Blog

Estetik Cerrahide Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Estetik cerrahide dikkat edilmesi gereken konular, estetik yaptırmak isteyen birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Herkesin bildiği  üzere en önemli şey; çalışılacak cerrah ve cerrahın referanslarıdır. Bu konu, hastaların en çok dikkat ettiği konudur. Bu sayede cerrahlara güvenen hastalar, birkaç şeye daha dikkat etmelidirler.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Nedir?

Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi halk arasında çok kolay anlaşılmayan, karşılığı çok iyi bilinmeyen üç kelimeden oluşuyor. Bu kelimeleri tek tek açıklarsak; Plastik kelimesi Yunancadan geliyor. Şekille ilgilenen, şekilli anlamında kullanılıyor. İkinci kelimemiz rekonstrüktif ise onarım yapmak, yeniden yapmak anlamındadır. Estetik ise daha güzel gösteren, uyum sağlayan anlamında kullanılıyor. Ana bilim dalımızın adını Türkçe kelimelerle söylemeye çalışırsak şekille ilgilenen, yeniden yapan ve güzelleştiren ana bilim dalı olarak söylemek mümkün.

Rekonstrüktif Cerrahi neye bakar?

Rekonstrüktif cerrahi ile vücut yüzeyindeki deri, deri altı ve kemikleri etkileyen edinsel ya da doğumsal tüm doku ve organ kaybının onarılması yer alır.

Evet gerekli bilgileri de öğrendikten sonra şimdi asıl konumuza geçelim. Estetik Operasyon serüvenini 3 ana sürece ayırabiliriz;

  • Karar verme: Hastanın durumuna ve isteğine bağlı olan süreçtir.
  • Operasyon öncesi planlama ve hazırlık: Hasta ile beraber cerrahın birlikte planladıkları ve yürüttükleri süreç.
  • Operasyon sonrası takip ve iyileşme dönemi: Operasyon sonrası düzenli takipler ve hastanın cerrahının önerilerine uyması gereken süreçtir.

Estetik Ameliyat Öncesi Sık Sorulan Sorular

Operasyona karar süreci

Operasyon kararında genelde hasta bir talep ile cerraha başvurur. Cerrahın bu talebi yerinde ve gerçekçi bulması sonucunda operasyon kararı hasta ile birlikte alınır.

Zihinsel olarak operasyona hazırlanma süreci

Ben genelde bana başvuran hastaları değerlendirirken hastanın şayet bir tereddütü var ise, aydınlattıktan sonra mutlaka tekrar düşünmesi gerektiğini söyleyip, hastaya süre veriyorum.

Basit olarak kişileri estetik uygulamaya yönlendiren nedenler neler? Neden estetiğe başvuruluyor?

Hastanın estetik istediği bölgede fiziksel olarak bir sorun görmesi ve bu sorunu düzeltmek istemesidir.

Estetik uygulama öncesindeki karar aşamasında, kişiler en çok hangi konuda belirsizlik ve şüphe yaşıyor?

Şekil konusunda, özellikle burun estetiği ve meme estetiği sorun ve kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Burada hastanın beklentisinin gerçekçi olması ve cerrah ile hasta arasında tam bir iletişim şarttır.

Karar aşamasında kişi ve uzman arasındaki iletişim nasıl olmalı? Karşılıklı anlaşabilmek önemli değil mi?

En önemli faktör hasta ile cerrahın beraber karar vermesidir.

Estetik operasyon düşünen kişiler doktor/uzman seçiminde hangi noktaları göz önünde bulundurmalı?

Günümüzde maalesef sosyal medya bu konuda çok yanlış bilgi ve görsel paylaşımlar ile dolu. Bence cerrah seçiminde en önemli etken referans hastalar olmalıdır. Yani o cerrahta operasyon olmuş ve memnun bir hasta ile görüşüp cerrahınızla görüşmelisiniz.

Hangi uygulamalar diğerlerine göre operasyon öncesinde farklı bir süreç ve motivasyon gerektiriyor?

Mide Küçültme operasyonu sonrası hastalarda birçok estetik operasyon yapılması gerekmektedir. Bu hastalar için uzun ve aşamalı operasyonlar gerekmektedir.

Operasyondan sonra kişinin yeni haline alışma sürecinde hangi belirgin evrelerden geçiliyor?

Günümüzde başarılı bir estetik operasyon dışarıdan çok farkedilmeyen sorunlara yönelik yapılan estetik operasyonlardır. Yani hastanın yeni görüntüsüne alışma süreci değil, iyileşme süreci ve sonucun beklentisini karşılayıp karşılamadığı önemlidir.

