Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı nedir sorusuna kısaca Abdominoplasti diye tanımlayabiliriz. Karın-göbek altı bölgesinde oluşan deri sarkmaları, diyet ve egzersizle gitmeyen yağlanmalar için, karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) önerisinde bulunulur.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı nedir sorusunu kısaca genel olarak karın-göbek altı bölgesinde oluşan deri sarkmaları gidermede tercih edilir. Ek olarak sezeryan, hamilelik ve sürekli kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkıklık, çatlaklar ve yağlanmalar, estetik cerrahide tercih ediliyor.

Bölgesel zayıflama mümkün mü? Karın germe ameliyatı hakkında sıkça sorulan soruları okumadan önce bağlantıya (https://estetisyendoktor.com/bolgesel-zayiflama/tıklayarak detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Karın germe ameliyatından önce spor veya diyet denemiş olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu denemeler başarısızlıkla sonuçlanmışsa tek bir karın germe ameliyatı ile bu sorun çözüme kavuşturulur. Karın germe estetik cerrahi ameliyatı ile gevşemiş olan ve sarkık görünen karın derisi toplanır ve böylece burada bulunan fazla yağlar alınarak kişi düz bir karına sahip olur.

Karın germe tipleri içeriğimize bağlantıya tıklayarak (https://estetisyendoktor.com/karin-germe-tipleri/) daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Karın Germe Ameliyatı Tercih Edilme Nedenleri

 • Vücudun kum saati şeklinde olmasını sağlar.
 • Sıkı bir karın elde edilir.
 • İnce bel çevresi sağlanır.
 • Bel bölgesindeki yağ azalmış olur.

Mini Karın Germe Nedir?

Mini karın germe ameliyatı, karın germe estetik operasyonu planlanırken derideki sarkıklığın derecesi, karın derisinin elastikiyeti ve karın duvarı kaslarındaki gevşeklik derecesi en önemli parametrelerdir.

Karın bölgesinde çatlak, sarkma ve gevşeklik fazla olmayan kişilerde mini karın germe işlemleri denilen basit işlemler yapılmaktadır.

Mini karın germe işleminde liposuction gibi yöntemler de ek olarak uygulanabilir. Liposuction sorusu aşağıda detaylı olarak cevaplandırılmıştır. Karın duvarında yağ miktarının çok fazla olduğu ve karının esnekliğinin çok fazla kaybedildiği durumlarda ise klasik karın germe yöntemi uygulanmaktadır.

Mini karın germe işlemi sadece göbek deliği altında kalan bölgedeki sarkıklığın giderilmesidir. Bu işlemin kasıklara belli bir etkisi olmaz ve bu işlem göbek deliğini düzeltmez.

Tam Karın Germe Nedir?

Tam karın germe ameliyatı nedir sorusuna gelirsek, Karın bölgesindeki gevşeklik, sarkıklık daha ciddi derecedeyse tam karın germe işlemi uygulanmaktadır. Genellikle tam karın germe işlemine ihtiyaç duyan hastalar, aşırı kilo alıp veren kişiler ya da ikiden fazla hamilelik geçiren kişilerdir.

Bu hastalarda karnın ön duvarı aşırı şekilde gevşek durur. Bel bölgesi ve karın ön duvarında aşırı yağ biriken ve karnında çok ciddi derecede sarkıklık olan kişiler için tam karın germe ameliyatı yapılmaktadır.

Bu kişilere yapılacak olan tam karın germe ameliyatının öncesinde karın ve bel bölgesine liposuction yöntemi uygulanır.

Bacak germe ameliyatı olmayı da düşünüyorsanız (https://estetisyendoktor.com/bacak-germe/bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Karın germe estetik ameliyatının başarılı olması için hastaların ameliyat öncesinde dikkat etmesi gereken hususlar şunladır:

 • Karın germe ameliyatı olmadan yaklaşık olarak üç hafta önce kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekir.
 • Ameliyattan önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.
 • Ameliyattan önce keten tohumu, yeşil çay gibi bitkisel çaların kullanımı bırakılmalıdır.
 • Ameliyattan önce sebze ağırlıklı yiyecekler tüketilmelidir.

