Burun Estetiği

Estetik Burun Nasıl Anlaşılır?

Estetik burun nasıl anlaşılır daha doğrusu anlaşılır mı? Bugün konumuz burun estetiği hakkında. İnsanlar için burun güzelliği çok önem verilmektedir. Burun estetik yapıda olduğunda yüzün daha güzel ve göze hoş gelen bir yapı oluşturur. Doğal olarak burun güzelliği şans olsa da şansa inanmayanlar için de günümüz tıp cerrahisinin gelişmesiyle burun estetiği ortaya çıktı.

Estetik yapılması kararını almadan hemen önce hekim görüşü son derece önemli bir hal alır. Burun estetiğinde en önemli etmen estetiğin anlaşılıp anlaşılmayacağıdır. Çünkü anlaşılması burnun doğal durmadığının resmi kanıtıdır. Bunun için estetik yaptırmadan önce burnunuzu nasıl istediğinize ve bunun doğal durup durmayacağına odaklanmalısınız.

Burun Estetiği Fiyatları 2022 ilgili makalemizi de okuyabilirsiniz.

Burun Estetiği Nasıl Yapılmalı?

Burun estetiği nasıl yapılmalı ki anlaşılmamalı? Estetik burun yapılırken cerrahların ve doktorların çoğunun amacı beklentileri karşılarken diğer taraftan da doğal bir buruna sahip olunmasını sağlamaktır.

Operasyon genel anestezi altında ve kısa süren bir cerrahi ile yapılmaktadır. Yapılan işlemlerde burun içine girilerek gerekli olması halinde kemik üzerinde düzenleme gerçekleştirilir. Estetik gerektirmeyen ve sadece burnun kaldırılmasını sağlayan pratik yollarla da yapılması mümkündür.

Nasıl Estetik Yapıldığı Anlaşılır?

Yaptırdığınız burun estetiğinden sonra bunun anlaşılır olup olmadığını anlamak için karşınızdakine sormanız yeterli olur.

Bunun temelde nedenleri şu şekildedir:

 • Burun doğal durmaz,
 • Burnun üstünde derinin işlem geçirmiş olmasından kaynaklı bazı değişimler olabilir,
 • Simetrik sorun vardır,
 • Burnun deliklerinde değişim yaşanabilir,
 • Burnun kemiğinin dümdüz inmesi,
 • Belli belirsiz oluşan kesiler,
 • Aşırı parlak ve düzgün durması,
 • Burun ucunda yaşanan hareket azlığı,
 • Burun ucunun yüksekte ve fazla sivri olması,

Bu tarz belirtiler genel olarak burnun doğal durmamasının sonucu olarak ortaya çıkar. Yüzünüze bakan kişi de burnunuzun estetik olduğunu anlar. Bunun için doktor seçimi de önemlidir.

Anlaşılmaması İçin Ne Yapılabilir?

Estetik için seçeceğiniz kurum ve tecrübe bile bu konuda son derece önemlidir. Operasyondan sonra sesinin değişmesi sorunu ile karşı karşıya kalanlar olabilir. Bundan dolayı anlaşılmayacak şekilde doğal durmasını sağlayacak bir estetik talep etmek önemlidir. Burun ameliyatları genel anlamda burun yapısının kalıcı olarak değişmesine neden olur. Olası bir sorun yaşanması halinde ise geri dönüşü için yeniden burnun kemik yapısı ile oynanması ve ameliyat olunması gerekir. Bunlar biraz uzun ve rahatsız edici durumlar oluşturabilir. Bunun için dikkatli olunması önerilir.

İyi Bir Burun Estetiği İçin Kriterler

 1. Öznellik önemli bir nokta.
  İyi bir burun cerrahisinde sübjektiflik güzellik, kişiye göre zamana göre gibi bir çok kritere göre değişkenlik göstermektedir. Kriterlere bağlı olarak da güzel burun estetiğinin ölçüsü kültürden kültüre farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla iyi bir burun ameliyatının kriterlerini değerlendirirken, bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır. Burun estetiği yapacak doktoru nasıl seçmelisiniz? ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.
 2. Yüz hatlarının önemi.
  Dünya üzerinden milyonlarca yüz tipi bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da güzel bir burun görüntüsü için ideal birçok burun şekli bulunmaktadır. Her yüz özel olduğundan, her burun da özeldir. Dolayısıyla iyi bir burun estetiğine ulaşmada önemli kriterlerden bir tanesi de, ortaya çıkan burun yapısının yüz hatları ile uyumluluğudur.
 3. Doğal burun görüntüsü.
  İyi bir burun estetiğinin kriterlerinden bir tanesi de doğallığıdır. Yapılan burun estetiği, hasta yakınları tarafından dahi zorlukla anlaşılıyorsa, doğal bir burun ameliyatı olmuş demektir. Hastayı tanımayan kişiler tarafından burun estetiği yapıldığı hiç anlaşılmıyorsa ve burun görüntüsü hoşluk ve güzellik hali olarak tanımlanıyorsa, benzer bir yorum yapılabilir.
 4. Burun Ucu ve Üst Dudak Arasındaki Açı
  Yapılan araştırmalar, ideal bir burun estetiği için burun ucu ile üst dudak arasında açının kadınlarda 110 derece kadar olması gerektiğini öngörüyor. Kadınlarda burun ucu ve üst dudak arasındaki açı 90 dereceden daha az olduğunda, genellikle burun yapısı daha erkeksi gözükmektedir. Bu yüzden iyi bir burun estetiğinin kriterlerinden bir tanesi burun ucu ve üst dudak arasındaki açıdır.
 5. Kapsamlı Muayene
  Burun estetiğinde iyi bir burun estetiği sonucunu alabilmek için operasyon öncesi kapsamlı bir muayene yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Öznellik önemli bir nokta, Yüz hatlarının önemi.Doğal burun görüntüsü, Burun Ucu ve Üst Dudak Arasındaki Açı, Kapsamlı Muayene gibi faktörleri sayabiliriz.

Doğallıktan uzak kalması, burun ucunun fazla kalkık olması, yüz hatları ile uyumsuz olması gibi faktörleri sayabiliriz.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?