Cilt Bakımı

Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Cilt tipi nasıl belirlenir? Hangi cilt tipine sahipsiniz, Her cilt tipi benzersiz özelliklere ve ihtiyaçlara sahiptir, cilt tipimizi bilmek önemlidir. Hazırladığımız ve topladığımız bilgiler ile cilt tipinizi kolayca tespit edebilir ve uygun bakım önerilerini öğrenebilirsiniz.

Cilt Tipleri Kaça Ayrılır?

Genetik faktörler cilt tiplerinin ayrışmasında en temel kriterdir. Bazı ciltlerin pürüzsüz oluşu bazılarının ise siyah nokta veya lekelere meyilli olması genetik faktörlerin etkisi altındadır. Cilt tipleri ve özellikleri sayesinde siz de cildinizi daha iyi tanıyabilir, belki de yanlış yaptığınız uygulamaları keşfederek cildinizin nefes almasına ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

En temelde cilt tipleri 6 farklı kategoride incelenir. Bunlar:

 • Yağlı cilt tipi
 • Karma cilt tipi
 • Kuru cilt tipi
 • Normal cilt tipi
 • Hassas cilt tipi
 • Lekeli cilt tipi
 • Olgun cilt tipi

Tüm bu cilt tiplerinin detaylandırılması için cildin daha iyi analiz edilmesi gerekir.

Cilt Tipi Nedir? Cilt Tipini Belirleyen Kriterler Nelerdir?

Cilt tipi nedir sorusunu cevapladık sırada cilt tipini belirleyen kriterler nelerdir sorusuna detaylı bir şekilde işleyeceğiz. Cilt tipi kişiden kişiye farklılık gösterir. Her cilt benzersizdir; özellikleri, sorunları ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Ciltteki yağ ve sebum, cilt tipini belirleyen başlıca etkenlerdir. Bunlar dışında cinsiyet, yaş ve kalıtımsal faktörler de cilt tipininin belirlenmesinde rol oynayan diğer kriterlerdir. Ayrıca havanın nemi, sıcaklık, rüzgar gibi dış etmenler de cilt tipinin oluşmasında ve hatta zaman içerisinde değişmesinde etkilidir. Bu faktörler eşliğinde cilt, 5 temel kategoride değerlendirilir.

Cilt Tipi Nedir? Cilt Tipini Belirleyen Kriterler Nelerdir?

Cilt bakımınızı doğru şekilde yapabilmeniz için cilt tipinizi bilmeniz önemlidir çünkü her cilt tipi farklı bir temizlik ve bakım rutinine ihtiyaç duyar. Temizlik ve bakım rutinlerinizde kullanacağınız ürünleri doğru şekilde belirleyebilmeniz için de cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Yani kısaca sağlıklı, aydınlık, pürüzsüz ve güzel görünen bir cilde sahip olmak için cildinizi tanımanız gerekir.

Cilt tipinizin zaman içerisinde değişebileceğini unutmamalısınız. Cildinizi yeteri kadar tanırsanız zaman içerisinde yaşadığı değişimleri kolayca tespit edebilir ve bu değişimlere göre siz de bakım rutinlerinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Cilt Tipleri Nelerdir?

Cilt tipleri, cildin sahip olduğu özelliklere göre beş farklı kategoride değerlendirilir. Karma, hassas, yağlı, kuru ve normal cilt tipleri temel kategoriler olarak kabul edilir. Bununla beraber, temel cilt tipleri içerisinde ayrıca lekeli ve akneye eğilimli gibi adlandırılan ve spesifik özellikler ile nitelendirilen alt cilt tipleri de vardır.

Cildinize en uygun bakımı yapabilmeniz için bilmeniz gereken ilk şey cilt tipleri ve sizin bunların arasından hangisine sahip olduğunuzdur. Hatta, uzun süreli kalıcılığa sahip mükemmel görünen bir yüz makyajı yapabilmeniz için bile cildinizi tanımanız gerekir. Ancak bu sayede doğru ürünlerle doğru makyaj uygulamasını yapabilirsiniz. Doğru makyaj ürünlerinin kullanımı, cilt sağlığı açısından da son derece önemlidir.

