Doktor Önerileri

Doğum Kontrol Hapı – İlk Kez Kullanacaklar

Doğum kontrol hapı, son yıllarda çok revaçta olan ve aile planlamasında çok önemli bir ilaçtır. Doğum kontrol hapları nasıl bir hap olduğunu ve ne işe yaradığından önce, adet döngüsünden bilgi vermemiz gerekiyor. Adet döngüsü, kadınların günlük hayatlarını ve vücutlarını en çok etkileyen fizyolojik bir olaydır. Ortalama 28 gün boyunca devam eden adet döngüsünde hormon sisteminin dengesi çok önemlidir. Adet döngüsünün ilk 14 gününde (adet kanamasının ilk gününden itibaren) ovülasyon işlemiş başlatılır ve rahmin iç yüzeyi yeniden kalınlaşmaya başlar.

Bunu takip eden 14 günde ise rahim duvarı döllenmeye hazırlanır. Bu süreçlerin düzenli bir şekilde yürütülmesi için östrojen hormonu ve progesteron hormonu çok büyük görev üstlenirler. Eğer kişide 28 gün sonrasında herhangi bir gebelik başlangıcı yoksa vücut progesteron miktarını düşürür ve böylelikle adet kanaması olarak bildiğimiz durum meydana gelir. Bu döngü birçok kadında sorunsuz şekilde devam eder. Fakat bu durum herkeste böyle ilerlemez. Doğum kontrol hapı fiyatları için detaylı bilgiye sahip olmak için diğer içeriğimize bakabilirsiniz. https://estetisyendoktor.com/dogum-kontrol-hapi-fiyatları

Azımsanamayacak kadar çok kişide adet döngüsüyle ilgili sorunlar bulunur. Bu durumda hormon dengesini düzenlenmesi ve adet döngüsünün sağlıklı bir şekle getirilmesi amacıyla kişi doğum kontrol hapı tedavisine başlatılabilir. Bu ilaçlar aynı zamanda hormon dengesini önemli ölçüde değiştirdiği için üreme bölgesine sperm ulaşsa dahi döllenme oluşmaz. Yani doğum hapları kullanıldığı süre boyunca hem adet döngüsünü düzenlerken hem de gebelik oluşumunu engeller.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapı, son yıllarda çok revaçta olan ve aile planlamasında çok önemli bir ilaçtır. Doğum kontrol hapları nasıl bir hap olduğunu ve ne işe yaradığından önce, adet döngüsünden bilgi vermemiz gerekiyor. Adet döngüsü, kadınların günlük hayatlarını ve vücutlarını en çok etkileyen fizyolojik bir olaydır. Ortalama 28 gün boyunca devam eden adet döngüsünde hormon sisteminin dengesi çok önemlidir. Adet döngüsünün ilk 14 gününde (adet kanamasının ilk gününden itibaren) ovülasyon işlemiş başlatılır ve rahmin iç yüzeyi yeniden kalınlaşmaya başlar. Doğum kontrol hapı fiyatları gün geçtikçe ilaç fiyatları ile birlikte değişmektedir. Doğum kontrol hapı fiyatları 2022 için linke tıklayabilirsiniz. https://estetisyendoktor.com/dogum-kontrol-hapi-fiyatları

