Bacak Germe

Bacak Germe

Bacak Germe Ameliyatı

Bacak germe estetiği, genel anestezi gerektirir ve ortalama 2 saat kadar sürer. Hastanede 1 gün kalmak yeterli olur.

Bacak Germe Estetiği Fiyatlar önemlidir ancak operasyon öncesi bilmeniz gereken detaylar vardır. Bacak Germe Estetiği, yaşlanmaya bağlı olarak bacak bölgelerinde meydana gelen sarkmaları gidermek için kullanılan bir yöntemdir. Tedavi cerrahi olarak yapılır. Bacaklarda şiddetli bolluk ve çeşitli sarkmalarda kullanılan ameliyat olarak öne çıkıyor. Uyluk germe tedavisinin başarı oranı yüksektir. Bu nedenle bu ameliyat Türkiye’de son derece yaygın olarak yapılan ameliyatlar arasında yer almaktadır. Özellikle bayanlar tarafından tercih edilmektedir.

Bacaklardaki fazla yağ ve deri birçok kişinin şikayet ettiği bir sorundur. Bu sorun birçok faktörden kaynaklanabilir. Örneğin bazen topikal yağ hacminden dolayı kollar veya bacaklar kalınlaşır ve bu kişiyi rahatsız eder. Bazen çeşitli hastalıklar veya kazalar nedeniyle kollar ve bacaklar küçülebilir. Çok kilolu olan ve bunları kaybetmeyi başaran kişilerin kol ve bacaklarındaki fazla deri ve yağ, spor yaparak kolay kolay yok edilemez. Spor yapsalar bile bunlardan kurtulamayan kişiler kol ve bacak germe operasyonunu tercih edebilirler.

Bacak germe operasyonları farklı yöntemler içerir. Bunlardan en yaygın olanı liposuction olarak bilinen ve en yaygın estetik cerrahi uygulamalarından biri olan yağ aldırmadır. Bu uygulama sertifikalı ve güvenilir bir klinikte veya özel enjektörler ve cihazlarla sağlık merkezinde yapılmalıdır. Çok fazla risk içermemesine rağmen uygun koşullarda yapılmadığı takdirde herhangi bir cerrahi operasyon gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir ve sağlığınızı riske atabilir. Yağın hangi bölgeden alınacağı ve işlemin nasıl yapılacağı da uzmanlık gerektirir. Bu nedenle mutlaka uzman bir doktor tarafından operasyonunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Bacak Germe Estetiği Gerektiren Durumlar

Yaşlanmaya bağlı olarak cilt sarkması oluşması normaldir ancak tek sebep yaşlanma değildir. Aşırı stres, egzersiz yapmamak ve daha da önemlisi hareketsiz olmak başlıca nedenlerdir. Hareketsiz vücutlarda özellikle bacak bölgesinde yağlanmalar ve sarkmalar meydana gelir. Bu sarkmalar erken teşhis edilirse liposuction tedavisi ile kısa sürede giderilebilir. Ancak cildin tamamen yumuşaması sonucu ciltte sarkma meydana gelirse ameliyat gerekir.

Bacak Germe Ameliyatını Kimler Yapabilir? Estetik Ameliyata Uygun muyum?

Diz ile ayak bileği arasındaki kısımda şekil bozukluğu olan ve bu durumdan dolayı görme bozukluğu olan herkes bu ameliyatı olabilir. Yaş sınırı yoktur.

Bacak Germe Ameliyatı Öncesi

Bacak germe ameliyatı öncesinde hastalara bazı testler uygulanmaktadır. Bu muayenelerden biri de anestezi muayenesidir. Genel anestezi altında yapılan bir ameliyat olduğu için hastanın ameliyat sırasında anesteziye nasıl tepki vereceği ve sonrasında neler yaşayacağı bu gözlemler sonucunda bilinecektir. Fizik muayene de bu gözlemler arasında bir başka aşamadır. Manuel ve görsel muayeneden sonra ameliyat planlaması yapılır. Rutin cerrahi testlerin yanı sıra yağ ölçüm testleri ve kan testleri ile bu süreç geride kalacaktır.

Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Tüketimi

Sigara ve alkol tüketimi günlük yaşamınızda vücudunuza zarar veren durumlardan biridir. Bu nedenle özellikle ameliyat sırasında bu içeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Bacak germe ameliyatından en az 1 hafta önce bu tür alışkanlıkların bırakılması operasyon sürecini ve sonraki süreci olumlu etkileyecektir.

