Estetik Cerrahi

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Yaza Hazırlık

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk altlarınız kolunuzu kaldırasıya kadar görünmediği için belirli bir süre yok sayabilirsiniz fakat sonradan bunu farkedince rüyalarınızda dahi kararmaları görebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Sorusu oldukça endişe vericidir. Koltuk altı endişelerini tedavi etmek sinir bozucu olabilir çünkü eğer düşünürseniz koltuk altlarımız asla gerçekten bir mola vermez. Sürekli tıraş, terleme ve günlük hareketlerden kaynaklanan sürtünme arasında, tahrişin üstesinden gelmek zor olabilir.

Koltuk altı kararması eğer hamilelikte başınıza denk geldiyse bunun için üzülmeyin. Hamilelikte cilt bakımı https://estetisyendoktor.com/hamilelikte-cilt-bakimi/ içeriğimize mutlaka göz atın!

Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk altı neden kararır öncelikle bunu öğrenelim ve çözümlerine daha sonra geçelim. Güzel bir görüntü sağlamayan ve giyeceğiniz kıyafetleri dahi etkileyen bir problem ile karşı karşıyayız. Yaz aylarında ki aşırı terleme ve havasızlık başta gelen sebeplerden sayabiliriz. Diğerlerine de gelirsek ağdanın çok sıcak olması, jiletin deri yüzeyine hasar vermesi ve farklı epilasyon yöntemleri gibi sebeplerden ötürü de oluşabilir. Yaz aylarının getirdiği kötü koltuk altı kokusuna engel olmak için sıktığımız deodorantlar bile etkilemektedir. Hamilelik döneminde değişen hormon dengesi nedeniyle kararma olması da sık rastlanan bir durumdur.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Önlenir?

Koltuk altı kararmasını önlemenin kişiye göre değişen farklı yolları vardır. Sağlık sorunu ve hastalıktan dolayı oluşan aşırı kararma ve sertleşmeyi önlemenin yolu sadece medikal tedaviden geçer. Terleme, ağda ve kozmetik ürünlerinin kullanımından dolayı oluşan kararmaları önlemek ve geciktirmek için kaynakları kesebilirsiniz. Alerjiniz olan ve cildinize iyi gelmeyen ürünleri hassas ve bitkisel içeriklere sahip antialerjik olanlarla değiştirebilirsiniz. Terlemeyi önlemek için koltuk altı botoksu yaptırabilirsiniz.

Henüz cildinizde bir kararma oluşmadıysa ve bunun olmasından endişe ediyorsanız, bazı davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Güneşe çıkmadan hemen önce koruyucu hariç kozmetik malzemesi kullanmamak, jilet yaparken tersten değil kılların çıkış yönüne doğru kesmek ve aralıklarla beyazlatıcı ürünler kullanmak bunlardan bazıları olabilir.

Koltuk altı kararması limon, karbonat gibi doğal malzemeler kullanılarak ya da beyazlatıcı kremler ile henüz oluşmadan önlem alındığında engellenebilir. Neredeyse tüm insanlarda görülen genital, koltuk altı ve bacak arası kararmalarının sebepleri aşağı yukarı aynıdır ve renk değişikliği oluşmadan önlem almak, olduktan sonra düzeltmekten daha kolaydır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararmasını geçirmek için öncelikli olarak sebep olan unsurlarda iyileştirmeye gidilmesi gerekir. Hormonal değişimler, aşırı terleme ve genetik yatkınlık gibi bir problem ve aşırı renk değişimi için doktora gidebilirsiniz. Koltuk altına kullanılan antiperspirant ve deodorantlar kararmaya neden olabileceğinden kullandığınız ürünü farklı bir türle ile değiştirerek kaynağı kesebilirsiniz. Deodorant sıktıktan hemen sonra güneş alacak şekilde dışarı çıkmak da kararmaya neden olur.

Kararma nedeni aşırı sıcak ağda kullanımı, epilasyon sonrası güneşe çıkmak gibi sebepler ise bu konuda da ekstra dikkatli davranarak sebeplerin kökünü kurutabilirsiniz.

