Blog

Güneş Lekelerinden Nasıl Korunulur?

Güneş Lekelerinden Nasıl Korunulur sorusu bu büyük bir derttir. Güneşten aldığımız D vitamini vücudumuzun en büyük ihtiyaçlarından biri.

Güneşin faydalarından yararlanırken lekelere karşı dikkati elden bırakmamamız gerekiyor. Korunmasız olarak güneşte fazla kalmak cildimizin nem dengesini bozarak kurumasına neden oluyor, bu da cildimizde lekelenmeleri meydana getiriyor. Ancak sadece güneş kremi kullanmak yetmiyor. Güneş kremini nasıl sürdüğünüz de önemli. Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın yollarını gelin birlikte inceleyelim.

İçeriğimize başlamadan önce Ciltte Oluşan Lekeler (https://estetisyendoktor.com/ciltte-olusan-lekeler/) içeriğimize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz!

Güneş Lekelerinden Nasıl Korunurum?

Güneş Kremi Kullanmadan Önce Güneş Işınlarına Maruz Kalmayın

Güneş ışınları, cildimizde hiç istemediğimiz görüntülerin oluşmasına neden olabiliyor. Cildimizde ve vücudumuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde, koyu kahverengi oluşan güneş lekeleri, bu dönemde hayatımızın kâbusu olabiliyor.

Özellikle açık tenlilerin güneş ışınlarından korunmak için çok daha dikkatli olması gerekiyor. Dışarı çıkarken mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi sürülmeli ve bu işlem her 20 dakikada bir tekrarlanmalıdır.

Dekolte Bölgesini ve Ellerinizi de Güneşten Korumalısınız!

Güneş lekeleri sadece yüz bölgesinde oluşmaz. Dekolte bölgesi, el ve kollarda da leke oluşumu görülebilir. Tüm vücudu güneşin zararlı etkilerinden korumak için şemsiye kullanılabilir. Ancak güneş lekeleriyle savaşmak için renk açıcı kremlerin ve renk düzenleyicilerin kullanılmamasını tavsiye ediyorum.

Güneş Lekelerinden Korunmak İçin Yöntemler

  • Cildinize parfüm içeren ürün sürüp güneşe çıkmayın.
  • Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürün. Kreminizi 20 dakikada bir yenileyin.
  • Islak ten üzerine güneş kremi sürmeyin. Cildinizi kurulamayı ihmal etmeyin.
  • Özellikle açık tene sahip olanlar mutlaka şapka ve güneş gözlüğü kullanmalılar.
  • Araba kullanırken bile güneş lekeleri oluşabilir. Özellikle el bölgesine güneş kremi sürerek önleminizi alın.
  • Kış aylarında daha çok C vitamini ve antioksidanlar depolayarak yaza hazırlanın.

Güneş Lekelerine Kalıcı Olarak Son Vermek Mümkün!

Cilt lekesi tedavisi öncesinde, lekenin derin mi yoksa yüzeysel mi olduğu tespit edilmelidir. Leke tedavisinde genellikle kombine tedaviler daha iyi sonuçlar verir.

Ciltte güneşin etkisiyle oluşan lekelere karşı, cilt altına yapılan nem aşıları ve PRP’ler ile cilt bariyerini güçlendirebiliyor, dermapen ve lazer uygulamalarıyla da kalıcı iyileştirme sağlayabiliyoruz.

Cilt lekelerine karşı gerçekleştirilen klinik uygulamaların kesinlikle kış aylarında yapılması gerekiyor. Bazı derin lekeler ve pigment hasarları, tedavilerinden sonra özellikle yaz aylarında tekrar kendini gösterebilir. Bu tür lekeleri önlemek için güneşten korunmak çok önemli.

Cildinizin kalitesini artırmak, bariyerini güçlendirmek, nemini artırmak hatta güneş lekelerinizden ve çillerinizden tamamen kurtulmak için kök hücre tedavisi tek seferlik ve kesin çözümdür. Özellikle ultraviyole A ve ultraviyole B içerikli olan, yüksek koruma faktörüne sahip kremler kullanmak gerek. Aynı zamanda cilt altı tabakasını besleyici, kolajen ve elastin doku artışını destekleyen ürünler kullanılarak cilt dokusu daha da canlı hale getirilebilir.

“Metinde belirtilen işlemlerin uygulanması ve sonuçları her kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesini öneririm.”

Thalium Lazer Leke Tedavisi (https://estetisyendoktor.com/thulium-lazer-leke-tedavisi/içeriğimizi inceleyebilirsiniz!

Geçmeyen Güneş Lekeleri

Geçmeyen güneş lekeleri, cildimizde en sık karşılaşılan ve rahatsız eden konulardan bir tanesidir. İşte güneş lekeleri hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları.

Güneş Lekesi Nedir?

Güneş lekesi nedir sorusuna kısaca değinirsek, Deriye renk veren melanin pigmentini sentezleyen melanosit hücresinin sayısının artması (lentigo simleks) veya melanositlerden melanin sentezinin artmasına (çil, solar lentigo, melasma) bağlı olarak ciltte gelişen koyu renk değişimine güneş lekesi denir.

Güneş Lekesi Neden Olur?

Güneş lekesi neden olur, güneş lekesi kendisi güneş lekelerinin başlıca sorumlusudur. Elbette genetik olarak lekeye yatkın olmak, cilt tipi, gebelikte ve menopozda olduğu gibi hormonlar, bazen de solaryum, ısı ve diğer ışık kaynakları leke oluşmasına neden olur. Oral kontrasptif ve bazı ışığa duyarlılık yapan ilaçlar da leke oluşmasını tetikler. Güneşle alakasız olarak çocukluk çağında başlayan çile benzeyen çok sayıda lekeler (lentigo simpleks) oluşabilir ve bu lekelerin nedeni belirsizdir.

Güneş lekesi nasıl geçer?

Güneş lekelerinden kurtulmak için öncelikle düzenli güneş koruyucu kullanımını alışkanlık haline getirmek gerekmektedir. Güneş lekesi kendiliğinden geçmez. Güneş lekesi tedavisi için geceleri düzenli olarak leke açıcı serum ve kremler kullanılmalıdır.

Derinin üst tabakasında yer alan çil ve solar lentigo gibi güneş lekeleri,  Ipl ışık sistemleri KTP ve fraksiyonel lazerle tedavi edilebilir. Derinin daha alt tabakalarında da olabilen melasma tipi lekelerin tedavisi daha zordur. Birden fazla tedaviyi kombine etmek gerekebilir. Genellikle seans aralıkları 1-2 hafta olmalıdır ve tedavi 6-8 hafta sürer.

Güneş lekeleri cildimize renk veren melanin hücrelerinin sayıca fazlalığından kaynaklanmaktadır. Leke olan bölgelerde hücre sayısında artış bulunmaktadır. Bu yüzden tedavi edilmediği müddetçe lekeler kalıcıdır.

Omuzdaki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Omuzdaki güneş lekeleri, Güneş lekelerine karşı en etkili malzemelerden biri limon suyu. İçerdiği asit sayesinde ölü derilerden kurtulmanızı sağlarken ciltteki koyu bölgelerin renginin açılmasına da yardımcı olur. Bunun için limon suyunu güneş lekelerinin bulunduğu bölgelere sürüp 20 dakika boyunca bekletip ardından bu bölgeyi yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?