Blog

Lenf Drenaj Presso Terapi Yöntemi

Lenf Drenaj Presso Terapi Yöntemi, vücutta birikmiş olan ödemin giderilmesi, bölgesel incelme, vücut sıkılaştırma ve cilde canlılık kazandırma gibi faydaları olan bir masaj yöntemidir. Bu yöntem ile basınç masajı yapan cihazlarla vücuttaki kan dolaşımı hızlandırılır. Lenfatik ve venöz dolaşımının hızlandırılması ile damarlar arasında biriken sıvının drene edilmesi sağlanır.

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Direnaj (Pressoterapi) , ayak parmak uçları bölgesinden başlayarak bel ve boyun bölgesine kadar uygulanan yoğun bir masaj tekniğidir. Lenf Drenaj makinesi ile gerçekleştirilen bu masaj sayesinde lenf dolaşımı hızlandırılmaktadır. Bu sistemin en önemli özelliklerinden biri vücuttaki toksit ve ödemlerin atılmasına yardımcı olmak ve dolaşım sistemini düzenlemektir.

Lenf Drenaj Uygulama Alanları

 • Selülit
 • Karın içi operasyonlar sonrası bacakta oluşan ödem
 • Gebelik sırasında ayaklarda oluşan ödem
 • Menstruasyon öncesi oluşan ödem
 • Liposuction ameliyatı sonrası

Lenf Drenaj Yararları

 • Lenfatik dolaşımı hızlandırır
 • Kan dolaşımı hızlanır
 • Selülite neden olan dokular arası birikmiş yağları lenf sistemine katılarak vücuttan atılır. Bu şekilde selülit azalır.
 • Kavitasyon gibi yağ yakım uygulamalarından sonra parçalanan yağların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 • Hücreler daha çok Oksijen gider. Cilt canlanır.
 • Vücutta birikmiş istenmeyen maddelerin vücuttan uzaklaştırılması hızlanır. Detok etkisi sağlar.
 • Masaj etkisi ile vücut rahatlar.

Lenf Drenaj ( Pressoterapi) Nasıl Yapılır?

Lenf Drenaj uygulaması tedavi amacına bağlı olarak ortalama 10-15 seans sürmektedir. Lenf Drenaj cihazı, şişirme pompalarının kullanıldığı bilgisayar kontrollünde çalışan bir sistemdir. Pompalar bacaklar etrafında konumlandırılarak, ayak bileklerinden üst bölgelere kadar lenf ve venöz akışını hızlandırmaktadır. Vücuttaki oksijen akışı ve dengesi sağlanmaktadır. Lenf Direnaj ( Pressoterapi) uygulaması vücut şekillendirme uygulaması olan liposuction ve lipoliz gibi tedavilerden sonra rahatlatıcı amaçlarda kullanılabilir. Sindirim sistemine uyarıcı tepki yapan bu uygulama ile kabızlık sorucu çeken hastalara da tedavi uygulanabilir.

Lenf Drenaj Kimlere Uygulanabilir?

Lenf Drenaj uygulaması kas dokularının gevşemesi ve vücut sarkmaları oluşması durumlarında, hamilelik sonrası oluşan varis, ödem gibi sorunlarda ve kilo, selülit gibi problemlerinden giderilmesi amaçlarında kullanılabilir.  Hamilelik döneminde olan hastalara uygulanması sakıncalıdır.

 • Selülit ve kilo problemi bulunanlara,
 • Toksin birikimi yaşayanlara,
 • Ödem sorunu yaşayanlara,
 • Kan dolaşımı bozukluğu olanlara,
 • Doğum sonrasında vücut ağırlığını gidermek isteyenlere,
 • Vücudunda, karnında, kollarında ve bacaklarında şişkinlik bulunanlara uygulanabilir.

Pressoterapi ( Lenf Drenaj ) Ne kadar Sürer?

Lenf Direnaj ( Pressoterapi) pratik yapılan bir uygulamadır. Tedavi amacına bağlı olarak ortalama 20-30 dakika civarında sürmektedir. Haftada 1 veya 2 kez ve en az 6 seans şeklinde uygulanması önerilmektedir.

Lenf Drenaj Uygulamasının Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

Lenf Drenajın ileri düzeylerde dolaşım sorunu yaşayan hastaların üzerinde uygulanması sakıncalıdır. Uygulama estetik amaçla yapılıyor olsa da mutlaka tecrübeli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Bu sayede risk oluşumu tespitlerinin yapılması ve önlenmesi sağlanır. Uygulama ağrısız ve acısız yapılmaktadır. Hastaların, yorgunluğunu atıp sakinleşmelerini sağlamaktadır. Lenf Drenaj uygulamasının klinik çalışmalarda net bir zararına rastlanılmamıştır.

Lenf Drenaj Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Lenf Drenaj tedavisinin hiçbir yan etkisi bulunmamakla birlikte son derece keyif verici ve dinlendirici bir masajdır.

Tedavi, ödem ve toksinlerin vücuttan idrar yolu ile atılmasını hızlandırır dolayısıyla günde en az 2 litre su içmeniz, tuzdan ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmanız önerilir.

Lenf Drenaj kimlere uygulanmaz?

Lenf Drenaj kimlere uygulanmaz sorusuna şöyle cevap verebiliriz, Lenf drenaj tedavisi kesinlikle, kan dolaşımı bozukluğu ve kalp rahatsızlığı, kalp pili olan kişilere uygulanmaz. Çünkü tedavide lenf akış hızlandırılır. Bu da kalp, tansiyon, kan hastalığı olanlarda ciddi risklere zemin hazırlayabilir. Hamilelere de hamilelik süresi boyunca önerilmemektedir.

Hamilelikte Estetik yapılır mı? Hamilelik süresince dikkat etmeniz gereken noktalara değindik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Kaç seans uygulanması gerektiği doktor muayenesinde belirlenir. Genellikle 6-10 seans uygulanır. Seanslar haftada 1 ya da 2 kere uygulanabilir. Uygulama yaklaşık 30-45 dakika sürer.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?