Doktor ÖnerileriGöz Kapağı Estetiği

Göz Çizdirme Fiyatları 2022 – Lazerli Ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı

Göz çizdirme fiyatları, lazer ile göz ameliyatı bugün ki yazımızın ana konusu göz çizdirme ameliyatları. Günümüzde miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisinde kullanılan göz çizdirme ameliyatları hakkında bilgilendireceğiz. Göz çizdirme terimi aslında excimer lazer dönemi öncesinde miyop ve astigmat tedavisinde kullanılan bir yöntemi ifade etmektedir. Göz çizdirme ameliyatı gözün kornea tabakası üzerine cerrahi hassasiyete sahip bıçaklarla çizikler atılır ve kişinin gözlük kusurunun giderilmesi amaçlanmaktadır.

Göz çizdirme ve göz çizdirme ameliyatı kelimesi halk arasında yaygınlaşmış ve yanlış olarak günümüzde kullanılan excimer lazer’in yerine de kullanılagelmiştir. Excimer lazer sonrası dönemde ise halk arasında ‘lazer göz ameliyatı’ şeklinde bahsedilmeye başlamıştır. Bu nedenle bu yazıda excimer lazer, göz çizdirme ve lazer göz ameliyatı terimleri eş anlamlı olarak kullanılacaktır.

Excimer Lazer Aslında Göz Çizdirme Ameliyatı mı?

Excimer Lazer terimi refraksiyon kusurlarını (miyop, hipermetrop, astigmatizma) düzeltmek amacıyla kullanılan şemsiye bir terimdir. Halk arasında sıkça ‘göz çizdirme’ ya da ‘göz çizdirme ameliyatı’ olarak da bilinen excimer lazer tedavisi denildiğinde ortak noktaları excimer lazer kullanımı olan birden fazla yöntem kastedilmektedir. Günümüzde kullanılan excimer lazer için lazer göz ameliyatı teriminin kullanılması daha uygun olacaktır.

Kimlere Lazer Göz Ameliyatı Uygulanabilir?

 • En az 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Ancak bu mutlak bir zorunluluk değildir.
 • Son 1 yıl içinde 0.75 dpt altında artış olması gerekmektedir.
 • Gözünüzde keratokonus, glokom (göz tansiyonu), tavuk karası (retinitis pigmentoza), sarı-nokta hastalıkları, retina hastalıkları, üveit gibi  hastalıklar bulunmamalıdır.
 • İleri derecede göz kuruluğu olanlarda uygun olmayabilir.
 • Şeker hastalığı (diyabet) bulunmamalıdır.
 • Bazı romatizmal hastalıklar (SLE, romatoid artrit gibi) bulunmamalıdır.
 • Hamile ve emziren kadınlarda uygulanması uygun değildir.
 • Kornea kalınlığı ve kornea kırıcılık haritasının lazer göz ameliyatına uygun olması gerekmektedir.

Yukarıdaki kriterlerin bir kısmı mutlak kriter değildir. Yani ‘olmazsa olmaz’ değildir. Her durumun hasta özelinde hekim tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Alt Göz Kapağı Estetiği hakkında bilgilendirici yazımızı okumak ister misiniz?

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Halk arasında göz çizdirme olarak bilinen No touch lazer, LASIK ve iLASIK için farklı uygulamalar söz konusu olmakla birlikte genel prosedürü şu şekilde ilerlemektedir:

 • Hasta operasyonun yapılacağı alana girer ve lazer yatağına sırtüstü uzanması sağlanır.
 • Bir gözü açık kalacak şekilde hastanın göz çevresi, sterilize bir örtüyle kapatılmaktadır.
 • Damla anestezi yöntemiyle göz uyuşturulmaktadır. Hasta işlem sırasında hiçbir ağrı hissetmez.
 • İhtiyaç görülmesi halinde işlem sırasında heyecanlanmaması için hastaya sakinleştirici verilebilmektedir.
 • Damla dökülüp uyuşturulan gözün etrafı iyice temizlenmektedir.
 • Uygulama tek bir günde iki farklı göz içinde yapılabilmektedir.
 • Operasyon sırasında göz kapağının açık tutulması için ekartör yerleştirilir ve böylece operasyona başlanır.