En Zararsız Doğum Kontrol Hapı 2022

 • Yasmin doğum kontrol hapı, Doğum kontrolünün dışında sivilce, sebore ve ödem gibi sorunlar için de kullanılan Yasmin, en çok tercih edilen haplardan. 21 günlük tablet şeklinde satılan Yasmin’in Drospirenon ve Etinil estradiol maddelerine alerjileri olan kadınlar tarafından kullanılmaması gerekiyor. Yasmin doğum kontrol hapı fiyatı şu an 60 TL civarında.
 • Qlairista doğum kontrol hapı, 28 tabletlik yani ara vermeden kullanılabilen Qlairista doğum kontrol hapı kullananlar kullananlar çok az yan etki yaşadıklarını söylemişler. Bu yüzden en zararsız doğum kontrol hapı çeşitlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Ayrıca vücudun ihtiyacına uygun şekilde hormon tedarik ettiğinden sevilen bir ürün olmuş. Qlairista fiyat fiyatı şu an 60 TL civarında.
 • Yazz doğum kontrol hapı, 24+4 yani 28 tabletlik bir çeşit olan Yazz’ın son 4 hapı etkin maddeler olan hormonları içermiyor. Kullanımına ara verip kafa karışıklığı yaratılmaması adına böyle şekillendirilen Yazz’ın en hafif yan etkilere sahip olduğu söyleniyor. Yazz’ın fiyatı şu an 61 TL civarında.
 • Microgynon doğum kontrol hapı, 21 tabletlik bu hap, piyasadaki en uygun fiyatlı markalardan biri. Ayrıca bazı aile hekimleri tarafından ücretsiz olarak da temin edilebiliyor. İlacın etken maddesi olan Etinil estradiol ve levonorjestrele alerjin varsa, bu hapı kullanmamalısın. Microgynon doğum kontrol hapının fiyatı şu an 52 TL civarında.
 • Diane 35 doğum kontrol hapı, Bu hap, gebeliği önlemenin dışında akne ve kıllanma tedavisi için de kullanılıyor. Şu anki fiyatı 22 TL civarında.
 • Reginon doğum kontrol hapı, Uygun fiyat doğum kontrol haplarından biri aha olan ve aile hekimleri tarafından ücretsiz temin edilebilen markalardan biri de Reginon. Etkin maddeleri Gestoden ve Etinilestradiol. Bu maddelere alerjin varsa ilacı kullanmamanı öneririz. Reginon’un piyasa fiyatı ise 50 TL civarında.
 • Ginera doğum kontrol hapı, Etkin maddesi Gestoden ve Etinilestradiol olan Ginera, çok tercih edilen haplardan biri. Şu anki fiyatı 60 TL civarında.

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?

Temel görevi kişiyi istenmeyen hamileliklerden korumak olan doğum haplarının kullanımına 1960 senesinde başlanmıştır. Günümüzde ise dünya genelinde 140 milyonu aşkın kadın tarafından doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapı, kurallarına riayet edilerek kullanıldığında gebelik oluşumunu neredeyse %100’e varan bir etkinlikle önlemektedir.

Doğum kontrol hapı bir diğer adıyla da oral kontraseptif hap (OKS) olarak bilinir. Doğum kontrol hapı temel olarak içinde bulundurduğu hormonlarla yumurtlama sürecini durdurur ve rahim ağzı salgısı (servikal mukus) yoğunluğunu arttırır. Böylelikle cinsel ilişki esnasında içeriye giren spermlerin rahim ağzından rahmin içine geçip yumurtalıklara ulaşması engellenmiş olur. Doğum kontrol hapının içinde bulunan hormonlar ise progesteron ve östrojen hormonlarıdır.

Kimi durumlarda ise sadece progesteron içeren doğum haplarının kullanılması da uygun olabilmektedir. Bu doğum hapları yumurtlamanın yaşanmasını geçici bir süreliğine önlerler. Son derece risksiz ve düşük yan etkili bir aile planlama yöntemidir. Ayrıca doğum kontrol hapı, uzun vadeli etkiye sahip bir ilaç değildir. Zira doğum kontrolü hapı alınırken yumurtlama kesilir ve gebelik ihtimali %1’lere kadar düşerken, ilaç alımı kesildikten sonra ise yumurtlama dönemi yeniden başlar ve gebelik kişi tekrar gebe kalabilir.

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Hamilelik olasılığını düşürmek için doğum kontrol hapları kullanmaya başladığınızda ilk kurudan itibaren koruyuculuk etkisinin başladığını belirtebiliriz. Genellikle ikinci kutuya başlandığında koruyuculuğunun da başladığı düşünülüyor ancak bu bilgi doğru değildir.

İlacı almaya başladığınızda gebelik riski de minimum seviyeye iner. Ancak burada kritik bir unsura da değinmek gerekiyor. Bu hapların etkisinden faydalanabilmeniz için her gün aynı saatte almalısınız.

Gün içerisinde gelişigüzel kullanımı, bu ilaçların gebelik riskini ortadan kaldırmasını sağlayamaz. Bununla birlikte tercih ettiğiniz doğum kontrol hapının prospektüsünü de mutlaka okumanız gerekir. Bu sayede ne zaman koruma etkisinin başladığı ya da olası yan etkileri gibi konularda daha net bilgi alabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Kimler Tarafından Kullanılır?