Ameliyat Öncesi İlaç Kullanımı

Ameliyattan önce size herhangi bir ilaç tavsiyesi veya reçetesi verilmedikçe aspirin ve benzeri ilaçları kullanmanız sakıncalıdır. Ancak rutin olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa bu ilaçları da doktorunuzla paylaşmalısınız.

Kan Sulandırıcı İlaç Kullanımı

Ameliyatın seyrini olumsuz etkileyen ilaç grupları arasında kan sulandırıcı ilaçlar da yer almaktadır. Az önce de belirttiğimiz gibi ilaçlarınızı hekimlerinizle paylaşmanız büyük önem taşımaktadır. Bu ilaçları en az 10 gün önceden almayı bırakmalısınız.

Antibiyotikler

Antibiyotikler de kan sulandırıcı ilaçlar listesinde en dikkat çeken ilaç gruplarından biridir. Ameliyattan önce bu ilaçları kullanmaktan kaçının.

Operasyon Günü Süreci

Ameliyat günü tüm hazırlıklar hastane personeli tarafından yapılacaktır. Aynı şekilde hasta personel tarafından hazırlanacaktır. Ameliyata hem bedenen hem de ruhen hazır olmakta fayda var. 2 saatlik bir operasyon sizi bekliyor. Bu operasyondan sonra en az 1 gün doktor kontrolünde olacaksınız.

Ağrı

Uyluk germe ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir ancak ameliyattan sonra hafif ağrılar yaşamanız normaldir. Bu ağrıların şiddetlenmesini önlemek için ağrı kesiciler desteklenir. Doktorunuzun yazdığı reçeteyi ihmal etmemeniz faydalı olacaktır.

Dikilmek

Ameliyattan hemen sonra ayağa kalkabilirsiniz. Aynı gün yürümeye başlayacaksınız ve hareket etme probleminiz olmayacak.

Hareket Yeteneği

Ayağa kalktığınız andan itibaren hareket kabiliyetinizin eskiye göre yeterli olmadığını göreceksiniz ancak birkaç gün içerisinde bu sorun ortadan kalkacak ve hareket kabiliyetinizi tam anlamıyla geri kazanacaksınız.

Takılan Drenler

Ameliyat sırasında kullanılan drenler ameliyattan bir gün sonra çekilir. Bu süreçte hastanede olduğunuz için doktor müdahalesi çok daha kolay ve çok daha kısa sürede yapılacaktır.

İlaç kullanımı

Ağrınızın şiddetini azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için doktorunuzun önerdiği ilaçları da düzenli kullanmalısınız.

Tıbbi Pansuman ve Kontrol

İlk kontrol drenler çekildikten sonra yapılacak olup, sonraki süreçte kontrol tarihlerini doktorunuzdan daha detaylı öğrenebilirsiniz. Kontrolleri bozmamakta fayda var çünkü bu kontroller iyileşme sürecinin izlenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Gözetim Süresi

Ameliyattan sonra en az 1 gün hastanede yatış verilir ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu süre hastanın durumuna göre uzayabilir. Gözlem süresi 10 gündür ve bu tam bir iyileşme dönemidir. Doktor gözetiminin yanı sıra yakınlarınız da bu konuda hassas olmalıdır.

Riskler ve Yan Etkiler

Morluklar

Ameliyat sonrası bacağın iç kısmında oluşan morluklar birçok hastayı endişelendirmektedir ancak bu endişeye gerek yoktur. Birkaç hafta içinde bu morluklar azalarak yok olacak ve bacak bölgesi eski kusursuz görünümüne kavuşacaktır. Yapılan müdahaleler sonucunda bu tür morluklar normaldir ve bu konuda herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur.

Kan Birikimi

Morlukların yanı sıra müdahalenin yapıldığı bölgede kan birikmesi olabilir. Ameliyat sonrası en sık görülen yan etkilerden biri olduğunu söyleyebiliriz ancak bu sorun bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde kendiliğinden düzeleceği için endişeye mahal yoktur.

Şişlikler

En sık görülen yan etkilerden biri olan şişlik 1 hafta içinde geçecektir ancak bu süre aşılırsa veya şişlik gün geçtikçe artmaya başlarsa vakit kaybetmeden hekiminize başvurmalısınız.

