Estetik Cerrahi

Kalça Dikleştirme Estetiği Nasıl Yapılır?

Anestezi eşliğinde yapılan kalça şekillendirme ameliyatıkalça estetiği  olarak da bilinir. Bu durumda kalça dikleştirme estetiği nasıl yapılır sorusu gibi kalça ameliyatları beraber yapılabilir mi sorusu da sorulmaktadır.

Bu estetik için 2 farklı yöntem kullanılır. Birincisi; kalça için özel tasarlanan silikonlardan yardım alınarak yapılmaktadır. İkincisi; kişinin kendi yağ hücreleri yardımı ile yapılan estetik işlemidir. Bu sayede daha genç ve fit bir görünüm kazanan kişiler, ameliyattan sonra yapılması gerekenlere uyduğu takdirde görüntüsünden memnun kalmaktadır. Kalça şekillendirme ameliyatı, dikleştirme ameliyatı ile benzer şekilde yapılmaktadır.

Popo Kaldırma Ameliyatı

Kalçalar nasıl incelenir? Kalça kaslar, yağ ve deriden oluşur ve en alttaki kemik dokusu tarafından desteklenir. Şekil ve kontur kişinin kemik ve kas yapısına bağlıdır.

Ancak temel olarak dolgunluk ve büyüklük yağ miktarına bağlıdır. Kalçaların güzel görünmesi için bu yağın dağılımı çok önemlidir. Ve cildin kalitesi en önemli unsurdur. En iyi muayene için kalçalar üç ana bölüme ayrılabilir: Üst, orta ve alt. Üst kalçalar; Bu bölgede yağın nasıl dağıldığı kadar ne kadar yağ olduğu da önemlidir.

Popo Estetiği Çeşitleri

Popo estetiği ameliyatları hastaların sorunlarına göre farklılık göstermektedir. Genel olarak 3 ana tip olduğunu söylemek mümkündür.

Aslında her tip farklı yöntem ve tekniklerle uygulandığı için kişinin ihtiyaç duyduğu tip ön muayene sırasında belirlenir. Popo estetiği çeşitleri şu şekildedir:

 • Kalça büyütme ve yeniden şekillendirme
 • Kalça kaldırma
 • Kalça küçültme

Popo bölgesinin daha seksi ve şekilli bir görünüme kavuşması için birçok kadın popo estetiği ameliyatlarına yoğun ilgi göstermektedir. Peki bu işlemler nasıl yapılıyor? Popo estetiği ameliyatlarının çeşitleri nelerdir?

Yağ Enjeksiyonu ile Popo Estetiği Uygulaması

Aslında bu tekniği liposuction olarak tanımlamak doğru olur. Çünkü; bu tip işlemlerde kalça bölgesi, bel bölgesi ve popo alt ve üst kısımlarında lazer yardımı ile yağ aldırma işlemi yapılır.

Dik bir görünüm elde etmek için popodan alınan yağlar özel maddelerle yoğunlaştırılarak popo üst kısımlarına enjekte edilir. Bu sayede kalçalar hem daha dolgun bir görünüme sahip olacak hem de eskisinden daha dik bir pozisyon alacaktır.

Popo Protezi İle Popo Estetiği

Popo protezi işlemi çoğu zaman alınan yağın yeterli olmadığı durumlarda yapılır. Kalça protezi olarak belirtilen madde aslında silikonun maddesidir. Popodan alınan yağın uygulandığında yeterli dolgunluğu sağlamadığı durumlarda daha estetik bir görünüm elde etmek için silikon maddeler kullanılmaktadır.

Silikon kullanımı ile popolar eskiye göre daha bariz ve daha yukarıda durmaktadır. Kullanılan silikonlar kalça bölgesine özel tasarlanmaktadır. Yapılan cerrahi operasyon sonrasında iz kalmayacak şekilde yapılır.

Popo Kaldırma Estetiği

Popo kaldırma estetiği ameliyatı genellikle geçmişte fazla kiloları olan ve kilo vermiş kadınlara uygulanmaktadır. Aslında yüksek miktarda kilo kaybı ile birlikte eriyen yağ cilt içinde boşlukların oluşmasına neden olur.

 • Cilt içindeki boşluk nedeniyle cilt sarkar ve oldukça kötü bir görünüm ortaya çıkar. Bu tür durumlar belki de kadınlar için en rahatsız edici görünümler arasında yer almaktadır.
 • Hatta kilo vermeye bağlı olarak cilt içinde eriyen yağın yerinde çökme gibi sorunlar da yaşanabilir. Bu gibi durumlarda estetik işlemler fazla derinin alınması ile başlar.
 • Cilt kalitesi iyi olan hastalarda bu kötü görünümü düzeltmek ve daha düzgün bir popo yapısı elde etmek için yağ dokusu enjeksiyonu veya silikon uygulaması yapılabilir.
 • Böylece daha dik kalçalara sahip olmak kaçınılmaz olacaktır.

Popo Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Popo ameliyatları çok yönlü işlemlerdir. Bu nedenle öncelikle nitelikli bir estetisyene danışılması ve ön muayene yaptırılması zorunludur. Aslında yapılacak işlemler hastanın ihtiyacına göre farklılık gösterebilir.

Uygulama yöntemleri birden fazla olduğu için hastanın durumuna göre iki tip işlem uygulamak mümkündür. O zaman popo ameliyatları nasıl yapılır?

Popo estetiği ameliyatları arasında şüphesiz ilk tercih edilen yöntem liposuction işlemidir. Bu işlemlerde kalça, bel, kalçanın üst ve alt kısmına ince kanüller yerleştirilir.