Doğum kontrol hapları, kısa vadede çocuk yapmak istemeyen, adet düzensizliği yaşayan, yoğun ağrılı adet dönemleri geçiren ve çeşitli kadın hastalıklarına sahip olan kişilerde kullanılabilir. Aynı zamanda eğer kişinin yumurtalıklarında ve rahminde iltihaplı doku oluşumu varsa kişiye doğum kontrol hapı tavsiye edilebilmektedir. Fakat kişinin bu sorunlardan birine veya birkaçına sahip olduğu durumlarda bile kendi başına doğum kontrol hapı kullanma kararı alması yanlış olur.

Zira kimi durumlarda doğum kontrol hapının da çeşitli yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla doğum kontrol hapı kullanmak isteyen kadınlar için en iyisi uzman bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna muayene olmak olacaktır. Genel olarak baktığımızda ise doğum kontrol hapı çoğu durumda kullanılabilir.

Doğum Kontrol Hapları Kimler İçin Uygun Değildir?

Aşağıda yazılmış olan hastalıklara veya kötü alışkanlıklara sahip olan kişilerin doğum kontrol hapı kullanması uygun değildir:

 • 35 yaş üstünde olan ve aktif olarak tütün ürünleri tüketen kişiler
 • 35 yaş üzeri olup yakın zamanda sigara içmeyi bırakmış kişiler (1 yıllık süre içerisinde)
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastalığına sahip olan kişiler
 • Ciddi kalp damar hastalıklarına sahip olan kişiler
 • Önceden felç (inme) ya da kısmi felç geçirmiş kişiler
 • Meme kanseri veya karaciğer kanseri olan kişiler (iyi huylu karaciğer tümörü de dâhildir)
 • Migreni olan kişiler, safra kesesinde taş bulunan kişiler
 • Şeker hastalığı (diyabet) ileri seviyede olan kişiler,
 • Obezite hastaları
 • İlacın alınacağı süreçte hamile olan kişiler
 • Yeni doğum yapmış ve bebeğini emzirmekte olan anneler
 • Çeşitli antibiyotik ve epilepsi ilaçlarını kullanan kişiler

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapları düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Düzensiz kullanıldıklarında etki oranları %99’lardan %90 civarına düşer. Bu yüzden ortaya çıkabilecek gebelikleri önlemek için doktor tarafından tavsiye edilen doz miktarına uyulmalıdır ve hapın düzenli şekilde her günün aynı saatinde kullanılması gerekir. Eğer hapın kullanım saati olması gereken saati 12 saat geçtiyse hapın gebeliği önleme yönündeki şansı azalacaktır bu sebeple dikkatli olmak gerekir. Bunların yanında, doğum kontrol hapı alındıktan sonra mümkün mertebe kusmaktan uzak durulmalıdır.

Doğum kontrol hapına başlanmadan önce kesinlikle doktor tavsiyesine başvurulmalı ve evde ya da doktor gözetiminde bir gebelik testi yapılmalıdır. Piyasada bulunan doğum kontrol ilaçlarının içinde genellikle 21 adet hap bulunur. Bu ilaçların kullanımına eğer mümkünse adetin ilk günü veya ikinci günü başlamak gerekir. Doğum kontrol hapı 21 gün boyunca düzenli bir şekilde kullanıldıktan sonra arada bir dinlenme periyodu olur. 7 gün boyunca doğum kontrol hapını kullanmaya ara verilir ve bu boşluk döneminde kişi adet kanaması geçirir. Bu 7 günün ardından ise yeni kutuya başlanır.

Kimi ilaçların içerisinde ise 28 adet hap bulunmaktadır. Bu doğum kontrol haplarında ise diğerlerinden farklı olarak 7 günlük ara verilen bir periyod yoktur. Yani kişi 28 gün boyunca düzenli olarak ilaçlarını içer. Ancak 28 günlük tabletler tüketilirken ilaç üzerindeki yönergeler mutlaka dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Zira 28 tane hap bulunan tabletlerin içinde bulunan ve son 7 gün kullanılacak olan haplar asıl olarak demir eksikliği ilacı içerirler ve bunların hamileliği önleyici etkileri yoktur.