Ödem

Bacak bölgesindeki kan birikimi ve şişlikler düzelmediğinde ödem sorunu ile karşılaşmak mümkündür. Böyle bir durumda hekimlerinize başvurabilir ve gerekli müdahale ile kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Kanama

Çok sık görülen bir sorun değildir ancak kanama gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız amatör müdahaleler yapmak yerine vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız daha doğru olacaktır.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerji testi başarılı olsa da ameliyat sonrası alerjik reaksiyonların görüldüğü durumlar da vardır. Gerekli müdahale ilaçla rahatlıkla yapılabilir ancak ilaç tavsiyesi için hekiminize danışmanız gerekir.

Anestezi Komplikasyonları

Hastanın anesteziye tepkisini belirlemek için ameliyat öncesi anestezi testi yapılır. Anestezi testlerinde başarılı olsanız bile komplikasyonlarla karşılaşmanız mümkündür ve bu durumda hekimlerinizden de yardım alabilirsiniz.

Uzun Vadeli Sorunlar

Ameliyattan sonra karşılaştığınız sorunların birkaç hafta sonra ortadan kalktığını söyleyebiliriz. Kızarıklık, şişlik, morluk gibi sorunlar bu dönem boyunca giderek azalır ancak uzun süren sorunlarınızı bekleyip vakit kaybetmek yerine doktorunuzla görüşmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınmalısınız. “Ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?”, “Ne zaman seyahat edebilirim?” gibi soruların cevaplarına ek olarak. ve “ne zaman araba kullanabilirim?” ile dikkat edilmesi gereken birçok konuya açıklık getirmek istiyoruz.

Duş almak

Ameliyattan sonra duş almak için 2 gün kadar beklemeniz gerekir. 2 ila 3 gün sonra sorunsuz bir duş alabilir ve vücut temizliği için harekete geçebilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız süreler ortalamadır ve öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririz.

Ağırlık kaldırma

Ameliyattan sonra bir haftalık dinlenme süresi, çok çalışabilmeniz veya ağır ağırlıkları kaldırabilmeniz için yeterli olacaktır. Bu süreyi mümkün olduğunca uzun tutmanız gerekebilir. Doktorlarınız da bu konu hakkında detaylı bilgi verecektir.

İlaç kullanımı

Uyluk germe ameliyatından sonra düzenli olarak ilaç almanız gerekebilir . Hangi ilacın ne sıklıkta veya hangi dozda kullanılacağı konusunda hekimleriniz gerekli bilgileri verecektir. İlaç kullanımı konusunda göstereceğiniz hassasiyet, iyileşme sürecini çok daha sağlıklı ve çok daha hızlı hale getirecektir.

Buhar banyosu

Ameliyattan sonra da fiziksel bir yorgunluk olacaktır. Bu nedenle daha hassas bir süreç sizi bekliyor. Buhar banyosu gibi yoğun ısının vücudunuza temas edeceği hareketlerden uzak durmanız gerekir. Ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra buhar banyosu yapabilirsiniz.

Solaryum

Solaryum için vücudunuzun dinlenmesi gereken süre 1 haftadır.

Araba Kullanımı

Ameliyattan 2 ila 3 gün sonra araba kullanabilir ve günlük hayatınıza sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz. Hareket kabiliyetiniz bu süre zarfında çok daha mükemmel bir seviyeye ulaşacaktır.

Uçakla Seyahat

Uzun süreli seyahatler için ameliyattan 3 gün sonra ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

Sıcak/Soğuk Uygulamalar

Sıcak ve soğuk uygulamalar mümkün olduğunca kaçınılması gereken eylemlerden biridir. Çok ihtiyacınız varsa 1 hafta bekleme süresi idealdir.

Dikiş

Dikişlerin alınması için doktor onayı gerekir ve süreyi doktorlarınız belirleyecektir. Dikişler alındıktan sonra bazı kontroller yapılacak olup, devam eden kontrollerin aksamaması lehinize olacaktır. Kontrolleri aksatmamakta fayda var çünkü iyileşme sürecinin nasıl ilerlediği ve herhangi bir sorun olup olmadığı bu düzenli kontrollerle daha sağlıklı bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Bacak Germe Estetiği (Uyluk Germe) Fiyatları

Uyluk germe estetiği fiyatlarını sağlık bakanlığı ve yarışma kurulu gerekçesi ile sizlerle paylaşamıyoruz ancak umarız bu estetik operasyonla ilgili tüm detayları paylaşmışızdır.