Kanüller prosedürlere uygun olarak yerleştirildikten sonra yağ alma işlemine geçilecektir. Alınan yağlar özel işlem ve tekniklerle yoğunlaştırılarak popoya daha dik bir görünüm kazandırılır.

Yoğunlaştırılmış yağ bloğu kalçanın üst kısmına yerleştirilir. Bu işlemden sonra bel bölgesi kavislenecek ve çok daha ince bir görünüm elde edilecektir. Aynı zamanda kalçaların küçültülmesi de kaçınılmazdır.

Popo alt kısmında daha ince ve yumuşak bir görünüm ortaya çıkar. Ağırlığı azaltılan poponun yukarı kalkması sağlanır. Bu sayede daha kıvrık ve çekici kalçalara sahip olmak mümkündür.

Popo büyütme için yapılan estetik ameliyatlarda daha çok ek yöntemlerle popo protezi kullanılmaktadır.

Popo protezi, hastanın kalçasından alınan yağın yeterli olmadığı durumlarda kullanılan bir tekniktir. Böylece boşlukların doldurulması işlemi silikon bir madde ile yapılır.

Kullanılan protezler kalçalar için özel olarak tasarlanmıştır.

Ayrıca son zamanlarda geliştirilen bir yöntemle protezin kas içine yerleştirilmesi de mümkün hale gelmiştir.

Bu yöntem sayesinde hastaların karşılaştıkları bazı problemlerin önüne geçilmektedir. Bu tip işlemlerde iz kalmaz. Çünkü açılan kesiler oldukça küçüktür.

Popo estetiği ameliyatlarında kullanılan bir diğer önemli teknik ise popo germe işlemidir. Bu prosedür kilo vermek isteyenler için kullanılır. Aşırı kilo kaybı sonucunda ciltte sarkmalar görülür.

Bu sarkmalardan kurtulmak için uygun ameliyatlarla gevşek deri bulunduğu yerden çıkarılır. Bunu takiben deride sıkılaşma, yani germe işlemi elde edilir.

Bu işleme tıbbi anlamda lipektomi denir. Ameliyattan sonra genellikle iç çamaşırı izi gibi izlerin kaldığı gözlenir.

Kalça Estetiğinde Neler Yapılır?

Popo büyütme yapılır. Bu işlem yağ transferi ve silikon popo protezi ile yapılır. Popo germe. Popoya yeni bir form vermek için popo tasarımı. Askılı yöntemlerle alın dikimi belli başlı başlıklardır. Bunların dışında çok farklı uygulamalar ile popo estetiği sağlanmaktadır.

Popo silikonu yapı olarak meme büyütmede kullanılan silikon protezler gibidir. Bu protezler kullanılacakları alanın özelliklerine göre hazırlandığından farklılıkları daha yoğun ve özel olarak tasarlanmıştır. Popu silikon uygulaması yağ transferinin yanı sıra dünya çapında en çok yapılan estetik ameliyattır. Uygulandığı yer romancı olduğu için hissedilmez. Bir kişinin normal hayatını etkilemez. Oturmak, yatmak gibi yapılması gereken vücut hareketlerinden etkilenmez.

Kalça Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Özellikle kalça kısmı, kadınların güzelliğinin ve seksinin bir simgesidir. Kabul edilen görünüm; çok belirgin olmamakla birlikte kıvrımlı ve yuvarlak hatlara sahip olmak. Özellikle yaz aylarında kalça bölgesi operasyonlarında belirgin bir artış olmaktadır. Kalça şeklinin oluşmasında yaş, aile yapısı, yerçekimi, kilo kaybı, çatlaklar gibi birçok faktör etkilidir. Çoğu zaman kalçanın kaldırılması arzu edilir ve nadir durumlarda kaldırma daha az görünür ve daha az fark edilir hale gelir.

Kalça Estetiği Nelere Dikkat Etmeli?

Kalça estetiği yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Örneğin popo büyütme işleminden sonra kalçadan iğne yapılmaması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ameliyattan sonra 1-2 hafta tuvalette otururken taharet musluğuna dikkat etmeniz ve buna göre hareket etmeniz önerilir. Ayrıca dikiş hattı iyileşene kadar dikkatli olunması yine uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Ameliyatsız Kalça Büyütme

Tıp alanındaki en büyük gelişmelerden biri de estetik uygulamaların ameliyatsız olarak yapılabilmesidir. Ameliyatsız yapılabilecek estetiklerden biri de kalça büyütme estetiğidir. Bu işlem sonrasında bayanlar istedikleri görüntüye kavuşabilmektedir.

Kalça Estetiğinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Kalça ameliyatlarında hangi cerrahi işlemin uygulanacağına fizik muayenemiz ile karar veririz. Kalça bölgesine en sık uyguladığımız cerrahi yöntemler;

 • Liposuction
 • Yağ enjeksiyonları
 • Protez uygulamaları
 • Lifting yöntemleri.

Kalça Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

 • Ortalama 2.5 saat süren bu işlemden sonra popo içeren hareketlere ara verilmeli ve dikişler zorlanmamalıdır. Bu neden ile uyurken yüz üstü uyunmalıdır.
 • Doktor tarafından verilen krem ya da ürün, doğru şekilde düzenli kullanılmalıdır.
 • İlk birkaç gün çok soğuk ya da çok sıcaktan kaçınılmalıdır.
 • Seyahat, spor ve işe gitmek gibi tüm işlemler, ameliyattan 2 hafta sonra yapılabilmektedir. Bu süreçte dikişlerinize iyi bakmalısınız, aksi takdirde süreç uzayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?