Lazer Göz Ameliyatı tedavisinde yapılan işlem nedir?

Excimer Lazer tedavisinde gözümüzün ön kısmında bulunan saydam kornea tabakası üzerine lazer atışları yapılarak kornea tabakasına yeni bir şekil verilir. Bu şekilde kornea tabakasının kırıcılığı değiştirilmektedir.  Örneğin göz numarası 3 derece miyop olan bir kişinin kornea kırıcılığı normalde 44 derece ise lazerle kırıcılık yaklaşık olarak 41 dereceye düşürülerek kişideki gözlük sorunu ortadan kaldırılır.

Göz Çizdirme (Lazer Göz Ameliyatı) Yöntemleri Nelerdir?

Temelde 2 farklı lazer göz ameliyatı (göz çizdirme ameliyatı) yöntemi bulunmaktadır. Bunlar LASİK ve PRK yöntemleridir. Bunların dışındaki yöntemler aslında bu iki yöntemin farklı uygulamaları olarak değerlendirilmektedir. Örneğin halk arasında no-touch adı verilen lazer yöntemi aslında bir PRK yöntemidir ve bilimsel adı transepitelyal PRK’dır.

PRK mı yoksa LASİK mi daha iyidir?

Her iki yöntemin birbirlerine göre avantajlı ve dezavantajlı yönleri bulunmaktadır. Ancak her iki yöntem herkese uygun değildir. Kişinin göz numarası, kornea kalınlığı, kornea kırıcılık haritası ve muayenede elde edilecek diğer bulgularla birlikte hasta ile kurulacak iyi bir iletişimle hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir.

Hastalarımızın internet ortamından elde ettiği bilgilerle kendileri için bir yöntemin uygulanması konusunda ısrarcı tutum içerisine girmelerinin uygun olmadığı değerlendirilmektedir.

PRK (Photorefractive Keratectomy)

PRK yöntemi göz çizdirme (lazer göz ameliyatı) yöntemi olarak ilk kullanılmış yöntemdir. PRK yönteminde korneanın en yüzeyel kısmında olan epitel tabakası adı verilen yüzeyel tabaka öncelikli olarak kaldırılmaktadır. Bu kaldırma işlemi alkol yardımıyla ya da mekanik olarak bu amaçla üretilmiş cerrahi aletlerle yapılmaktadır.

Epitel tabakası kaldırıldıktan sonra korneada yatağına excimer lazer uygulanmaktadır. Excimer lazer işlemi bittikten sonra göze kontakt lens konulmakta ve birkaç gün sonra kontakt lens alınmaktadır. Ortadan kaldırılan epitel tabakası iyileşme periyodunda 2-3 gün içinde yenilenmektedir.  Kişinin korneasının ince olması PRK’nın önemli uygulanma nedenlerinden bir tanesidir. Hasta konforu açısından düşünüldüğünde PRK yönteminde iyileşme dönemi LASİK’e göre bir miktar daha uzundur.

LASİK (Laser-in-situ keratomileusis) Göz Çizdirme Ameliyatı

LASİK en sık kullanılan excimer lazer yöntemlerinden bir tanesidir. LASİK yönteminde öncelikle gözün kornea tabakasından ince bir flep kaldırılmaktadır. Bu flebi kaldırmak için iki yöntem mevcuttur. Klasik mikrokeratom adı verilen çok ince bıçaklar ya da son dönemde kullanılmaya başlayan femtosecond lazer. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, sonuçta korneadan flep kaldırılır ve alttaki kornea yatağına excimer lazer uygulanmaktadır. Kornea yatağı excimer lazer ile yeniden şekillendirildikten sonra flep tekrar kornea yatağı üzerine yapıştırılmaktadır. LASİK ile yapılan göz çizdirme ameliyatı ya da LASİK lazer göz ameliyatı PRK’dan sonra ortaya çıkmıştır ve sık olarak uygulanmaya başlamıştır.