Cilt tipinizi bilmenin ne kadar önemli olduğundan yeterince bahsettiğimize göre artık cilt tiplerini tanımaya başlayabiliriz. Her cilt tipi, kolayca ayırt edilmesine imkân sağlayan özelliklere sahiptir. Bu ayırt edici özellikleri sayesinde cilt tipinizi kolayca belirleyebilirsiniz.

Hassas Cilt

Hassas cilt, düzenli olarak bakım isteyen nazik bir cilt tipidir. Sıcaklık, rüzgar, nem, UV ışınlar şeklindeki dış etkilerden çok kolay etkilenir. Stres, hassas cilt üzerinde gözle görülür etki yarattığı bilinen kriterlerden biridir. Olumsuz etkilerin varlığında hassas ciltlerde kızarıklık, gerginlik, kaşıntı ve kuruluk kendini gösterir.

Hassas ciltlerin ayırt edici özelliği, genellikle kızarık olması ile beraber dış etkilere karşı çok kolay ve hızlı şekilde tepki vermesidir. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz, cilt bariyerinin devamlı güçlü kalmasını sağlamak için cilt hassasiyetleri için özel içeriklere sahip profesyonel bakım ürünlerden destek almanız gerekir. Bu ürünleri düzenli bir şekilde kullanmanız cildiniz için oldukça faydalı olacaktır.

Karma Cilt

Karma ya da kombine cilt, en yaygın görülen cilt tipidir. Adından da anladığınız üzere, iki farklı cilt özelliğinin tek bir kişide görüldüğü tiptir. Karma cilt tipinde T bölgesi olarak da adlandırılan alnı, burnu ve çeneyi kapsayan bölge; yağlı cilt özelliği gösterir. U bölgesi olarak da adlandırılan yanakları, göz çevresini ve çene altını kapsayan bölge ise normalden kuruya dönük bir eğilime sahiptir.

Karma ciltlerin ayırt edici özelliği, yağlı yapısı nedeniyle parlayan bir T bölgesi ile kuruma eğilimine sahip bir U bölgesidir. Karma bir cildiniz varsa, ki bunu kolayca anlayabilirsiniz, cildinizin leke oluşumuna eğilimli olduğunu da bilmelisiniz. Tek bir yüz bölgesinde farklı özelliklere sahip alanlar olmasından dolayı cilt bakımınızda iki bölgenin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek yapıdaki kombine içerikli ürünleri tercih etmelisiniz. Bu sayede tek bir ürün ile tüm yüzünüzün ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yağlı Cilt

Yağlı cilt, cildin aşırı sebum üretmesi nedeniyle oluşur. Sebum, cildin nemli kalmasını sağlayan bir bileşiktir. Aşırı üretilmesinin nedeni cildin nem dengesinin doğru oranda olmamasıdır. Cilt, kendini nemlendirerek dış etkilere karşı bir savunma mekanizması oluşturmak adına sebum üretir. Eğer cildiniz yeteri kadar nemli değilse daha çok sebum üretir. Bunun sonucunda da, merhaba yağlı cilt tipi!

Yağ ciltlerin en belirgin özelliği; yağlı ve parlak görünümdür. Ayrıca, ne kadar temizlerseniz temizleyin sürekli olarak yüzünüzü kirli hissedebilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa, öncelikle cilt temizliğine aşırı özen göstermeniz gerektiğini hatırlamakta fayda var. Bu sayede, cilt yüzeyinde biriken fazla yağı uzaklaştırırsınız. Yağlı ciltlerin bakımı için özel olarak tasarlanan yüksek nem içerikli ve su bazlı ürünler eşliğinde bir bakım rutini ile yağlı cildinizi kısa sürede kontrol altına alabilirsiniz. Yağlı ciltler, doğru ürünler ve uygulamalar eşliğinde normal cilt tipine dönüştürülebilir.

