum nedir neler beklenmelidir? Lazer epilasyonu birinci seasından sonra sonra dökülmeler beklenir ve görülür. İlk seans sonrası dökülmeler 3 haftayı bulabileceği gibi 1 hafta içinde dökülmelerin olması beklenmektedir. İlk seans sonrasında olan dökülmeler bir an da tüm vücuttaki istenmeyen tüylerin dökülmesi şeklinde gerçekleşmez. 

Lazer Epilasyon 2. Seans Sonrası

Lazer Epilasyon 2. seans sonrası ise ortalama 2 ay sonraya ikinci seans için gün belirlenir. Bu sürede epilasyon yapılan bölgedeki tüyler dökülmeye başlar ve tekrar çıkmaya başladığında ikinci seansla kıl kökleri zayıflamaya başlayabilmektedir.

Lazer Epilasyon 3. Seans Sonrası

Lazer Epilasyon 3. seans sonrası ve  4. seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4-6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda kontrol seansları yapılabilir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur.

Lazer Epilasyon Sonrası

Lazer epilasyonu sonrası yapılması gerekenler aşağıda madde madde belirtilmiştir. Lazer epilasyonu sonrasında aşağıda ki adımları uygulamayı mutlaka unutmayın.

  • Lazer epilasyon sonrası, 15–20 dakika boşluklarla lazer epilasyonu yapılan bölgeye buz uygulamasıyla veya hava ile soğutmak cildi rahatlatır, kızarıklık ve şişlikleri azaltır.
  • Lazer epilasyonundan sonra bölgeyi nemlendiricilerle nemlendirmek, yine cildin toparlanmasını sağlar. Doktorların önerdiği nemlendiriciler listemizden ürünleri değerlendirebilirsiniz.
  • Lazer epilasyon sonrasında bir gün boyunca sıcak su temasından kaçınılmalıdır ve spor yapılmaması önerilir.

Lazer Epilasyon Seansları Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon öncesi, kişilerin uygulama yapılacak bölgelerde kıllarını kökten almamaları, ağda, cızbız gibi işlemler kullanmamaları gerekmektedir. Kılların alımında jilet kullanılmalıdır. Uygulamadan önce tüy sarartıcı kullanılmamalıdır. Güneş ışığından kesinlikle kaçınılmalıdır. Uygulamadan sonra 24 saat bölgeye sıcak su değdirilmemelidir. Yüze uygulanmasından sonra da fondöten gibi cildi kapatacak ürünler kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?