Bacak Yağ enjeksiyonu ve Sıkılaştırma işlemi

Kol ve bacak germe operasyonları kapsamlı operasyonlardır. Sadece yağdan arındırma ile sınırlı değildirler. Bazen yağ enjekte etmek gerekebilir. Bu, herhangi bir nedenle kol ve bacaklarını küçültme sorunu yaşayan kişiler için bir çözümdür. Hem liposuction hem de yağ enjeksiyonu artık kesisiz çok rahat işlemlerdir. Bunlar için sadece uzman bir hekim ve uzman bir cerrah yeterlidir. Ve elbette, iyi donanımlı bir yer. Bunun dışında deneyimli bir cerrah tarafından hangi bölgelerdeki yağların nasıl alınacağı ve germe işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda tedavi olmanız çok daha başarılı ve güzel görünecektir.

Bacak Sıkma

Zarif ve ince görünmek isteyen herkes, önce göbek ve kalça yağlarının gitmesini ister. Ancak kol ve bacaklardaki yağ ve gevşek cilt görünümümüzü ve ruh sağlığımızı da doğrudan etkileyebilir. Her sabah aynaya baktığımızda ya da her giyindiğimizde aklımıza gelir ve bizi tedirgin eder. Özellikle çok kilo verdikten sonra ya da bazı kazalardan sonra ciltteki gevşeklik ve yağlanmalar hatta çöküntüler estetik ve cerrahi operasyon dışında bir yöntemle kolay kolay kaybolmaz. Bu yüzden her yıl birçok kişi kol ve bacak germe için başvuruyor. tıp ve estetik cerrahideki gelişmeler artık bu ameliyatı çok daha az riskli ve herkes için erişilebilir hale getirdi. Son yıllarda bile kontrollü ısı enerjisi ve lazer ile herhangi bir kesi yapmadan istenilen forma ulaşmak mümkündür.

Bacak Germe Nasıl Yapılır?

Bacak germe operasyonlarında genellikle bir kesi gerekir. Bacak bölgesinden arkaya doğru bir kesi yapılır ve tüm fazla yağ ve deri çıkarılır. Bu işlemde dren adı verilen küçük tüpler kullanılacaktır ve bunun amacı vücutta fazla kan ve sıvı birikmesini önlemektir. Kollarda olduğu gibi dikişlerin alınması yaklaşık iki hafta sürer. Hasta bir hafta sonra normal yaşantısına dönse de en az iki hafta aktif olmamalıdır. Genelde bacaklar arasında nemli alanlar olduğundan iyileşmeyi geciktirmemek için bandajlar her gün değiştirilmelidir.

Bacak Germe Neden Yaptırmalısınız?

Herkesin hayatında zor zamanlar olabilir. Yoğun bir kilo alımı döneminden sonra kilo verilirse, genişlemiş cildin hemen iyileşmesi mümkün değildir. Bölgesel yağlar da bazı kişiler için geçmeyen bir problemdir. Kolumuz gibi sürekli göz önünde olan bölgelerdeki kusurlar bizi rahatsız eder. Özellikle yaz aylarında t-shirt veya diğer kıyafetleri giymek çok zordur. Vücudumuzu sevmek, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için önemlidir. Bu nedenle kol ve bacak germe operasyonları çok önemli ve faydalıdır.

Çarpık Bacak Ameliyatı

Çarpık bacak sorunu, baldırdan ayak bileği bölgesine kadar olan bacaklardaki kemik eğriliğinden veya deri altındaki yağ tabakasının yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bu durum bacakların estetik görünümünü olumsuz etkiler. Bacak estetiği uygulamalarından bacak protezleri, dolgular ve yağ enjeksiyonları ile bacak çarpıklığı sorunları, çarpık bacak düzeltmek için kullanılabilir.