Koltuk Altı Nasıl Beyazlar? 2022

Koltuk altı nasıl beyazlar 2022’de çıkan Doktorların önerdiği cilt bakım ürünleri listesini mutlaka incelemelisiniz. Kararmaların geçmesi için çözüm yolları arıyorsanız dermokozmetik ve bitkisel ürünlere başvurabilir ya da lazer gibi uygulamalarla her seansta rengi biraz daha açabilirsiniz. Koltuk altı kararması; karbonat, limon, patates, salatalık ve pirinç ile bitkisel olarak düzeltilebilir. Tuz ve limon suyunu karıştırdıktan sonra koltuk altına uygulamak belirli bir süre sonra hem renginin açılmasını hem de kılların geç uzamasını sağlayabilir.

Rendelenmiş patates ve salatalığı bir bezin içine koyarak suyunu sıkabilir, pamuk yardımı ile tampon hareketlerle koltuk altına haftada bir uygulayabilirsiniz. Pirinç de belirli bir süre suda bekletildiğinde beyazlatıcı etkisini sıvıya geçirdiğinden renk ve leke açma işlemlerinde kullanılır.

Su ya da limon suyu ile karıştırılarak macun haline getirilen karbonat da koltuk altı kararması için kullanılan bitkisel yöntemler arasında yer alır.

Koltuk altı beyazlatmak için kullanılan klinik yöntemler ise kimyasal peeling ile deri yüzeyini soyma, Q Switch ND / Yag lazer kullanılarak yapılan spectra peeling (karbon), fraksiyonel karbondioksit lazer, leke açıcı krem ve losyon ürünleridir. Koyuluğun zorluğuna göre bitkisel ya da lokal klinik işlemlerden birini tercih edebilirsiniz.

En Hızlı Yanıt Veren Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemi Nedir?

En hızlı yanıt veren koltuk altı beyazlatma yöntemine gelirsek, cilt yüzeyini soyan derin peeling işlemleri ve belirli bir dalga boyunda gönderilen lazer ışınlarını kullanan klinik uygulamalar genellikle leke ve kararma tedavisinde en hızlı yanıt veren koltuk altı beyazlatma yöntemi olarak sayabiliriz. Söz konusu en çabuk sonuç alınan yöntem olduğunda cevap kişiye göre değişebilir.

Her insanın cilt tipi ve ürünlere verdiği reaksiyon farklı olduğu için beyazlatma işleminin ne kadar süreceği ve başarısının hangi oranda olacağı kesin olarak öncesinde bilinemez. Yöntem bir uzman tarafından, muayene sonrası kişiye özgü olarak belirlendiğinde istediğiniz sonuca kısa sürede ulaşırsınız.

Hızlı ve etkili bir beyazlatma çözüm önerisine ihtiyacınız varsa bir dermatoloğa görünerek altta yatan bir hastalığın olup olmadığını öğrenebilir, buna göre bir güzellik uzmana görünerek hızlı etki edecek yöntemi öğrenebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması Bitkisel Yöntemler İşe Yarar Mı?

Koltuk altı kararması için bitkisel yöntemlerde bulunuyor. Sunulan bazı bitkisel çözümler vardır ve işe yaraması kişiye, yönteme göre değişir. Beyazlatma ve leke açma işlemlerinde kullanılan farklı bitki ve minerallerin işe yarar olup olmadığı insanlar tarafından merak edilir. Modern tıp gelişene kadar insanlar tedaviyi bin yıllar boyunca bitkilerde, toprakta ve madenlerde aramış ve bunları kullanmıştır. Bunca yılın getirdiği bilgi birikimiyle insanlar alternatif tıbbı da bir köşeye atmaz ve kullanmaya devam eder.

