Burun Estetiği

Burun Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Burun ameliyatı enfeksiyon belirtileri, birkaç spesifik ameliyatı kapsamaktadır. Bu noktada burun kemiği ve burunda et olması durumunda farklı ameliyatlar uygulanmaktadır. Ameliyatlardan sonra meydana gelebilecek enfeksiyonlar çok fark göstermemektedir. Durum böyle olunca burun ameliyatı sonrası enfeksiyon belirtileri nelerdir sorusu sorulmaktadır.

Burun Estetiği Yapacak Doktoru Nasıl Seçmelisiniz? içeriğimizi mutlaka okuduğunuzu düşünerek Burun ameliyatı sonrası enfeksiyon belirtileri içeriğimize devam ediyoruz.

Burun Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Belirtileri
Burun Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Burun Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir ?

 • 38 Derecenin üzerinde ateş.
 • Fazla ve uzun süreli bulantı.
 • Burun akıntısı.
 • Haddinden fazla cilt kızarıklığı.

Ameliyat sonrası yapılması gerekenler doğru uygulandığı takdirde herhangi bir enfeksiyon oluşmamaktadır. Bu noktada listede yer alan durumlardan biri ya da birkaçı ile karşı karşıya kalırsanız direkt doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz, gerekli adımları atacak ve yapılması gerekenleri size söyleyecek.

Genellikle estetik operasyonlardan sonra şu belirtilere dikkat etmelisiniz.

 • Ateş artışı en önemli belirtidir. [37,5 derece üzerinde ki seviyelerde mutlaka doktorunuzun haberi olması önemlidir.]
 • Halsizlik, baş ağrısı cerrahinin ilk günlerinin bulgularıyla karışabilir ancak yine de beraberinde ki bulgular ile ilgili birlikte değerlendirilmelidirler.
 • Ameliyat bölgesinde giderek artan ağrı, kızarıklık, hassasiyet ve akıntı gibi sorunlar da enfeksiyon belirtisi olabilir ve mutlaka doktorunuzun bilgilendirilmesi gereken durumlardandır.
 • Burun ameliyatı sonrası burun içinde kötü koku varsa, burun akıntısı rengi pembe, renksiz halden sarı yeşil bir renge döndüyse,
 • Meme ve vücut estetiği, germe ameliyatlarından sonra yara yerinde akıntı şişlik gibi durumlar varsa mutlaka doktorunuzun bilgisi olmalıdır.
 • Burun estetiği sonrası grip gibi hissetmek, geniz akıntısı normaldir.
 • Meme büyütme estetiği ameliyatlarından sonra göğüs üzerinde ağrı, baskı hissetmek normaldir.

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

 • Sıvılar, pipet ile tüketilmeli.
 • Burun, hiçbir noktaya çarpılmamalı.
 • Doktora danışılarak soğuk uygulaması yapılmalı.
 • Belirli oranlara kadar şişlik, kan akıntısı ve dolgunluk, normal karşılanmalı.
 • Aşırı ağrı hissetmeniz durumunda doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilacı kullanabilirsiniz.
 • Güneş ışınlarına direkt maruz kalmayın

Burun Ameliyatı Sonrası İltihap

Burun ameliyatı sonrası iltihap çok hassas bir konudur. Burun ameliyatı geçirdikten sonra iltihaplanma oluştuysa ve aşağıda ki maddeleri değerlendirdikten sonra doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