Doğum Kontrol Hapı Avantajları Nelerdir?

Doğum kontrol hapları istenmeyen gebelikleri önlemenin yanında, yumurtlamayı baskıladığı ve çeşitli hormonları düzenlediği için rahimde oluşan adet kanamasının şiddetini azaltır. Bu yüzden yoğun adet kanaması yaşayan ve bu durumun sonucunda kansızlık problemi çeken kişilere tedavi amaçlı kadın doğum hapı kullanmaları tavsiye edilebilir. Yani kadın doğum hapı düzenli kullanıldığı takdirde adet ağrıları ve kanamalarını önemli bir oranda azaltmaktadır. Bunlara ek olarak kadın doğum haplarının rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkma riskini azalttığı da tespit edilmiştir. Doğum kontrol hapının faydalı olduğu diğer durumları şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Kişinin yumurtalıklarında oluşabilecek kistlerin tedavi edilmesi için belirli aralıklarla kullanılabilir.
 • Çeşitli sebeplerden ötürü adet tarihini öne almak veya geciktirmek amacıyla doktorun tavsiyelerine uyarak kullanılabilir.
 • Endometriozis hastalığının tedavisinde ve adet öncesi gerginlik sendromunun (premenstrüel sendrom) şiddetinin azaltılmasında kullanılır.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Doğum hapları kullanılırken en yaygın görülen yan etki mide bulantısıdır. Yaşanan mide bulantısı kimi durumlarda şiddetli olabilir. Bu yüzden hapın uyku vaktine yakın bir zamanda alınması uygun olacaktır. Kimi durumlarda ise kişide ara kanamalar görülebilir. Bunun sebebi ise kadın doğum hapının içeriğinde bulunan östrojen hormonunun (kadınlık hormonu) düşük miktarda bulunmasıdır. Bu durumlarda kullanılan doğum kontrol hapını değiştirmek uygun olacaktır.

Bunlara ek olarak, doğum kontrol hapı kullanan kimi kişilerde ani ve hızlı kilo alma problemi ortaya çıkabilir. Bunun sebebi ise bir önceki durumun tam tersi olarak ilacın dozunun yüksek olması olarak düşünülür. Bu yüzden hastalar durumlarını doktorlarına detaylı bir şekilde anlatmalı ve daha düşük dozlu bir ilaca geçilmelidir. Bunların yanında sayılabilecek diğer durumlar ise:

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Doğum kontrol hapları birçok kadın için güvenli ve etkili bir gebelik önleyici ajandır. Ancak hormon içerikli ilaçlar olmaları nedeniyle kişiden kişiye değişen çeşitli yan etkileri söz konusudur. Her kadının vücudu, doğum kontrol hapının içeriğinde bulunan hormonlara karşı farklı tepki gösterebilir. Ancak hapların yaygın görülen yan etkileri arasında şunlar yer alır:

  • Cinsel istekte azalma
  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • Kilo artışı
  • Göğüslerde gerginlik, dolgunluk ve hassasiyet
  • Adet periyotları arasında gerçekleşen ara kanamalar
  • Baş ağrısı
  • Ruh halinde değişiklikler
Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol Hapı Çeşitleri Nelerdir?

Doğum kontrol ilaçları temel olarak kullanım amacına göre kombine doğum kontrol ilacı ve acil kontrasepsiyon ilaçlar olarak iki farklı şekilde sınıflandırılabilir.

Kombine Doğum Kontrol İlaçları

Kombine doğum kontrol hapları yaygın olarak aile planlaması yapmak amacıyla, yani gebeliği önlemek amacıyla kullanılır. Bu gruptaki kontraseptif ilaçların içerisinde kadınlık hormonu yani östrojen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Kombine doğum kontrol ilaçları da kendi arasında monofazik doğum kontrol ilaçları ve multifazik doğum kontrol ilaçları olmak üzere ikiye ayrılırlar. Monofazik türdeki doğum kontrol ilaçlarının içerisinde bulunan her hapın içeriği aynıdır ve bir kutu ilacın içerisinde 21 adet hap bulunur. Bu haplar istenen sırayla alınabilir. İlaç 21 gün boyunca kullanıldıktan sonra ise kişide adet kanaması gerçekleşir.