Karın Germe Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Karın germe ameliyatı sonrasında fit ve gergin bir vücuda sahip olunmaktadır
 • Güzel görünen bir göbek deliğine sahip olunur
 • Güçlü karın kaslarına sahip olunur
 • Sarkan karın derisi toparlandı için gergin durur
 • İç karın kasları sağlamlaştırılır ondan dolayı vücuttaki bozulmalar yok edilir
 • Vücuttaki yağlanmanın önüne geçilmiş olur
 • Gergin bir karın yapısı ve estetik bir beden ile birlikte güzel bir vücut görünümüne kavuşulur
 • Yara izi çok belirgin değildir. Yara izi iç çamaşır bölgesinin altında kalır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karın germe ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır. Operasyonu olacağınız cerrahınız mutlaka sizi bilgilendirecektir. Ek olarak sigara kullanıyorsanız anestezi alacağınız için sigarayı en az 2 hafta bırakmanız gerekiyor. Operasyon öncesi ve sonrası güneşe çok fazla maruz kalmamalısınız.

Anestezi alacağınız için anestezi doktorunun önerilerini de mutlaka dikkate almanız gerekiyor. Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve aspirine bu dönemde ara veriniz ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı estetik ameliyatında uygulanacak olan tekniğe karar verilmesi önemlidir. Uzman hekim hasta üzerinde muayene ve radyolojik görüntülerle detaylı analiz yapar. Fazla derinin alınacağı bölge incelenir cerrahınız ameliyat tekniği planlar.

Göbek deliğinin yukarı tarafında kalan deriye ise aşağı doğru gerdirme işlemleri yapılır. Böylece karın bölgesindeki sarkıklık giderilir. Karın bölgesindeki fazla yağlar, karın germe ameliyatı sırasında liposuction yöntemi ile alınır. Toplayıcı dikişler kullanılarak gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılır. Böylece karın eski sertliğine kavuşturulmuş olur. Karın germe estetik ameliyatı sonucunda ortaya çıkan kesiler için estetik dikiş atılır. Böylece iz görünmez.

Karın Germe Ameliyat Süresi

Karın germe ameliyat süresi kişiden kişiye ve cerrahtan cerraha göre değişkenlik göstermektedir. Eğer alınacak bölgeniz çok fazla ise 4 saatte sürebilir az bir bölge var ise 1 saat süresi de olabilir. Siz anestezi alacağınız için sürenin pek anlamı yoktur.

Ameliyat Süresini Etkileyen Faktörler

karın bölgesinin alanı, karın bölgesindeki deri fazlalığının ne kadar olduğu, uygulanacak olan dikiş tekniği, bu bölgeden yağ alınıp alınmayacağı, karın kaslarının durumu gibi faktörlerdir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Dönemi

Karın germe ameliyatı iyileşme döneminde yapılan işleme göre farklılık gösterir. Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Kısaca karın germe estetik ameliyatı sonrasında yapılan işlemlere, uygulanan tekniğe göre değişmektedir.

Karın germe ameliyatı iyileşme döneminde ameliyat sonrası dönem için genelde bir iki gün hastanede takip süreci olabiliyor. Ameliyattan sonra hastaların özel bir korse giymesi tavsiye edilir. Ayrıca 1 ay süreyle sürekli olarak bu korsenin giyilmesi iyileşme sürecine olumlu etki eder. Çünkü bu korse kişinin istediği forma ulaşmasına yardımcı olmakta ve ameliyatın etkili sonucunu arttırmaktadır.

Ameliyat sonrasında karın bölgesine yapılan işlemler olduğu için ve dikişler sebebiyle ağrı olması normaldir. Doktor ağrı sebebiyle hastaya ağrı kesici verir. Bununla birlikte, ameliyat olduktan 2 gün sonra banyo yapılması önerilir. Ortalama olarak 10 hafta içerisinde iş hayatına dönebilir.

Karın Estetiği Sonrası Hamile Kalabilir miyim?

Bu ameliyat ne hamile kalmanıza engel olur ne de gebelik sırasında bir sıkıntı yaratır. Ama doğumdan sonra karnınız yine bir miktar gevşeyecektir. Doktorunuza da bilgilendirebilirsiniz bu ameliyatı olduğunuza dair.

Doğum Sonrası Ne Zaman Karın Germe Ameliyatı Olabilirim?

