Estetik Cerrahi

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Yaza Hazırlık

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk altlarınız kolunuzu kaldırasıya kadar görünmediği için belirli bir süre yok sayabilirsiniz fakat sonradan bunu farkedince rüyalarınızda dahi kararmaları görebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Sorusu oldukça endişe vericidir. Koltuk altı endişelerini tedavi etmek sinir bozucu olabilir çünkü eğer düşünürseniz koltuk altlarımız asla gerçekten bir mola vermez. Sürekli tıraş, terleme ve günlük hareketlerden kaynaklanan sürtünme arasında, tahrişin üstesinden gelmek zor olabilir 

Tıraştan Sonra Pürüzsüz Koltuk Altları İstiyorsunuz, Ama Sarsılır ve Tahriş Olurlar

Kendinizi pürüzsüz koltuk altı ve tüy alma arasında seçim yapmak zorunda bulduğunuzu hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Tıraş, koltuk altı tahrişi için çok yaygın bir tetikleyicidir. 

Tıraş olmanın aslında bir fiziksel pul pul dökülme şekli olduğunun farkına varmak önemlidir – cildinizin üzerinde her bıçak gezdirdiğinizde ölü deri hücrelerinin üst katmanını elle çıkarıyorsunuz. Vücudun başka hiçbir yeri için günlük peeling tavsiye edilmez, bu nedenle her gün tıraş olmanın tahrişe neden olabileceği mantıklıdır. Kollajen ile Pürüzsüz Ciltler içeriğimizi de mutlaka okumalısınız.

Çözüm

Neyse ki, tıraştan kaynaklanan tahrişi azaltmak için atabileceğiniz birkaç basit adım var.

Tıraş jeli kullanın

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? sorusunun bir diğer çözümü ise tıraş jeli ya da tıraş kremleri. Ben şahsen tıraş jellerini tıraş kremlerine tercih ediyorum ve kesinlikle sade sabun kullanmanızı önermiyorum. Jelin güzel yanı, biraz daha kalın olması ve cilde iyi yapışmasıdır. Bu, cildinizle bıçak arasında iyi bir tampon oluşturmaya yardımcı olur (düzenli olarak, btw değiştirilmelidir). 

Bölgeyi nemli tutun

Koltuk altlarınızı nemlendirmek aklınıza gelmediyse, tek kişi siz değilsiniz. Bununla birlikte, sağlıklı cilt nemlendirilmiş cilttir ve bu, koltuk altlarınızı daha pürüzsüz hale getirmek için sürtünmeyi ve tahrişi azaltmaya yardımcı olacaktır. Çok hafif bir losyon seçin, çünkü çok kalın bir şey kullanmak gözenekleri tıkayabilir ve daha fazla darbeye neden olabilir.

Geceleri tıraş

Bu, cildinizin tıraş sonrası iyileşmesi için biraz zamana sahip olmasını ve gün içinde yaptığınız gibi hareket etmek ve daha fazla sürtünmeye neden olmak yerine siz uyurken kollarınızın nispeten hareketsiz kalmasını sağlayacaktır. 

Giydiğin kıyafetleri düşün

Cildiniz ve giysileriniz arasındaki sürtünme, düşündüğünüzden daha fazla tahrişe neden olabilir. Mümkün olduğunda, doğal kumaşları tercih edin ve çok sıkı bir şey giymekten kaçının.

Devam eden jilet yanıklarını tedavi edin

Bunun ideal olmadığını biliyorum, ancak yapabiliyorsanız, tıraş bıçağı yanmasını kontrol altına almak için birkaç gün tıraş olmayı bırakmak en iyisidir. Dr.Rapu, çay ağacı yağı, karite yağı ve hatta hidrokortizon kremi gibi maddeler içeren reçetesiz satılan ürünleri aramanızı önerir. Bunların hepsi, kolların altında tıraş bıçağının yumuşak yanmasına yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altınızda Batık Kıllar Görüyorsunuz

Koltuk altlarınızı yaz için pürüzsüz hale getirmeye çalışırken, batık tüylerle uğraşmak sadece can sıkıcıdır. Dr.Rapu, koltuk altlarının batık yumrular geliştirmeye bu kadar yatkın olmasının nedenlerinden birinin, kılların, örneğin bacaklar gibi vücudun diğer bölgelerine göre daha kalın büyümesi olduğunu belirtiyor. “Tıraş gibi bazı tüy alma yöntemleri de tüylerin uçlarını daha keskin ve telleri daha kalın bırakarak onları batık olmaya daha yatkın hale getirebilir” diyor. “Kaba veya kıvırcık kıllar ayrıca ince tellere göre içe doğru büyümeye daha yatkındır”, bu da bazı etnik grupların diğerlerine göre batık tüylere daha yatkın olduğu anlamına gelir.

