Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Blefaroplasti Nedir?

Göz kapağı estetiği nedir yani Blefaroplasti nedir sorumuza cevap buluyoruz. Blefaroplasti nedir? göz kapağında yaptığımız estetik düzeltmelerin genel olarak isimlendirilmesidir. Göz kapağı estetiği, oküloplastik cerrahinin en sık yapılan ameliyatlarından bir tanesidir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Estetik göz kapağı ameliyatı yani blefaroplasti nedir sorusuna şöyle de cevap verebiliriz. Yaşlandıkça üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması meydana gelir ve özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma meydana gelebilmektedir. Estetik göz kapağı ameliyatı yani Blefaroplasti ameliyatını sadece estetik amaçlı düşünmemeniz de gerekiyor çünkü görme alanlarınızı da engelleyebilmektedir.

Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir veya fazla görülen yağ kitlesi alınır. Güzel bir görünüm elde edilirken kişinin rahat görmesi de hedeflenmektedir.

Üst göz kapağında kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir.

Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.

En iyi göz çevresi kremleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için (https://estetisyendoktor.com/en-iyi-goz-cevresi-kremleri/) bağlantısını takip edebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz kapağı estetiği öncesi dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Ameliyat süresince eğer lokal anestezi veya sedasyon anestezisi tercihe edildiyse operasyon boyunca hareket etmemelisiniz. Postop sürecinde de doktor önerilerini mutlaka dinlemelisiniz eğer unuturum düşüncesi taşıyorsanız not alabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği – Blefaroplasti Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği blefaroplasti nasıl yapılır sorusunun pek çok teknik ile cevabı bulunmaktadır. Hastanın göz ve oküloplastik muayenelerinin detaylıca yapılması ve hastanın göz ve kapak fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Tecrübeli bir cerrah, pek çok farklı tekniğe hakimdir, muayene sonucu hastası için en uygun tekniği tespit ederek uygulayabilecektir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyat Süresi Nedir?

Göz kapağı estetiği ameliyat süresi düşüncesine girmeden önce operasyon öncesi bazı kontrolleri gerçekleştiriliyor. Alt ve üst göz kapağındaki yağ miktarı, kırışıklık miktarı, göz bölgesinde şişlik muayene ediliyor.

Üst göz kapağı estetiği hasta değerlendirmesine göre ortalama yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir. Operasyon süresinde hem üst göz kapağındaki cilt fazlalığı hem de yağ fazlalığı alınmaktadır. Operasyon şartlara göre anestezi tercih edilebiliyor ama genel olarak lokal anestezi yoluyla yapılıyor.

Göz kapağı estetiği ameliyat süresi, postop sürecinden sonra evde ki 4. günden sonra banyo yapılabilir, beşinci gün araç kullanmaya başlanabilir ve eğer lens kullanılıyorsa da bir hafta sonra lensler kullanılmaya başlayabilirsiniz.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Üst göz kapağı estetiği çoğu zaman hafife alınmakta ve basit bir cilt alımı ve dikiş atımı şeklinde algılanmaktadır. Halbuki üst göz kapağı estetiği planlama aşamasından ameliyat tekniğine pek çok ince detay içermektedir.

Üst göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Üst göz kapağı estetiği ya da göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemine denmektedir. Ameliyat izi için göz kapağının katlanma çizgisinden yapılarak izlerden korunmayı hedeflenir.

Ameliyat genellikle lokal anestezi veya sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) eşliğinde yapılabilir. Ancak ek işlemler yapılacak ise yada hasta konforu açısından genel anestezi altında da yapılabilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağı estetiği, oküloplastik cerrahiye en sık başvurulan ve en tecrübe gerektiren ameliyatlar arasındadır. Alt göz kapağı, yanakla bütünlük gösteren kompleks bir yapıdır ve hatalı işlemlerde göz organımız oldukça sıkıntılı bir süreç yaşayabilmektedir. O nedenle, bu ameliyatı olmak isteyen hastalar, mutlaka bu konuda çok ciddi tecrübesi bulunan hekim arayışı içerisinde olmalıdırlar.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı estetiği nasıl yapılır, gençken elmacık kemikleri üzerinde konumlanan yağ yastıkçıkları yaş ve yer çekimi ile birlikte bu yağ yastıkçıları fiziksel olarak aşağıya sarkmaya başlar. Bu durum alt göz kapağı altında çökme ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde derinleşme şeklinde yaşlanma gibi belirtilere sebep olur.

Alt göz kapağı estetik işlemlerinde, kirpiklerin hemen altından bir kesi yapılarak, göz kapağı derisi kas ile beraber kaldırılmaktadır. Yağ yastıkları göz çukuru kenarına yayılarak, göz altında ortaya çıkan çöküntü giderilmeye çalışılmaktadır.