Modern tıbbın kullandığı içeriklerin temin edildiği yerlerden biri olan bitki özleri; kararmaleke açma ve cilt nemlendirme gibi birçok işlevde kullanılmaya devam eder ve etkisinin olduğundan bahsedilir. Çoğu kadın anneannesinden ve annesinden duyduğu tarifleri deneyerek eski çağların güzellik sırlarını gelecek nesillere taşır.

Koltuk Altı Kararması için Ne Kullanılır?

Farklı sebepler yüzünden oluşan koltuk altı kararması canınızı sıkıyorsa klinik işlemlere, dermatolojik ürünlere ve bitkilere başvurabilirsiniz. Evde bulunan bitkisel çözümleri kullanabilir ya da bu iş için özel üretilen kremleri kullanabilirsiniz.

Koltuk altı kararması için krem kullanmak sık başvurulan uygulamalardan biridir. Evde bulunmayan ya da aktardan temin edemeyeceğiniz, dünyanın bir ucunda yetişen bitkiler de leke açıcı özellik gösterir. Ulaşamayacağınız bitkilerden ve gerekli minerallerden üretilen leke açıcı kremlerin kullanımı oldukça kolaydır. Çoğu sürdükten sonra durulama gerektirmez ve ekstra bir karıştırma işlemi yapmadığınız için vakit kazandırır. Uygulaması kolay ve etkili içeriklere sahip kremlerin nem verme özelliği de olabilir.

Hangi yöntemi kullanacağınız, ne kadar bir renk açılması beklediğiniz ve başarı süresi size bağlıdır. Yöntem ne olursa olsun istikrar ve sabır başarı için tüm anahtar kelimlerdir. Beklediğiniz sonuca ulaşana kadar sabırlı olur ve “İşe yaramıyor!” diyerek henüz daha başında iken pes etmezseniz, bembeyaz ve sergilemekten çekinmeyeceğiniz koltuk altlarına sahip olabilirsiniz.

Tıraştan Sonra Pürüzsüz Koltuk Altları İstiyorsunuz, Ama Sarsılır ve Tahriş Olurlar

Kendinizi pürüzsüz koltuk altı ve tüy alma arasında seçim yapmak zorunda bulduğunuzu hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Tıraş, koltuk altı tahrişi için çok yaygın bir tetikleyicidir.

Tıraş olmanın aslında bir fiziksel pul pul dökülme şekli olduğunun farkına varmak önemlidir – cildinizin üzerinde her bıçak gezdirdiğinizde ölü deri hücrelerinin üst katmanını elle çıkarıyorsunuz. Vücudun başka hiçbir yeri için günlük peeling tavsiye edilmez, bu nedenle her gün tıraş olmanın tahrişe neden olabileceği mantıklıdır. Kollajen ile Pürüzsüz Ciltler içeriğimizi de mutlaka okumalısınız.

Koltuk Altı Kararması Geçmesi İçin Çözümler

Neyse ki, tıraştan kaynaklanan tahrişi azaltmak için atabileceğiniz birkaç basit adım var.

Tıraş jeli kullanın

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? sorusunun bir diğer çözümü ise tıraş jeli ya da tıraş kremleri. Ben şahsen tıraş jellerini tıraş kremlerine tercih ediyorum ve kesinlikle sade sabun kullanmanızı önermiyorum. Jelin güzel yanı, biraz daha kalın olması ve cilde iyi yapışmasıdır. Bu, cildinizle bıçak arasında iyi bir tampon oluşturmaya yardımcı olur (düzenli olarak, btw değiştirilmelidir).

Bölgeyi nemli tutun

Koltuk altlarınızı nemlendirmek aklınıza gelmediyse, tek kişi siz değilsiniz. Bununla birlikte, sağlıklı cilt nemlendirilmiş cilttir ve bu, koltuk altlarınızı daha pürüzsüz hale getirmek için sürtünmeyi ve tahrişi azaltmaya yardımcı olacaktır. Çok hafif bir losyon seçin, çünkü çok kalın bir şey kullanmak gözenekleri tıkayabilir ve daha fazla darbeye neden olabilir.

