Doktor Önerileri

Hamilelik Testi Fiyatı 2022

Hamilelik testi fiyatı 2022 yılında ki fiyat güncellemeleri ne kadar oldu, ne kadar arttı? Hamilelik testinin ne zaman yapılacağı önemlidir. Regl periyodunuzda beş gün ile 1 hafta bir gecikme yaşanırsa yapılmalıdır.

Erken dönem hamilelik testi de normal gebelik testi de idrarda bulunan HCG hormonunu ölçer. Hamile olmayan kadınlarda normal hCG hormonu seviyesi 5 mlU/ml’den azdır.  Döllenmeyle beraber bu değer hızla artmaya başlar.

Erken hamilelik testleri de bu değere yüksek hassasiyetlidir Ancak normal idrar testlerinde bu değeri tespit edebilmek için regl gecikmesini beklemek gerekiyor.

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testi nedir yada hamilelik testi nedir kanda yada idrarda bakılan hormonlar yardımıyla gebelik varlığını test etmeye yarayan işlemlerdir. İdrarda yada kanda gebelik testinde HCG adı verilen ve embriyo rahime yerleşince salgılanmaya başlayan bir hormona göre bakılır. İdrarda yada kanda bakılabilir.

İdrarda gebelik testinde sadece hamilelik var yada yok şeklinde sonuç alınırken kanda gebelik testinde ise Beta HCG seviyesine göre yaklaşık gebelik haftası belirlenebilmektedir.

Mutlaka bu içeriği de okumalısınız: Doğum Kontrol Hapı İlk Kez Kullanacaklara Tavsiyeler

Beta HCG Testi Nedir?

Beta HCG testi kadınların hamile olup olmadığı anlaşılsın diye uygulanır. Elbette hamile olup olmadığınız anlaşılsın diye farklı testler de bulunur. Fakat en doğru sonuç için mutlaka Beta HCG testi yapılmalıdır.  Bu testin iki türü bulunur. Türler beta ve alfadır.

Beta hcg hormonu kişilerde bulunur. Hamilelik durumu meydana geldiğinde hormonlarda artış olacağından kolay bir şekilde belli olur. Özellikle hamilelik sürecinin erken öğrenilmesi için gerekli olan bir işlemdir. Diğer tüm testlere oranla daha doğru ve kesin bir sonuç elde edilir.

Mutlaka bu içeriği de okumalısınız: Doğum Kontrol Hapı Fiyatları 2022

Beta HCG testi aynı zamanda kantitatif test, kantitatif hamilelik testi adıyla da bilinir. Kan alınarak işlem gerçekleştirilir. Çünkü idrarla yapılan testler gerektiği gibi doğru sonuçlar vermez.

Beta HCG Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bu hormon kişiler döllenme işlemine girdiklerinde salgılanmaya başlar. Kesin ve net sonucun elde edilmesi için de Beta HCG testi döllenme olayından on bir gün sonra yapılmalıdır. Bu süreç içerisinde yapılan testlerde kesin sonuç almak mümkündür.

Aksi takdirde farklı zaman aralıklarında test yapılırsa hormon salgılanması meydana gelmediği için yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir.

Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

Kan alınarak yapılan Beta HCG test ile hamilelik durumu kolay bir şekilde öğrenir. Herhangi bir durumda kan verildiği gibi kan verim işlemi gerçekleştirilir. Sadece hamileliğe bakılacaksa eğer kişilerden bir tip kan alınması test için yeterli olur.

Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta hcg hormonu kadınların hamile olup olmadıklarını belirten bir hormondur. Beta HCG test ile birlikte hormon değerleri ölçülerek bakılır.

Aynı zamanda Beta HCG hormonu kişilerde progesteron hormonunu salgılar. Bu hormon sayesinde hamilelik durumu meydana geldiğinde çocuğun düşmesi engellenir. Yani progesteron hormonu bebeğin düşmemesi için sürekli olarak Beta HCG hormonu tarafından salgılanır.