 • Ateşin 37,5 derecenin üzerine çıkması ve kısa sürede geri düzelmemesi en belirgin enfeksiyon nedenlerindendir. Nedeninin burun ameliyatıyla doğrudan ilişkili olup olmadığı da araştırılarak hızla tedavi edilmelidir.
 • Yorgunluk, durgunluk, halsizlik, baş ağrıcı çekme gibi belirtiler de enfeksiyon olasılıklarından olabilir. Bu tür olumsuz etkiler her ameliyattan sonra gözlemlenmektedir. Lakin yine de değerlendirilmesi gereklidir. Bu nedenle ve özellikle devam eden halsizlik – baş ağrısı gibi olumsuzluklar hakkında derhal doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Burun bölgesinde şiddeti azalmayan ağrı çekmek, kızarmalar oluşması, akıntılar meydana gelmesi, hassasiyet oluşumları da enfeksiyonla doğrudan bağlantılı olabilir. Doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Burun ameliyatı sonrası kötü koku gelebilir. Lakin bu koku devam ederse, burun akıntısı rengi varsa ve rengi pembe – sarı – yeşil ise doktorunuza danışınız.

Burun Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Tedavisi

Burun ameliyatı sonrası enfeksiyon tedavisi normal bir süreçtir. Burun operasyonu geçirdikten sonra enfeksiyon tedavisini almak için operasyon yapan doktora başvurabilir ya da size en yakın KBB doktoruna giderek gerekli tedavileri alabilirsiniz. Genel olarak enfeksiyon kaynağı tespit edilir ve tedavisine direkt olarak başlanmaktadır.

Burun Ameliyat Sonrası Enfeksiyon Riski Kaç Gün?

Burun ameliyatı sonrası enfeksiyon riskini şöyle anlatabiliriz. Ameliyat sonrası ilk 2 gün yaradan kanlı az miktarda akıntı olması durumunda korkmanızı gerektirecek durum yoktur kanama ihtimali normaldir. Ameliyat sonrası 3. ve 4. güne doğru akıntı rengi kirli sarı-kırmızı renge döner ve miktarı azalır. 4. günden sonra akıntı iyice azalır, hatta kesilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Geçmeyen Akıntı

Burun ameliyatı sonrası geçmeyen akıntı, enfeksiyonlar için doktor önerileri. Burun ameliyatı sonrası hastalar ve doktorlar için oldukça kıymetli bir zaman dilimi olmaktadır. Ameliyat sonrasında meydana gelecek değişim ve etkilerin takip edilmesi gerekmektedir. Burun ameliyatı, estetiği sonrasında çok iyi bakım yapılmalıdır. Burun estetiğinden sonra burun akıntısı, olabilecek sonuçlar yukarıda da belirttiğimiz gibi oluşabilir. Kanamalar da gerçekleşebilir. Kanama ve akıntıların ne derece gerçekleştiği ve süresi de mutlaka doktora bildirilmelidir.

Burun ameliyatı sonrası geçmeyen akıntı için doktorlar burun estetiğinin bir parçası olduğunu doktorlar söylemektedir. Burun ameliyatı sonrası geçmeyen akıntıyı engelleyecek bir ilaç yoktur. Burun ameliyatı sonrası için sadece ağrı ve kanamalar için müdahaleler gerekli görülürse yerine getirilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Akıntı Ne Kadar Sürer?

Burun ameliyatı sonrası akıntı süresi, gözaltı morlukları ve şişlikler gelişen teknoloji sayesinde minimum seviyede olur ve genellikle 1 hafta içinde geçer.

Burun Ameliyatı Sonrası Sümüksü Akıntı

Burun ameliyatı sonrası akıntılar normal bir durumdur fakat akıntının artmaması için hastaların aşırı hareketten ve darbelerden korunması gerekmektedir. Burnun akması hastadan hastaya değişebilecek bir durum olduğu gibi, her hasta üzerinde görülmeyebilir.

Burun Estetiği Sonrası Elim Çarptı

Burun estetiği sonrası elim çarpma şiddeti önemlidir. Ameliyattan sonra burun bölgesine beklenmeyen bir darbe alınırsa ilk olarak soğuk uygulaması yapılmalıdır. Bu aşamada hastanın başı yukarıya doğru tutulmalıdır. Darbenin şiddeti ağırsa ve oluşan ağrı hissi ve kanama miktarı artıyorsa operasyonu gerçekleştiren cerraha danışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?