Geceleri tıraş

Bu, cildinizin tıraş sonrası iyileşmesi için biraz zamana sahip olmasını ve gün içinde yaptığınız gibi hareket etmek ve daha fazla sürtünmeye neden olmak yerine siz uyurken kollarınızın nispeten hareketsiz kalmasını sağlayacaktır.

Giydiğin kıyafetleri düşün

Cildiniz ve giysileriniz arasındaki sürtünme, düşündüğünüzden daha fazla tahrişe neden olabilir. Mümkün olduğunda, doğal kumaşları tercih edin ve çok sıkı bir şey giymekten kaçının.

Devam eden jilet yanıklarını tedavi edin

Bunun ideal olmadığını biliyorum, ancak yapabiliyorsanız, tıraş bıçağı yanmasını kontrol altına almak için birkaç gün tıraş olmayı bırakmak en iyisidir. Dr.Rapu, çay ağacı yağı, karite yağı ve hatta hidrokortizon kremi gibi maddeler içeren reçetesiz satılan ürünleri aramanızı önerir. Bunların hepsi, kolların altında tıraş bıçağının yumuşak yanmasına yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altınızda Batık Kıllar Görüyorsunuz

Koltuk altlarınızı yaz için pürüzsüz hale getirmeye çalışırken, batık tüylerle uğraşmak sadece can sıkıcıdır. Dr.Rapu, koltuk altlarının batık yumrular geliştirmeye bu kadar yatkın olmasının nedenlerinden birinin, kılların, örneğin bacaklar gibi vücudun diğer bölgelerine göre daha kalın büyümesi olduğunu belirtiyor. “Tıraş gibi bazı tüy alma yöntemleri de tüylerin uçlarını daha keskin ve telleri daha kalın bırakarak onları batık olmaya daha yatkın hale getirebilir” diyor. “Kaba veya kıvırcık kıllar ayrıca ince tellere göre içe doğru büyümeye daha yatkındır”, bu da bazı etnik grupların diğerlerine göre batık tüylere daha yatkın olduğu anlamına gelir.

Ayrıca şu yazımızı da okuyabilirsiniz: Erkeklerde Cilt Bakımının Püf Noktalar

Koltuk altlarınızda kıl dönmesi ve yumru oluşma olasılığını en aza indirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Fiziksel bir peeling kullanın

Haftada birkaç kez, tıraş etmeden önce nazik bir ovalama, peeling eldiveni veya lif kabağı kullanın. Bu, iç içe geçmelerini önlemek için cilt yüzeyinin altında sıkışmış tüylerin yerinden çıkmasına yardımcı olacaktır. Artı, koltuk altlarınızı genel olarak pürüzsüz tutmanın harika bir yoludur. Ne kullanırsanız kullanın, nazik olmayı ve agresif bir şekilde ovalamamayı unutmayın!

Nazik bir asit peelingi kullanın

“Nazik” kesinlikle burada geçerli olan kelimedir. Dikkatli olmak isteyeceksiniz ve işte bunu nasıl yapacağınız:

  1. Bir reaksiyonunuz olmadığından emin olmak için hangi ürünü kullanıyor olursanız olun yama testi yapın
  2. Asit bazlı bir serum veya losyon gibi bırakılan bir ürün kullanmak yerine, su bazlı bir asit toner veya bir dakika bekletip duşta durulayabileceğiniz bir şey kullanmanızı öneririm. Bunlar o kadar güçlü olmayacak ve bu nedenle kollarınızın altındaki hassas cildi tahriş etme olasılığı daha düşüktür.
  3. Asitli eksfoliyatörünüzü tıraştan sonra kullanmayın! Bu neredeyse tahrişe neden olur. Peeling asitleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Buz Lazer Fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Batık tüyleri nokta tedavisi

Mevcut batık tüyleri veya tümsekleri tedavi etmek için Anti Bump Solution gibi kurumayan, anti-inflamatuar bir nokta tedavisi kullanın.