Alt göz kapağı estetik ameliyatları, yüz bir bütün olarak ele alındığı için genelde orta yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılmakta ve uygulama sırasında genel anestezi uygulanmaktadır.

Alt göz kapağı estetiği ameliyatları, gerek görülebilecek ek işlemler ve girişimlere göre değişim gösterse de ortalama olarak 2- 4 saat arası sürmektedir.

Alt göz kapağı estetiği hakkında daha fazla ayrıntıya (https://estetisyendoktor.com/alt-goz-kapagi-estetigi/) bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları 2022

Göz kapağı estetiği tek bir ameliyat değildir, kişiye özel yapılan pek çok ameliyat tekniği ve kombinasyonu mevcuttur. Bazı hastalarda yarım saat süren küçük bir müdahale, bazı hastalarda 2-3 saate varan detaylı cerrahiler gerekebilmektedir. Bu nedenle blefaroplasti ameliyatı fiyatı sadece yapılacak detaylı bir değerlendirme sonrası kişiye özel olarak belirlenebilecektir.

Blefaroplasti Sonrası İyileşme

Blefaroplasti sonrası iyileşme süreci, Göz kapağı estetiği sonrası ameliyat bölgesine antibiyotikli pomad ve buz tutularak hasta 2-3 saat post-op ameliyathanede veya hasta odasında izlenmektedir. Gözleri kapatmaya veya gözlerinizi kapatmanıza gerek yoktur. Herhangi bir komplikasyon ve şikayet yok ise taburcu gerçekleşir. Hasta 48-72 saat kadar aralıklı buz uygulaması yapması gerekmektedir.

Yara yerine 1 hafta kadar sabah akşam antibiyotikli göz pomadı uygulanması tavsiye edilir. Şişlik ve morluk normal karşılanmaktadır ve hastaya, ameliyatın tipine bağlı olarak 1-2 gün ile 1-2 hafta kadar sürebilir.

İyileşmenin hızlı ve düzgün olması, ilk 2-3 gün yapılacak istirahate ve aktivitenin kısıtlanmasına da bağlı olacağı için, ilk günler öne eğilmek, ağırlık kaldırmak, uzun yürüyüşler yapmak tavsiye edilmez.

İlk 4-5 gün yara yerlerine su teması önerilmemektedir. 6-8. günlerde dikişler alınır ve sonrasında özel bir tedaviye gerek yoktur. Herhangi bir kesi de 4-6 hafta arası yara daha kırmızı ve gergin hale geldikten sonra hızlı bir remodeling (yeniden şekillenme) evresi başlar, zaten belirsiz olan izler haftalar içerisinde görünmez hale gelir.

İlk 2 hafta deniz, havuz ve ağır sporlardan uzak durulması tavsiye edilir, ağır aktiviteler 10. günden başlanarak tedricen artırılırsa iyileşme daha güzel olacaktır. Normal koşullarda hastalar 3. günden sonra masa başı işlerine, 1. haftadan sonra aktivite gerektiren işlerine rahatlıkla dönebilmektedirler.

Blefaroplasti sonrası iz kalır mı?

Blefaroplasti sonrası iz kalır mı sorusu Göz kapağı estetiği ameliyatlarında çok sık sorulan bir sorudur. Blefaroplasti ameliyatı için bir çok teknik mevcuttur. Cerrah mümkün olduğunca cilt kesisi olmaksızın, ya da gizli kesilerden cerrahi yapacağı için iz kalma ihtimali yoktur ya da sıfıra yakındır.

Yine de bazı cilt tiplerinin genetik yapısı, bazı sistemik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, aşırı UV maruziyeti, sigara kullanımı, yara yerinin travmaya uğraması gibi ameliyat dışı faktörler de yara izi üzerine etkili olacağı için bu durumlar ameliyat öncesinde ve sonrasında dikkatlice değerlendirilmelidir.

Blefaroplasti kaç yaşında yapılır?

Blefaroplasti yani göz kapağı estetiği için özel bir yaş sınırlaması olmasa da, yüz gelişiminin ve mental olgunlaşmanın henüz tamamlandığı 18-20 yaşından önce yapılması kesinlikle uygun değildir.

Genellikle genetik yapıdan kaynaklı problemler nedeniyle ameliyat yapıldığı için yirmili yaşlarda dahi bazı kişilerin kapakları özellikle görme duyusu veya göz sağlığı açısından problem yaratıyorsa ameliyat edilebilmektedir. Göz kapağı estetiğinde ideal ameliyat yaşı, kişinin problemi rahatsız edici bulduğu yaştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?