Ayrıca şu yazımızı da okuyabilirsiniz: Erkeklerde Cilt Bakımının Püf Noktalar

Koltuk altlarınızda kıl dönmesi ve yumru oluşma olasılığını en aza indirmek için aşağıdaki adımları izleyin. 

Fiziksel bir peeling kullanın

Haftada birkaç kez, tıraş etmeden önce nazik bir ovalamapeeling eldiveni veya lif kabağı kullanın. Bu, iç içe geçmelerini önlemek için cilt yüzeyinin altında sıkışmış tüylerin yerinden çıkmasına yardımcı olacaktır. Artı, koltuk altlarınızı genel olarak pürüzsüz tutmanın harika bir yoludur. Ne kullanırsanız kullanın, nazik olmayı ve agresif bir şekilde ovalamamayı unutmayın!

Nazik bir asit peelingi kullanın

“Nazik” kesinlikle burada geçerli olan kelimedir. Dikkatli olmak isteyeceksiniz ve işte bunu nasıl yapacağınız:

  1. Bir reaksiyonunuz olmadığından emin olmak için hangi ürünü kullanıyor olursanız olun yama testi yapın
  2. Asit bazlı bir serum veya losyon gibi bırakılan bir ürün kullanmak yerine, su bazlı bir asit toner veya bir dakika bekletip duşta durulayabileceğiniz bir şey kullanmanızı öneririm. Bunlar o kadar güçlü olmayacak ve bu nedenle kollarınızın altındaki hassas cildi tahriş etme olasılığı daha düşüktür.
  3. Asitli eksfoliyatörünüzü tıraştan sonra kullanmayın! Bu neredeyse tahrişe neden olur. Peeling asitleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Buz Lazer Fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Batık tüyleri nokta tedavisi

Mevcut batık tüyleri veya tümsekleri tedavi etmek için Anti Bump Solution gibi kurumayan, anti-inflamatuar bir nokta tedavisi kullanın.

Reçete seçeneklerine bakın

Bazen Dr. Rapu, müşterilerinin batık tüyleri yönetmesine yardımcı olmak için bazı reçeteler önerebilir. “Nazik pul pul dökülmenin yanı sıra,” diyor, “batık tüyler iltihaplanmayı, retinoidleri ve bazen topikal antibiyotikleri azaltmak için hafif steroidlerle tedavi edilebilir.” Ev içi ilaçlar işe yaramıyorsa, bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için dermatoloğunuzla konuşabilirsiniz.

Diğer tüy alma yöntemlerini düşünün

Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve batık tüyler kalıcı, rahatsız edici bir sorun olmaya devam ederse, daha pürüzsüz koltuk altı için diğer tüy alma yöntemlerini düşünebilirsiniz. Dr. Rapu, “Tıraştan ve diğer sürtünmeli tüy alma yöntemlerinden kaçınmak, batıkların önlenmesine yardımcı olacaktır” diyor. “Bunun yerine sıklıkla lazerle tüy azaltma veya elektroliz öneririm. Müşterilerimden bazıları, nazik ağda tekniklerinin ve tüy dökücü kremlerin (bu Nair gibi tüy dökücü kremler olabilir) daha uygun olduğunu keşfetti. ” 

Koltuk Altlarınız Çevreleyen Deriden Daha Koyu

Dr. Rapu’ya göre koltuk altı hiperpigmentasyonu, karşılaştığı en yaygın endişelerden biri olabilir. Koltuk altındaki cildin diğer bölgelerdeki ciltten daha koyulaştığı bir durumdur. “Hiperpigmentasyon, artan melanin içeriği ve aktivitesi nedeniyle cilt rengi olan hastalarda özellikle yaygındır” diye ekliyor.

Unutulmaması gereken bir şey, kollarınızın altındaki deride devam eden veya kalıcı tahrişin hiperpigmentasyon için büyük bir tetikleyici olabileceğidir. Bu, yukarıda listelenen endişelerden herhangi birini yaşıyorsanız, bunlarla başa çıkmak isteyeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca – ve bu önemlidir – bu bölgedeki hiperpigmentasyonun% 100’ünden kurtulamayabilirsiniz ve sorun değil. Hemen hemen herkesin kollarının altındaki cilt tonunda hafif bir değişiklik vardır – bu tamamen normaldir! Bununla birlikte, belirgin bir renk değişikliği fark ederseniz ve bu sizi rahatsız ediyorsa, işte atabileceğiniz bazı adımlar.