Reçete seçeneklerine bakın

Bazen Dr. Rapu, müşterilerinin batık tüyleri yönetmesine yardımcı olmak için bazı reçeteler önerebilir. “Nazik pul pul dökülmenin yanı sıra,” diyor, “batık tüyler iltihaplanmayı, retinoidleri ve bazen topikal antibiyotikleri azaltmak için hafif steroidlerle tedavi edilebilir.” Ev içi ilaçlar işe yaramıyorsa, bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için dermatoloğunuzla konuşabilirsiniz.

Diğer tüy alma yöntemlerini düşünün

Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve batık tüyler kalıcı, rahatsız edici bir sorun olmaya devam ederse, daha pürüzsüz koltuk altı için diğer tüy alma yöntemlerini düşünebilirsiniz. Dr. Rapu, “Tıraştan ve diğer sürtünmeli tüy alma yöntemlerinden kaçınmak, batıkların önlenmesine yardımcı olacaktır” diyor. “Bunun yerine sıklıkla lazerle tüy azaltma veya elektroliz öneririm. Müşterilerimden bazıları, nazik ağda tekniklerinin ve tüy dökücü kremlerin (bu Nair gibi tüy dökücü kremler olabilir) daha uygun olduğunu keşfetti. ”

Koltuk Altlarınız Çevreleyen Deriden Daha Koyu

Dr. Rapu’ya göre koltuk altı hiperpigmentasyonu, karşılaştığı en yaygın endişelerden biri olabilir. Koltuk altındaki cildin diğer bölgelerdeki ciltten daha koyulaştığı bir durumdur. “Hiperpigmentasyon, artan melanin içeriği ve aktivitesi nedeniyle cilt rengi olan hastalarda özellikle yaygındır” diye ekliyor.

Unutulmaması gereken bir şey, kollarınızın altındaki deride devam eden veya kalıcı tahrişin hiperpigmentasyon için büyük bir tetikleyici olabileceğidir. Bu, yukarıda listelenen endişelerden herhangi birini yaşıyorsanız, bunlarla başa çıkmak isteyeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca – ve bu önemlidir – bu bölgedeki hiperpigmentasyonun% 100’ünden kurtulamayabilirsiniz ve sorun değil. Hemen hemen herkesin kollarının altındaki cilt tonunda hafif bir değişiklik vardır – bu tamamen normaldir! Bununla birlikte, belirgin bir renk değişikliği fark ederseniz ve bu sizi rahatsız ediyorsa, işte atabileceğiniz bazı adımlar.

Çözüm

Dr. Rapu’ya göre bunlar koltuk altı hiperpigmentasyonunun en yaygın nedenleri ve bunlar hakkında ne yapılması gerektiği.

Tekrarlayan hareketlerden kaynaklanan tahriş veya aşınma

Söz konusu en yaygın tekrarlayan hareket nedir? Tabii ki tıraş olmak. Devam eden tahriş, hiperpigmentasyon için büyük bir tetikleyici olabilir, bu nedenle bu sizin için bir endişeyse, yukarıda 1. bölümde belirtilen tüm adımları uyguladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Dr. Rapu, eğer bu hastalar için kronik bir sorunsa, genellikle nazik ağda veya tüy dökücü kremler gibi diğer tüy giderme yöntemlerini denemeyi önerdiğini yineliyor. Profesyonel rotayı seçerseniz, lazerle tüy azaltma veya elektrolize bakabilirsiniz. Bununla birlikte, daha derin bir cilt tonunuz varsa, sağlayıcınızla olası riskleri tartışmalı ve cilt tipinizin ihtiyaçlarını anladıklarından emin olmalısınız. Bu prosedürler doğru yapıldığında güvenlidir, ancak yanlış yapıldığında hiperpigmentasyonu daha da kötüleştirebilir (veya hatta ciltteki pigmentin açtığı hipopigmentasyona neden olabilir).

Kimyasal Tahriş

Dr. Rapu’ya göre, bazı deodorantlara veya terlemeyi önleyici maddelere yanıt olarak tahriş ve hatta alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Bu, bazı müşterilerde melanin üretimini uyarabilir.

