Doktor Önerileri

Karın Bölgesindeki Ödem Nasıl Atılır?

Karın bölgesindeki ödem nasıl atılır özellikle karın bölgesinde hissedilen şişkinlik ve ödem, motivasyonu etkileyen önemli bir etkendir. Diyet listesine tam olarak uysak da bazen tartıda fazla çıkabilir, kendimizi şiş ve rahatsız hissedebiliriz.

Bunun birden fazla nedeni olabilir. Bir gün önce yapılan uzun bir yolculuk bile vücudun ödem tutmasına yol açabilir. Kısa sürede kilo verdiren şok diyetler daha çok ödem atmaya yöneliktir. Yağ kaybı çok olmaz çünkü bu kadar kısa sürede yağ kaybı oldukça zordur. Kabak detoksu, detoks içecekleri ve benzeri gibi ürünler vücuttaki fazla ödemi atmak için işe yarayabilir. Ancak öncesinde ödemin kaynağını bulmalı ve ona göre bir tedavi ya da diyet uygulamak gerekir.

Yazımıza başlamadan önce şunu belirtmek gerekir ki her ödem fazla kilodan kaynaklanmayabilir. Bazı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi bazı ilaçların yan etkisi de olabilir. Bu nedenle ödeminiz artık sizi rahatsız edecek boyuta ulaştıysa öncelikli olarak bir uzman görüşü almanızda yarar olacaktır.

Ödem Nedir?

Ödem nedir içeriğimizi (https://estetisyendoktor.com/odem-atmak-icin-ne-yapilir/bağlantısından daha detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz. Ödem dokulardaki sıvının neden olduğu şişlik diyebiliriz.

Karın Bölgesindeki Ödem Giderilir?

Vücuttan ödemi atmanın yolları çeşitlidir. İlk ve en etkili yöntem bol bol su içmektir. En hızlı ödem söktürücü sudur. Evet, aslında ödem söktürücü kürler de oldukça işe yarar ancak su, hayatımızdaki en etkili kaynaklardandır. Tuz tüketimini azaltarak ödemin gitmesini sağlayabilirsiniz.

Karın Bölgesinde Ödem Neden Olur?

  • Tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarda (kalsiyum kanal blokerleri) ayak ve ayak bileğinde ödeme neden olabilirler. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurup durumu bildirmeniz gerekmektedir.
  • Bacaklarda toplar damarlardaki dolaşım bozukluğu sonucu gelişen varisler ya da şişmanlık ve sıkı korse kullanımı da bacaklarda ödeme neden olabilir.
  • Hamilelik döneminde de bacaklarda ödem yakından takip edilmelidir. Hamilelikte bacaklarda ödem  idrarda protein kaçağının habercisi olabilir. Bu durumu mutlaka kadın doğum doktorunuza  bildirmeniz gerekir. Hamilelikte bacakalrda ödem gebelik zehirlenmesi ( pre-eklamsi/eklamsi) yönünden yakın  takip edilmenizi gerektirebilir.
  • Her iki bacakta simetrik ödem görülmesi; guatr, bazı metabolik hastalıklar, böbrek hastalığı, kalp yetmezliğinde görülür. Bacaklardaki düşük dereceli simetrik ödem lenf dolaşım bozukluğu sonucu oluşabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?