Çözüm

Dr. Rapu’ya göre bunlar koltuk altı hiperpigmentasyonunun en yaygın nedenleri ve bunlar hakkında ne yapılması gerektiği.

Tekrarlayan hareketlerden kaynaklanan tahriş veya aşınma 

Söz konusu en yaygın tekrarlayan hareket nedir? Tabii ki tıraş olmak. Devam eden tahriş, hiperpigmentasyon için büyük bir tetikleyici olabilir, bu nedenle bu sizin için bir endişeyse, yukarıda 1. bölümde belirtilen tüm adımları uyguladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Dr. Rapu, eğer bu hastalar için kronik bir sorunsa, genellikle nazik ağda veya tüy dökücü kremler gibi diğer tüy giderme yöntemlerini denemeyi önerdiğini yineliyor. Profesyonel rotayı seçerseniz, lazerle tüy azaltma veya elektrolize bakabilirsiniz. Bununla birlikte, daha derin bir cilt tonunuz varsa, sağlayıcınızla olası riskleri tartışmalı ve cilt tipinizin ihtiyaçlarını anladıklarından emin olmalısınız. Bu prosedürler doğru yapıldığında güvenlidir, ancak yanlış yapıldığında hiperpigmentasyonu daha da kötüleştirebilir (veya hatta ciltteki pigmentin açtığı hipopigmentasyona neden olabilir). 

Kimyasal Tahriş

Dr. Rapu’ya göre, bazı deodorantlara veya terlemeyi önleyici maddelere yanıt olarak tahriş ve hatta alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Bu, bazı müşterilerde melanin üretimini uyarabilir.

“Rutininizdeki herhangi bir yeni kozmetik ürünü belirlemek ve ilişkili reaksiyonları tam olarak belirlemek önemlidir,” diyor. “Bir reaksiyonun belirtileri, bölgede kızarıklık, kızarıklık veya rahatsızlık hissini içerir. Bir kez tespit edildikten sonra, bu tahriş edici maddelerin kesilmesi sorunun çözülmesine yardımcı olur. “

Doktor Rapu, kollarınızın altında hassas bir cildiniz varsa, deodorantlarda yaygın olarak bulunan bazı bileşenlerin tahrişi tetikleyebileceğini belirtiyor. Bu, koku, boyalar ve alüminyumu içerir (bazı insanlar metallere karşı alerjik dermatit geliştirebilir). Durum buysa, “doğal” deodorantlara veya hassas ciltler için özel olarak üretilmiş deodorantlara bakabilirsiniz.

Ayrıca şu yazımızı mutlaka okumalısınız: Yara İzlerini Giderme En İyi 10 Çözüm

Diyabet ve obezite ile ilişkili olabilecek belirli hormonal cilt rahatsızlıkları, cilt kıvrımlarında ve kırışıklıklarında karanlık olarak ortaya çıkabilir. Dr. Rapu, en sık gördüğü kişinin akantozis zencileri olduğunu ve aile içinde koşma eğiliminde olduğunu söylüyor. “Diyabet veya diğer hormonal nedenleri dışlamak için dermatoloğunuza danışmanız gerekir” diyor. “Bunun tedavisi, altta yatan nedeni tedavi etmeyi içerir.”

Devam eden iltihap

Dr. Rapu, “Enflamasyon, genellikle bir yaralanma veya travmaya tepki olarak bir cilt bölgesinin kırmızı, şiş, sıcak veya ağrılı hale gelebileceği bir durumu tanımlar” diyor. “Koltuk altlarındaki iltihaplanma genellikle, bölgede aşırı melanin üretimine yol açabilen iç içe geçmiş kıllardan veya çıban veya kist gibi cilt durumlarından kaynaklanır.” 

Dr. Rapu’nun koltuk altı renk değişikliği için en sevdiği topikal tedaviler arasında düşük konsantrasyonlu hidrokinon, retinoidler ve azelaik asit gibi depigmente edici bileşenler bulunur. Bunların hepsi bir dermatolog gözetiminde kullanılması gereken bileşenlerdir.

İşte orada, tam da yaz için tam zamanında koltuk altları nasıl pürüzsüz hale getirilir! Umarım bu gönderiyi faydalı bulmuşsunuzdur ve yeni bir şey öğrenmişsinizdir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?