Kuru Cilt

Yağlı cilt tipine neden olan her şeyin tersini düşünün, işte karşınızda kuru cilt tipi! Cildin nemini kaybetmesi esnekliğini de kaybetmesine neden olur. Dolayısıyla kuru ciltler genellikle gergin ve kaba görünür. Gerginlik, beraberinde kaşıntıları da getirir. Kaşısanız da kaşımasanız da kuruluğun olduğu ciltlerde, dökülmeler ve pullanmalar meydana gelir. Cilt yüzeyinde çatlaklar da kuru ciltlerde sıklıkla görülür. Özellikle kış aylarında, cilt üzerindeki çatlak miktarı artabilir; çatlaklar kanayabilir ve acı verebilir.

En düşük sebum oranına sahip olan kuru ciltleri diğerlerinden ayıran en belirgin özelliği, döküntülü ve gergin görünümleridir. Kuru bir cildiniz varsa, cildinizin kırışıklık oluşumuna çok müsait olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca kuru ciltler, soğuğa ve sıcağa çok hızlı reaksiyon gösterir. Çok kısa sürede soğuk yanığı ya da güneş yanığı olabilirsiniz. Kuru ciltler, kuruluk sorununun derecesine göre değişen sürelerde normal cilt tipine dönüştürülebilir.

Normal Cilt

Adından da anladığınız üzere normal cilt, normal yani olması gerektiği gibidir. Normal ciltlerin sebum oranları dengeli; gözenek büyüklükleri idealdir. Esneklikleri olması gerektiği şekildedir; bu nedenle de sağlıklı bir gerginliğe sahiptir. Yine de tüm bunlar, normal ciltlerin bakıma ihtiyacı olmadığı gibi yanlış bir fikre kapılmanıza neden olmasın.

Normal cildi diğerlerinden ayıran en belirgin özelliği, sağlıklı ve aydınlık görüntüsüdür. Ayrıca normal ciltlerde yaşlanma belirtileri de oldukça geç ortaya çıkar. Normal bir cilt yapınız varsa, öncelikle şanslı olduğunuzu hatırlatalım. Cildinizin sahip olduğu müthiş dengeyi bozmamak adına ona, uygun ürünler ve düzenli bakım ile destek olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Lekeli Cilt Tipi

En zorlu cilt tiplerinden biri olarak görülen lekeli ciltler için evde cilt tipi testi yapmak sakıncalı olabilir. Yanlış bir adımda lekeli cildinizin hassas bir yapı kazanmasına neden olabilir ve geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilirsiniz. Bu yüzden mümkün olduğunca evde lekeli cilt tipi belirleme testlerini göz ardı ederek bu işi güvenilir eczacılardan veya dermatologlardan yardım alarak gerçekleştirmenizde fayda vardır.

Size özel belirlenen lekeli cilt tedavilerine ek olarak cildinize nazik bir peeling yapmak isterseniz Dove Gentle Exfoliating Beauty Bar kullanabilirsiniz. Cildinize doğal ışıltısını geri kazandırmak için cildi nazikçe soyarak lekeli görünümü hafifleten Beauty Bar içerisindeki tanecikler cildi sabun gibi kurutmaz ve cildinize istediğiniz görünümü verir.

Olgun Cilt Tipi

Olgun cilt tipi, evde yapılacak yöntemlerle tayin edilmesi güç cilt tipleri arasındadır. Bunun sebebi ise zamana bağlı genetik faktörler, zararlı alışkanlıklar, kötü beslenme gibi olumsuz yaşam koşullarına ek olarak yoğun stres altında kalan ciltlerin kişiden kişiye göre farklılık göstermesidir. Cilt tabakalarında bulunan kolajen miktarı yaşla birlikte azalmaya başladığında, tüm ciltler olgun bir cilt görünümü sergilemeye başlar. Kimilerinde bu durum yalnızca yaşla ilgili değildir. Bazı cilt sorunlarında genç yaşlarda bile olgun cilt görünümü gözlenebilir.

Olgun cilt özelliklerinden olan kuru, derin kırışıklıkları olan ve nemsiz cilt görünümünü yok etmek için Dove Pink Beauty Bar sabun kullanabilir, güvenli ve sağlıklı bir bakım rutini ile olgun cildinize en ideal temizliği sunabilirsiniz. Tüm bunların yanında uzman dermatologlar tarafından geliştirilen günlük bakım sabunları ve diğer Dove ürünleri ile cilt üzerindeki genç görünümü sağlayan kolajen miktarını kontrol altında tutabilirsiniz.