Multifazik doğum kontrol ilaçları ise içlerinde 28 adet hap içerirler. Bunların 21 tanesi yine monofazik ilaçlarda olduğu gibi asıl olarak östrojen ve progesteron hormonu içerirken, geriye kalan 7 tanesi ise demir yapmakla görevli maddeler içerir. Bu yüzden multifazik tipteki ilaçların üzerinde çeşitli numaralandırmalar yapılır. Kişi ilacın üzerinde yazan yönergeye ve sıraya riayet ederek ilaçları alır. Aksi takdirde ilacın etkinliği büyük oranda düşer.

Acil Kontrasepsiyon

Bu gruptaki doğum hapları ise halk arasında “ertesi gün hapı” olarak da bilinmektedir. Bu hapın asıl kullanılma amacı, cinsel ilişki sonrasında oluşabilecek gebelik riskini ortadan kaldırmaktır. İçlerinde yüksek miktarda progesteron hormonu bulunur. Kombine doğum kontrol ilaçları gibi düzenli olarak değil, sadece gerektiği durumlarda nadiren kullanılmaları gerekir. Ertesi gün hapı cinsel ilişkiden en geç 3 gün sonra kullanılmalıdır. Ancak en ideali ilişkiden sonra en kısa sürede ilacı kullanmaktır. Zira ilk başlarda gebeliği engelleme oranı %97 – %98 seviyelerinde iken gün geçtikçe bu oran %70’lere kadar düşebilmektedir.

Sadece Progesteron İçeren İlaçlar

Sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları bir diğer adıyla “mini hap” olarak da bilinmektedir. Bu ilaçların da kombine türdeki haplar gibi düzenli bir şekilde ve her gün aynı vakitte kullanılması gerekir. İçeriğinde sadece sentetik progesteron ve benzeri maddeleri içeren bu hapı genellikle çeşitli sebeplerden dolayı östrojen kullanamayan kadınlar tercih ederler. Bunun yanında doğum yapan kişilerde de koruma amacıyla bu tür haplar kullanılabilir.

Uzatılmış Döngü Hapları

Bu tipteki doğum kontrol ilaçlarının döngü süresi 11-13 hafta arasına kadar uzatılmıştır. Bu sebeple uzatılmış döngü haplarını kullanan kişilerin yıl içerisinde gördüğü adet kanaması sayısı 3 – 4 seviyelerine düşer.

Doğum Kontrol Hapı Kısırlığa Yol Açar mı?

Doğum kontrol hapı, düzenli olarak kullanıldığı durumlarda içeriğindeki hormonlar yardımıyla yumurtalıkları baskılayan bir ilaç türüdür. Bu tür ilaçları kullanan kişiler sadece ilaçları kullandıkları süre boyunca ve devamındaki iyileşme döneminde çocuk sahibi olamazlar. Ancak ilaç kullanımı kesildikten yaklaşık 1 – 2 ay sonra kişilerin adet düzeni ve adet kanamaları eski seyrine geri döner. Böylelikle kişi tekrar çocuk yapabilir, herhangi bir infertilite durumu ortaya çıkmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Ertesi gün hapı olarak da bilinen doğum kontrolü hapları, korunmasız cinsel ilişki sonrası doğum kontrolünün sağlanması için kullanılır. Bu haplar yüksek dozda progesteron türevi içerir. Etkili olabilmesi için, korunmasız cinsel ilişki sonrasındaki ilk 72 saat içerisinde kullanılmalıdır.

İlk kutunun ilk hapı adet kanaması başlangıcının tercihen birinci günü, en geç beşinci günü alınmalıdır. Koruyuculuk o ay hapların düzenli olarak kullanılacağı varsayılırsa hemen başlar. Kutunun içindeki ilaçlar 21 gün sonunda biter. Bir haftalık ara sonunda 8. günde diğer kutuya geçilir.

Qlairista doğum kontrol hapı: 28 tabletlik yani ara vermeden kullanılabilen Qlairista doğum kontrol hapı kullananlar kullananlar çok az yan etki yaşadıklarını söylemişler. Bu yüzden en zararsız doğum kontrol hapı çeşitlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?