LASİK Lazer Göz Ameliyatı yönteminde korneanın ön yüzünden flep adı verilen ince bir kısım kaldırılır. Açıkta kalan korneaya excimer lazer uygulanarak kornea yeniden şekillendirilir. Daha sonra kaldırılan flep tekrar yerine yatırılır.

No-Touch Lazer Nedir?

Son dönemde ülkemizde no-touch lazer (dokunmadan lazer) ismi ile gündeme gelen Transepitelyal PRK lazer tekniği yeni bir yöntem değildir. Aslında dokunmadan lazer ya da no-touch lazer terimleri farklı bir göz çizdirme ameliyatı (lazer göz ameliyatı) yöntemi adı değildir. Daha çok piyasa şartlarına göre oluşturulmuş bir isimlendirmedir. Göze hiç dokunulmadan yapılan lazer anlamına gelen no-touch kelimesi reklam anlamında öne çıkarılmaktadır. Bu teknikte yapılan işlem aslında PRK’dır. Klasik PRK’dan farkı ise epitel tabakasının alkolle ya da mekanik yöntemle değil lazerle kaldırılmasıdır ve epitel tabakasının diğer yöntemlerle kaldırıldığı klasik PRK yöntemlerinden ciddi bir farkı yoktur. Ancak no-touch yönteminin daha uygun olduğu bir hasta kesimi de bulunmaktadır. Bu tarz durumlara ancak ayrıntılı bir göz muayenesi ile karar verilmektedir.

No-Touch Lazer adı verilen yöntem en eski excimer lazer yöntemi olan PRK’nın değiştirilmiş bir versiyonu olup her hastanın beklentisini karşılayamayacağı bilinmelidir. Klasik PRK yönteminin tersine epitel tabakası da lazer ile kaldırılmaktadır.

Hangi Göz Çizdirme Yöntemi Size Daha Uygun?

Bir kişiye hangi lazer göz ameliyatı yönteminin daha uygun olacağı ancak ayrıntılı bir göz muayenesi ile anlaşılabilmektedir. Kişinin görme seviyesi, kornea tabakasının kalınlığı ve kırıcılık haritası, kornea tabakasının eğimi ya da dikliği, daha önce başka bir göz ameliyatı geçirilip geçirilmediği, başka bir hastalığının olup olmadığı hangi lazer göz ameliyatı (göz çizdirme ameliyatı) yöntemine karar verileceği konusunda çok önemlidir. Bu nedenle reklamsal bazı tanıtımlardan etkilenerek bir yöntem konusunda ısrarcı olmak yerine göz çizdirme ameliyatı konusunda kendisini ispatlamış ve tecrübe sahibi bir hekimin kararlarına güvenmeniz daha mantıklı olacaktır.

Göz Çizdirme Fiyatları

Göz Çizdirme Fiyatları 2022 üzerinde uygulanacak teknik (PRK, LASİK), kullanılacak lazer cihazlarının güncelliği, ameliyatı yapan hekim ve ameliyatın yapıldığı hastane gibi faktörlerden etkilenmektedir. Göz çizdirme fiyatları ilden ile, ilçeden ilçeye, hastaneden hastaneye çok değişiklik göstermektedir.

En iyi göz çevresi kremleri, eğer alerjik durumlarınız var ise mutlaka içeriğimize göz atmalısınız!

Göz Çizdirme Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Doktor önerileri tarafından verilen damlalar ve ilaçlar özenle kullanılmalıdır.
 • Bir hafta kadar göze darbe almamak ve sert hareketlerle ovuşturmamak gerekmektedir.
 • İlk 1 ay spor aktiviteleri koruyucu gözlüklerle yapılmalıdır.
 • Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca göze su değmemelidir.
 • UV ışıktan mümkün olduğunca korunulmalıdır, gün ışığının keskin olduğu saatlerde güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
 • Ameliyattan hemen sonra araç kullanılmamalıdır.
 • İlk hafta özellikle efor isteyen yorucu işlerden kaçınılmalıdır.
 • Doktorun belirttiği sürede düzenli kontrollerin yapılması aksatılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?