Eğer kişi yapılan uygulama konusunda tatmin olmazsa, nasıl biz çözüme gidiliyor?

Hasta ile cerrahın karşılıklı konuşarak karar vermesi gereken bir süreç daha gerekmektedir. Burda unutulmamalıdır ki dünyanın en iyi cerrahı bile olsa komplikasyon ve revizyon oranı %1 ile 5 arasındadır. Yani bu durumda 2. Bir müdahale kaçınılmazdır.

Estetik Cerrahide Dikkat Edilmesi Gereken Konular:

  • Ne istediğinizi bilin. Hiçbir uzman, ne istediğini bilmeyen kişiler ile çalışmak istemez. Bana ve vücuduma ne yapabiliriz gibi sorular ile cerrahın  karşısına çıkmayın.
  • Sürecin doğru yürütülmesinde cerrah ile uyumlu çalışın. Estetik öncesi, sırasında ve sonrasında cerrah ile uyumlu çalışmanız, cerrahın söylediklerine uymanız, daha kaliteli bir işlem geçirmenizi sağlayacaktır.
  • Duygusal gelişmelerden dolayı estetik kararı vermeyin. Estetik, hafife alınacak bir konu değildir ve köklü değişiklikler içerir. Bu nedenle fevri hareket etmemeli ve iyi düşünmelisiniz.
  • Estetik işlemden sonra vücudunuza iyi bakın. Yapılan işlemin kalitesi, cerrah tarafından belirlenmektedir fakat estetik sonra dikkat etmek, hastanın elindedir. Hastanın vücuduna ve sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu sayede estetik ve cilt, çok daha güzel görünecektir.

Estetik Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gerekenler noktasında vücut üzerinde ki çeşitli ve istediğiniz noktaların yeniden yapılandırılarak farklı şekiller verilmesine denir. Hastanelerin cerrahi bölümlerinde yapılır ve plastik cerrahiler tarafından dilediğiniz ameliyat gerçekleştirilir. Ancak ameliyat olmaya karar vermeden önce kendinize iyi bir doktor bulmanızda fayda vardır. İşini iyi yapan, referansları iyi olan bir doktor bularak bu ameliyatı doktorunuzun da önerisi ile olabilirsiniz. Estetik ameliyatları oldukça önemli olan ameliyatlardır. Özellikle ülke genelinde en çok talep gören ve değişikliği istenen ameliyat burun ameliyatıdır. Her yıl binlerce kişi burun ameliyatı olarak burnunun şeklini değiştiriyor ve daha, içine sinen bir buruna sahip oluyor. Estetik ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Ameliyattan önce bu noktalara dikkat ederek ameliyatınızın daha sağlıklı geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilecek Unsurlar

Her ne kadar estetik ameliyatı bile olsa ameliyat denildiği an stres olunup ameliyat gününe kadar daha stresli bir halde ameliyata giriliyor. Ancak ameliyat olmadan önce hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendinizi hazırlamanız gerekir. Ruhsal olarak bir ameliyata hazır olduğunuz an ameliyatınız daha sağlıklı geçecektir.

Eğer düzenli olarak kullandığınız çeşitli ilaçlar var ise (kalp ilaçları, şeker hastalığı, astım ve tiroit ve benzeri gibi) doktorunuza düzenli kullandığınız ilaçları göstererek ameliyatınızda herhangi bir sakınca olup olmadığını sormanız gerekir.

Ameliyat olmadan en az bir hafta önce sigara, alkol ve benzeri gibi ürünleri tüketmemeniz gerekir.

Estetik ameliyatlarının iyileşme süreçleri diğer ameliyatlara göre daha farklıdır. Örnek olarak gösterilecek olur ise burun ameliyatı olmaya karar verdiyseniz burun ameliyatlarından sonra göz altlarınız ve gözleriniz genellikle moraracak ve şişecektir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman ruhsal olarak çöküntüye girecekseniz kesinlikle ameliyat olmamanız gerekir. Her ne kadar kendinizi ameliyata hazırlasanız da ameliyat sonrasına da hazırlamanızda fayda vardır.

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ameliyattan en az 4 hafta önce bırakmanız gerekir. Dilerseniz doktorunuz ile de bu konuyu konuşabilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat Etmeniz Gerekir

Ameliyat öncesinde, ameliyatın en az 2 hafta öncesinde 2 litrelik suyu her gün tüketmeniz gerekir. Bu dönemde mutlaka katı gıdalar yerine daha sıvı gıdalar tüketerek doğal lifli gıdaları yemeniz gerekir. Alkol ve benzeri ürünleri kullanmayarak daha sağlıklı ürünler tüketmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?