2022 Gebelik Testi Fiyatları

Eczane satılan hamilelik testi fiyatı 2022, Gebelik testleri genel olarak eczanelerden kolayca satın alabilen testler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu testlerin 2022 fiyatlandırmaları ise 5 TL ila 40 TL arasında değişim göstermektedir. Bu anlamda en önemli iki gebelik testine bakacak olursak:

  • Freely Gebelik Testi – 10 TL
  • Laboquick Gebelik Testi – 18 TL

Gebelik Testi Fiyat 2022 Eczane

Gebelik testi fiyat 2022 eczane, Gebelik testi yapmak ve bu test eczaneden temin etmek istiyorsanız yapmanız gereken şey eczaneye gidip gebelik testi istemek olacaktır. Bu bağlamda en ucuz gebelik testlerine bakacak olursak:

  • Predictor – 20 TL
  • Miratech – 10 TL
  • Oncomed – 13 TL
  • Certain – 5 TL

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınların genel olarak bu gebelik testlerinden memnun kaldıkları ve fiyat açısından da uygun olmasının önemli olduğu bilinmektedir.

5 TL’lik Gebelik Testi

5 TL’lik gebelik testi, kadınlar bazen sürekli olarak gebelik testi yaptırmak zorunda kalırlar. Bu tip durumlarda ise devamlı olarak gebelik testine ihtiyaç duyulduğu için eczaneden “Certain” marka gebelik testi alınırsa 5 TL’lik gebelik testi satın almış olursunuz.

Erken Gebelik Testi Fiyatı

Erken gebelik testi fiyatı, Erken gebelik günümü hayatında görülmeye alışkın olunan bir durumdur. Bu tip durumlarda da eczaneden 5 ila 40 TL arasında değişen fiyatlarda birer gebelik testi satın alabilirsiniz.

En İyi Gebelik Testi

En iyi gebelik testi, Kadınlar bazı durumlarda en doğal hakları olarak garanti sonuca ulaşmak isterler ve bu yüzden de en iyi gebelik testini satın almak isterler. Bu anlamda “Predictor Earyl” ve Predictor Express” öne çıkan gebelik testleridir. Ortalama olarak 1 dakikada sonuç vermesinin yanında %99’un üzerinde güvenirlik oranı da bulunan oldukça sağlam testler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gratis Gebelik Testi

Gratis gebelik testi, Gratis gibi mekânlarda veya kozmetik ürünleri satan yerlerde kadınlar için gebelik testi satılmamaktadır. Eğer gebelik testi satın almak istiyorsanız Gratis’e gitmek yerine doğruca size en yakın olan eczaneye giderek bu testi satın alabilirsiniz.

Migros Gebelik Testi

Migros gebelik testi, Migros gibi mekânlarda veya kozmetik ürünleri satan yerlerde kadınlar için gebelik testi satılmamaktadır. Eğer gebelik testi satın almak istiyorsanız Migros’a gitmek yerine doğruca size en yakın olan eczaneye giderek bu testi satın alabilirsiniz.

Eczanelerde Satılan Hamilelik Testi Fiyatı

Eczanelerde satılan hamilelik testi fiyatı ekli olarak 5₺’ye alınabilir. 24’lü paketini 32₺’ye bulmak mümkün. Daha büyük adete sahip paketlerde ise birim fiyatı daha da uyguna gelmektedir.

Tuz ile Gebelik Testi

Tuz ile gebelik testi, eski dönemlerden kalma olan ve, en çok uygulanan güvenilir testlerden birisi olmuştur. Tuzla Hamilelik testi yapabilmek için, plastik bir kaba ve 1 yemek kaşığı tuza ihtiyaç vardır. Plastik kabın içerisine ilk olarak tuz koyulur.

Başka bir kaba da idrar yapılır. İdrarla tuz birbirine karıştırılır. Bir kaç dakika, idrarda ki reaksiyon kontrol edilir. Eğer tuz, idrarın içerisin de erimiyor ve olduğu gibi kalıyorsa, gebelik var demektir. Eğer tuz eriyorsa gebelik sonucu negatif demektir. Eskiden bu yöntem sabah kalkıldığında ki ilk idrarla yapılırdı. İlk idrarın her zaman doğru sonuç vereceğine inanılır.