Cilt tipinize uygun bakım ürünleriyle Dove her zaman yanınızda! Siz de hemen şimdi ürünleri inceleyebilir, size en uygun olanları bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Cilt Tipimi Nasıl Öğrenirim?

Cilt tipleri ve temel özellikleri ile cilt bakımındaki önemli noktalar hakkında yeteri kadar bilgi verdiğimize göre şimdi sıradaki soruya geçelim: ‘Hangi cilt tipine sahibim?’ Bu soruya kesin bir cevap verebilmek için cilt tipi analizi yaptırabilirsiniz. Uzmanlar tarafından yapılan cilt tipi belirleme analizleri ile kısa sürede cilt tipiniz hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bu şekilde cildinizin ihtiyaçlarını da doğru şekilde anlayabilirsiniz. Ciltte aşırı kuruluk, dehidrasyon, tahriş ve güneş hasarı varsa cilt tipi testi, dermatoloji uzmanları tarafından tedavi sürecinin şeklini belirlemek amacıyla da yapılır.

Uzmanlar aracılığı ile analizler yaptırarak, cilt tipim ne sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Buna ilave olarak, cildinizi tanımaya ve anlamak çalışmak da uygulanabilir bir yöntemdir. Cildinizi doğru değerlendirebilmek için kendinize basit sorular sorabilirsiniz:

 • Cildimin nem ihtiyacı ne düzeyde?
 • Sabah uyandığımda cildim nasıldır?
 • Sivilce ve siyah nokta durumum ne?
 • Parlaklık, kaşıntı, kızarma, kırışıklık ve gerginlik hislerinden en çok hangisini yaşıyorum?
 • Cildime dokunduğumda ne hissediyorum?

Cilt tipini nasıl anlarız? Bu sorulara verdiğiniz cevapları, cilt tiplerinin özellikleri ile eşleştirerek anlayabiliriz. Tabii bu yöntem size bir uzman tarafından yapılan analiz kadar kesin ve detaylı sonuçlar vermez. Ancak yine de büyük oranda tutarlı bir yanıt alabilirsiniz.

Evde Cilt Tipi Analizi Yapmak Mümkün Mü?

Cilt tipi nasıl belirlenir sorusuna doğru bir cevap verebilmek için bu sorunun temel amacına bakmak gerekir. Tahriş, güneş hasarı ve aşırı kuruluk gib cilt sorunlarına sahipseniz, cilt tipinizi bir dermatoloğun belirlemesi daha faydalıdır. Yüzünüz için nemlendirici seçme amacıyla bu soruyu soruyorsanız pekala evde cilt tipinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Evde cilt tipi analizi yapmak için aslında son derece basit bir ürüne ihtiyacınız var. Cilt tipi ölçüm bandı! Cilt tipi ölçüm bantları hemen hemen yara bandı büyüklüğünde, cilt bölgelerine göre değişiklik gösteren ve bir dakikadan kısa sürede sonuç veren ürünlerdir. Cildin her bölgesinin yağlılık düzeyi farklıdır; kuru bir ciltte bile burun üzerindeki yağ birikimi ile yanaktaki birikim aynı değildir. Cilt tipi belirlemede kullanılan bantlar, tam da bu sebeple bölgesel olarak değişiklik gösterir. Bu ürünleri kullanarak T ve U bölgeleri için ayrı ayrı testler yapmanız, cilt tipinizi daha doğru analiz etmenize olanak sağlar.