Karın gerdirme de anneler için ideal zaman doğumdan sonraki birinci yılın sonudur. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları vermiş oluyor hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak ortaya çıkıyor. Karın kaslarıda eskisine yakın bir güce kavuşmuş oluyor.

Karın germe ameliyatları doğum için sorun teşkil etmez fakat çok yakın bir tarihte yeni bir gebelik planlanıyorsa yine karın germe ameliyatı olmayıp ertelemesi önerilebilir. Yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar oluşacağını göz önüne almak ve tedaviyi ikinci hamilelikten sonraya bırakmak daha doğrudur.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatının riskleri illa ki her cerrahi işlem, her operasyonun olduğu gibi riskleri mevcuttur. Karın germe estetik ameliyatları, vücudun şekillendirilmesi için gerekli olan bir ameliyat olup oldukça etkili ve iyi sonuçlar vermektedir.

Karın germe estetik ameliyatından sonra karşılaşılabilecek olan riskler; yara yeri enfeksiyonu riski, ameliyat sırasında vücut sıvı birikimi, kan birikimi, kan pıhtısı atması gibi risklerdir. Yara yerinde oluşan enfeksiyonlar antibiyotik kullanımı ile giderilir.

Ameliyat sırasında oluşan vücut sıvısı ve kan birikimi nadiren görülmektedir. Gerekirse ikinci operasyon ile çözümlenir. Karın germe ameliyatı sonrasında hastanın erkenden ayağa kaldırılarak yürütülmesi varis çorabı kullandırılması ve bazı ilaçların verilmesi ile bu risk giderilmektedir.

Kötü yara izi ve kötü yara iyileşmesi riski vardır. Bu risk, ameliyattan sonra oldukça belirgin izlerin oluşması anlamına gelir. Kötü izleri yok etmek için ikinci müdahale gerekebilir. Özellikle sigara içen kişilerde ve şeker hastalığı olan kişilerde yara iyileşmesi zor olmaktadır.

Karın Germe Beraberinde Liposuction Yapılabilir mi?

Karın derisi oldukça ince ve bel bölgesinde yağlanması olmayan kişilerde sadece karın germe yapılması yeterli olur. Fakat bazı ameliyatı olabilecek kişilerde göbek üzerindeki karın derisi elle tutulduğunda oldukça kalındır.

Deri karın germe yapıldığında daha aşağıya ineceğinden estetik açıdan iyi bir görünüm yaratmaz bu durumda göbek deliği üzerindeki deriden yağ alımı ve karın germe eş zamanlı yapılır.

Kilo fazlası olan kişilerde karın germe yapılırken sonucun daha iyi olabilmesi için mutlaka bel ve göbek üzeri bölgesinden yağ alımı ile birlikte karın germe yapılır.

Karın Bölgesindeki Yağlanma Neden Olur?

Hem erkek hem de kadınlarda yaşla beraber metabolizma yavaşladığı için karın bölgesinde yağ depolanmaktadır ve kaslar gücünü kaybeder. Buradaki doku genişlemeye ve sarkmaya başlar. Bununla birlikte çok hızlı kilo alıp verenlerde hamilelikten sonraki dönemde karın bölgesinde yağlanma olmaktadır. Genetik özellikler de yağ dokusunu etkiler.

Karın Germe Ameliyatı ile Neler Yapılır?

 • Karın germe ameliyatı ile birlikte üst, orta ve alt karındaki yağ tabakası ortadan kaldırılır.
 • Bu bölgelerde sarkıklık varsa cilt fazlalığı ortadan kaldırılmış olur.
 • Ameliyat esnasında deri aşağıya doğru gerdirilmektedir.
 • Fazla olan yağ tabakası çıkartılır.
 • Göbek yukarı doğru kaydırılarak eski yerine ne konulur.
 • Bazı genişletilmiş ve kombine edilmiş operasyonlarda kalça kaldırma işlemi de birlikte yapılabilmektedir.

Karın germe ameliyatı yapılırken hangi işlemlerin yapılacağı önemlidir. Mini karın germe yapılabileceği gibi geniş bir karın germede yapılabilir. Hangi yöntemin uygulanacağına karar verirken kişinin anatomisi önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Doğumdan sonra karında sarkması ve gevşemesi olan kişilere karın germe ameliyatı yapılabilir. Zayıflamış karın kasları ve sarkan göbek sebebiyle diyet ve egzersiz bu durumu düzeltmek için yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden karın germe ameliyatına plastik cerrah karar verebilir. Genellikle hamile kalınacaksa karın germe ameliyatının olmaması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra, karın germe ameliyatından 3 sene sonra gebe kalınması önemlidir.

Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüm cerrahi girişimler bazı belirsizlikler ve riskler taşımaktadır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu ameliyat vücudun şekillendirilmesi konusunda deneyime sahip bir estetik cerrahın elinde çok iyi sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte tüm cerrahi girişimlerde görülebilen anesteziye ait riskler ve bu ameliyatla ilgili özel riskler bulunmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında görülebilecek özel riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir.

Yara yeri enfeksiyonu drenaj ve antibiyotik kullanımı ile giderilebilmektedir. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi ameliyatta genellikle yerleştirilen drenler nedeniyle nadiren görülmektedir. Olur ise kilolu hastalarda olur bunu önlemek için ameliyattan sonra direni bir kaç gün daha fazla tutulması uygun olur. Bu sıvı birikimine seroma diyoruz eğer oluşur ise kısa bir cerrahi işlemle tedavi edilebilir.

Kan pıhtısı atma (emboli)  durumu özellikle yaşlı, kilolu ve sigara içen hastalarda daha olası bir durumdur. Yaşamı riske atabilecek ve her ameliyat sonrası görülebilecek bir komplikasyondur. Bu risk de genellikle karın germe ameliyatı sonrası hastayı erkenden ayağa kaldırıp yürüterek, varis çorabı kullanarak ve bazı ilaçların kullanılması ile giderilmektedir.

Kötü yara iyileşmesi genellikle belirgin izlerin oluşması ile sonuçlanmaktadır. Bu durum bazen bu kötü izleri gidermeye yönelik ikinci bir müdahaleyi düşündürebilmektedir. Sigara içen kişilerde ve yara iyileşmesini bozan sistemik hastalığı olanlarda (şeker hastalığı gibi) kötü yara iyileşme riski daha fazladır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatının fiyatı, hastaya yapılacak olan işlemlerin türüne göre belirlenmektedir. Fiyatı etkileyen faktörler; hastanın kilosu, yaşı, genel sağlık durumu, uygulanacak olan teknik, uygulamada yapılacak olan işlemler, uygulamanın yapılacağı bölgedeki sarkıklığın derecesi gibi faktörlerdir.

Karın Germe Ameliyatı Tekrarlanır mı?

Karın germe ameliyatı olmak isteyenler, ameliyattan sonra tekrar sarkma ve yağlanma olduğu zaman ikinci kez karın germe ameliyatı olup olmayacaklarını merak ederler. Karın germe ameliyatı olduktan bir yıl sonra tekrar ameliyat yapılabilir. İkinci ameliyatın kapsamı daha dar olur. Çünkü birinci ameliyatta vücutta birçok işle uygulandığı için ikinci kez vücudun yıpratılması yerine daha küçük işlemler yapılmaktadır. Bununla birlikte, liposuction yöntemi de tekrar yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatında Dikkat Edilecek Hususlar
 • Karın germe ameliyatı olacak kişi kilo verme sürecindeyse kilo verdikten sonra karın germe ameliyatı olmalıdır.
 • Hamile kalınması düşünülüyorsa doğumdan sonra en az bir yıl geçtikten sonra karın germe ameliyatı olunmalıdır.
 • Karın germe ameliyatı ile vücuttaki sarkık deri çıkarılacağı için çatlak olan deri de vücuttan atılmaktadır. Böylece çatlak görünümünü azaltır.
 • Ameliyat olmadan bir hafta önce sigara tüketiminin bırakılması tavsiye edilir.
 • Ameliyattan iki ay geçtikten sonra ağır egzersizlere başlanabilir.
Karın germe ameliyatı iyileşme süreci ortalama söylenilen önerilere uyulursa tabii 1 ay gibi bir süre devamlı olarak giyilen bu korse sayesinde, karın bölgesi istenen forma ulaşır ve operasyonun verimi artar. Ameliyattan aşağı yukarı 3-4 saat sonra ayağa kalkıp birinin yardımıyla yürüyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?