Günümüzde de hala bu eski yöntemleri merak eden ve gebe olup olmadığını öğrenmek isteyip, tuzla hamilelik testi yapan kişiler vardır. Eskiden imkân olmadığı için başvurulan bu yöntemlere, günümüzde ihtiyaç duyulmamaktadır. Tıp çok ilerlemiştir. Gebelik ilk haftasından itibaren kan testiyle öğrenilebilir. Yine idrar testleri için de, erken gebelik testleri satılmaktadır. Hamilelik için en güvenilir yöntem, tıbbi yöntemlerdir.

Tuzlu Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamile kalmak istenilen dönem de, o ay hemen bir hamilelik testi yapmak istenmeyebilir. Ve ya bazı kadınlar, planlı hamilelik düşündüğü için, adet dönemi geçmeden de gebelik testi yapmak isteyebilir. Fakat uzmanların bu konuda ki uyarısı, test yapmak için acele edilmemelidir. Çünkü erken testler yanlış sonuçlar verebilir.

Tuzlu Hamilelik testi yapmak isteyenler de adet döneminin gelmesini bekleyip, eğer bir gecikme olursa testi yapmalılardır. Erken yapılan tuzlu Hamilelik testi, yanlış sonuç verecektir. Yani adet dönemi düzenli birisi gecikme yaşamadan bu testle bir sonuç alamaz. Tuzlu Hamilelik testi sabah yapılmalıdır. En fazla Hcg hormonu sabah idrarın da bulunur.

Eğer gebelik belirtileri hissediyor ve dışarı çıkmak ve test almak için bir imkan bulamıyorsanız, bir de tuzlu Hamilelik testini deneyebilirsiniz. Bazı zamanlar da, insanlar olumlu ve ya olumsuz bir sonucu hemen görmek isteyebilir. Kafasındaki soru işaretlerini kaldırmak için, bazı değişik yöntemler arayabilir. Bunlar insanları denemeye yöneltir fakat yine de kesin sonuç vermeyebilir ya da yanlış çıkabilir. Eğer bir şüphe durumu varsa kesin sonucu öğrenmek için doktora görünmek ihmal edilmemelidir. Denemek maksadıyla, tuzlu Hamilelik testi arzuya göre uygulanabilir.

Gebelik Testi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Adet gecikmesinden kaç gün sonra test yapılır?

Adet gecikmesinden 1-2 gün sonra idrarda yada kanda gebelik testi yapılabilir. Kanda hamilelik testi için adet gününün geçmesi şart değildir. Adetine 2-3 gün kala yapılan testlerde gebelik var ise tesbit edilebilir. Ancak idrarda gebelik testinde emin olabilmek için adet gününün geçmesini beklemek gereksiz test tekrarlarını önleyecektir.

Gebelik testi (hamilelik testi) markaları önemli midir?

İdrarda hamilelik testi için eczanelerde satılan markalardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Günümüzde kullanılan testlerin güvenilirliği son derece yükselmiştir.

Gebelik testi (hamilelik testi) silik çizgi çıkması ne anlama gelir?

Hamilelik testinde silik çizgi çıkması yüksek ihtimalle erken bir gebelik var anlamına gelir. Ancak bu durumlarda birkaç gün sonra testi tekrarlamak faydalı olacaktır.

Hamilelik testleri ne kadar güvenilirdir?

Hamilelik testi ne kadar doğru diye düşünebilirsiniz. Yanılma payı acaba yok mudur? Elbette hamilelik testinde de yanılma olabilir. Güvenirlilikleri %100’ e yakın olmakla birlikte testin kendisinden, testin yapılma zamanından yada test sırasındaki yanlış uygulamalardan dolayı gebelik varken yokmuş gibi bir sonuç elde edilebilir. Bu olumsuz sonuçları engellemek için testi zamanında ve kurallarına uygun bir şekilde yapmak gereklidir. Her testi yapılış şekli farklı olabilir. Bu nedenle yapmadan önce muhakkak içindeki kullanma talimatlarını okumak gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?