Kalın Bacak Estetiği

Bacak kemiklerinin kalın olması, gelişmiş kas yapısı veya fazla yağ dokusu nedeniyle olması gerekenden daha kalın olan bacaklar oldukça sık görülen estetik problemlerdir. Liposuction ile yağ fazlalığı olan hastalarda diz ve ayak bileklerindeki yağlar alınır.
Gelişmiş kas yapısı nedeniyle sorun yaşayan hastalarda cerrahi olarak çıkarılırlar. Kemik yapısı kalın olan hastalarda düzeltmeler sınırlı olabilir. İşlemin özelliğine göre lokal veya genel anestezi altında yapılır.

İnce Bacak Estetiği

Bacak plastik cerrahisi uygulamalarından biri olan ince bacak plastik cerrahisi ile aşırı ince bacaklı hastalardaki estetik problemler genellikle silikon protezler ile istenildiği gibi düzeltilir. Endoskopi ile kas dokusu içine yerleştirilen silikon işlemler yardımıyla bacak çevresi 3-4 cm genişletilebilir. Hastanın vücudunun başka bir bölgesinden yağ alınabiliyorsa silikon protez yerine hastanın kendi yağı dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Yağ enjeksiyonu ile yapılan bu yöntemin kalıcılık süresi 1 ila 2 yıldır.

Diz Kapağı Estetiği

Diz ve uyluk çevresindeki fazla yağlar, dizlerde kötü bir görünüme ve bazen çapraz bacak duruşuna neden olur. Diz kapağı estetiğinde liposuction yöntemi ile fazla yağlar alınır. Oldukça basit, iyileşme süreci hızlı ve ağrısız olan operasyon yaklaşık bir saat sürmektedir.

Pürüzsüz Şekilde Ameliyatsız Bacak İnceltme

Bu uygulama cerrahi bir işlem değildir. Deri altındaki yağlar lazer yardımı ile eritilir. Eriyen yağlar vücut tarafından doğal olarak boşaltılmadan atılır. Daha çok hafif yağlanma ve selülit sorunu olan hastalarda kullanılır. Günde 2-3 seans 8 seanstan sonra bacaklarda gözle görülür bir sıkılaşma ve ciltte yumuşaklık hissedilecektir. Etkisini uzun süre korur.

Bacak Germe Egzersizleri

Kalça germe – 10 ila 15 saniye basılı tutun

Kalça germe yapmak için:

 1. Sırt üstü yatın ve dizlerinizi göğsünüze çekin.
 2. Sağ bacağınızı sol uyluğunuzun üzerinden geçirin.
 3. Sol uyluğunuzun arkasını iki elinizle kavrayın.
 4. Sol bacağınızı göğsünüze doğru çekin.
 5. Karşı bacakla tekrarlayın.

Hamstring germe – 10 ila 15 saniye basılı tutun

Hamstring germe yapmak için:

 1. Sırt üstü yatın ve sağ bacağınızı kaldırın.
 2. Sağ bacağınızı iki elinizle dizinizin altından tutun.
 3. Ayağınız yerde olacak şekilde sol bacağınızı bükerek, sağ bacağınızı düz tutarak kendinize doğru çekin.
 4. Karşı bacakla tekrarlayın.

İç uyluk germe – 10 ila 15 saniye basılı tutun

İç uyluk germe için:

 1. Sırtınız düz ve bacaklarınızı bükerek oturun.
 2. Ayak tabanlarınızı birleştirin.
 3. Ayaklarınızı tutarak dizlerinizi yere doğru indirmeye çalışın.

Baldır gerdirme – 10 ila 15 saniye basılı tutun

Baldır streç için:

 1. Sağ bacağınızı bükerek öne doğru adım atın ve hafifçe öne doğru eğin.
 2. Sol bacağınızı düz tutun ve sol topuğu yere indirmeye çalışın.
 3. Karşı bacakla tekrarlayın.

Uyluk germe – 10 ila 15 saniye basılı tutun

Uyluk germe yapmak için:

 1. Sağ tarafınıza yatın.
 2. Sol ayağınızın üst kısmını kavrayın ve uyluğunuzun ön kısmını germek için topuğunuzu hafifçe sol kalçanıza doğru çekin.
 3. Dizlerinizi birbirine değdirin.
 4. Diğer tarafta tekrarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bacak germe egzersizleri için bir çok antrenman çeşidi bulunmaktadır.

Bacak germe estetiği, genel anestezi gerektirir ve ortalama 2 saat kadar sürer. Hastanede 1 gün kalmak yeterli olur.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?