“Rutininizdeki herhangi bir yeni kozmetik ürünü belirlemek ve ilişkili reaksiyonları tam olarak belirlemek önemlidir,” diyor. “Bir reaksiyonun belirtileri, bölgede kızarıklık, kızarıklık veya rahatsızlık hissini içerir. Bir kez tespit edildikten sonra, bu tahriş edici maddelerin kesilmesi sorunun çözülmesine yardımcı olur. ”

Doktor Rapu, kollarınızın altında hassas bir cildiniz varsa, deodorantlarda yaygın olarak bulunan bazı bileşenlerin tahrişi tetikleyebileceğini belirtiyor. Bu, koku, boyalar ve alüminyumu içerir (bazı insanlar metallere karşı alerjik dermatit geliştirebilir). Durum buysa, “doğal” deodorantlara veya hassas ciltler için özel olarak üretilmiş deodorantlara bakabilirsiniz.

Ayrıca şu yazımızı mutlaka okumalısınız: Yara İzlerini Giderme En İyi 10 Çözüm

Diyabet ve obezite ile ilişkili olabilecek belirli hormonal cilt rahatsızlıkları, cilt kıvrımlarında ve kırışıklıklarında karanlık olarak ortaya çıkabilir. Dr. Rapu, en sık gördüğü kişinin akantozis zencileri olduğunu ve aile içinde koşma eğiliminde olduğunu söylüyor. “Diyabet veya diğer hormonal nedenleri dışlamak için dermatoloğunuza danışmanız gerekir” diyor. “Bunun tedavisi, altta yatan nedeni tedavi etmeyi içerir.”

Koltuk Altı Kararmasına Limon Kullananlar

Koltuk altı kararmasına limon kullanan kullanıcıların değerlendirmelerini sizlerle paylaşıyoruz.
kullanılan ağdanın çok büyük etkisi var bu durumda. lazerle tammamen kurtuldum çok çirkin bir görüntü oluşturuyor. annem de limon sürüyor kol altına, dirseklerine, kararmasından şikayetçi olduğu her yerine müthiş işe yarıyor bir deneyin derim
kullanılan ağdanın çok büyük etkisi var bu durumda. lazerle tammamen kurtuldum çok çirkin bir görüntü oluşturuyor. annem de limon sürüyor kol altına, dirseklerine, kararmasından şikayetçi olduğu her yerine müthiş işe yarıyor bir deneyin derim.
kimisinde ağda kimisinde epilatör kimisinde lazerden sonra meydana gelir. kişinin terleme, roll on kullanımına kadar bir sürü sebebi var bu kararmanın. bu kararmayı yok etmenin en azından bende ki etkili yöntemi limon efendim. elimize limonu alıyoruz ve koltuk altımıza sürüyoruz. üstüne de kaya tuzu olur normal tuz olur her ne tuz varsa, onu da üstüne sürüyoruz. i̇şe yaraması için en az bir saat tutulmalı. bir de püf noktası ağda, epilasyon sonrası tuz-limon sürdüğünüzde kılların geç çıkmasını da sağlamış oluyoruz. bir taşla sayısız kuş. swh bir de talk pudrası ile limonu karıştırdığınızda macun şekline getirip sürüyoruz en az bir saat tutuyoruz ve bembeyaz koltuk altları! çünkü limon doğal açıcıdır süslülerim. eğer kararan bir yer varsa sürün illa koltuk altı olmak zorunda değil.ben bu yöntemle kurtuluyorum. hem uygun, hem acısız hem de etkili. daha ne olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Ancak kıllanmayı gidermek için hatalı işlemlerin ardından da kol altı kararması görülebilir. Bunu önleyebilmek için lazer yöntemle epilasyon yapımı başarılı bir şekilde çözülebilir. Lazer yöntemi sık sık yapılmadığı için kol kararmasının önüne geçilmiş olabilir. Kimyasal peeling uygulamak da bu sorunun çözümü olabilir.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?