Evde cilt analizi yapmaya başlamadan önce, yüzünüzü rutininize uygun şekilde temizlemelisiniz. Kendi kendine kurumasına izin vermeli ve 15 dakika beklemelisiniz. Bu süre boyunca, nemlendirici dahil olmak üzere yüzünüze hiçbir şey sürmeyin. Sürenin sonunda seçtiğiniz ölçüm bandında yer alan test bölgesi kısmını, yüzünüzün ilgili kısmına 10 saniye süre ile bastırarak testi gerçekleştirebilirsiniz. 10 saniye sonunda test bölgesindeki lekelenmeyi, bandın alt bölümünde cilt tiplerine göre ayrılan kısımlarda gösterilenlerle karşılaştırarak cilt analizinizi tamamlayabilirsiniz. Tebrikler, artık hangi cilt tipine sahip olduğunuzu biliyorsunuz!

Cilt Bakım Önerileri

Cilt tiplerinin neler olduğunu ve ne gibi özelliklere sahip olduklarını öğrendiniz. Cilt tipinizi de öğrendiniz. Bu demektir ki artık cildiniz ile aynı dilden konuşabilir; onun ihtiyaçlarını anlayabilir ve bu ihtiyaçlara yanıt verebilirsiniz. Cilt tipinizin ihtiyaçlarına yanıt vermek, birçok açıdan önemlidir. Örneğin, kuru bir cildiniz varsa ve bunu biliyorsanız nem içeriği yüksek ürünler tercih ederek pullanmalara ve gerginliklere kolayca son verebilirsiniz. Tam tersini de düşünebilirsiniz. Cildiniz kuruysa ama siz bunun bilincinde değilseniz, güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkarak cildinize zarar verebilirsiniz.

Sonuç olarak, sadece cilt tipimizi bilmemiz tek başına bir anlam ifade etmez. Unutmayın, cilt tipimizi daha iyi cilt bakımı yapabilmek öğrendik. Şimdi, buna göre hareket etme zamanı!

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas ciltler, özenli ve düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Bu türden bir cilde sahipseniz mutlaka uygun içeriklere sahip ürünleri seçmelisiniz. Örneğin; içeriğinde parfüm bulunan bir temizleyici, cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Cildinizin üst katmanının nazik bir yapıda olduğunu unutmayın. Bu katmana zarar vermemek için cildinizi kurularken ovalamak yerine yumuşak havlular yardımıyla hafif tampon hareketleri yapabilirsiniz.

Hassas ciltler; ani hava değişimi, nem ve rüzgar benzeri dış etkenlerden çok çabuk zarar görür. Dış etkilerin yaratabileceği tahribatı minimize etmek için mutlaka koruma sağlayan bir krem tercih etmelisiniz. Beslenme düzeninin cildiniz üzerinde oldukça güçlü bir etkisi olduğunu unutmayın. Özellikle acı gıdalardan ve bol baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Ve en önemlisi, tüm temizleme ve bakım uygulamalarını düzenli şekilde gerçekleştirin.

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Karma cilt tipi nedir öğrendiğimize göre bu tipteki cildin ihtiyaçlarına kolayca yanıt verebiliriz. Karma ciltlerin bakımında en önemli kısım, bölgesel ihtiyaçlara doğru cevaplar verebilmektir. Karma ciltler için özel olarak hazırlanan yüz temizleme jeli çeşitleri, bölgesel olarak farklı ihtiyaçları olan yüzünüzün doğru bir şekilde temizlenmesine imkân tanır.

T bölgesini fazla yağdan arındırırken; U bölgesinin kurumasını engeller.

Karma cilt sahibiyseniz, T bölgesine daha fazla özen göstermelisiniz. Yüzün tamamı için değil, sadece T bölgesi için özel geliştirilen ürünlerden faydalanabilirsiniz. Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanmanız da cildinizin yağ ve nem dengesine katkı sağlar. Son olarak, cildinizin nem ihtiyacınızı göz ardı etmeyin; uygun nemlendiricileri düzenli olarak kullanın.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cildiniz yağlıysa, yağ birikimi olması nedeniyle yüzünüzü sürekli kirli gibi hissedebilirsiniz. Parlama sorunu sizi rahatsız edebilir. Yağlı cilt, doğru ürünlerin kullanımı ve rutin şekilde uygulanması ile sağlıklı bir görünüm kazanabilir. Bunun için öncelikle içeriğinde yağ ve krem olmayan, mümkünse su bazlı köpük temizleyiciler tercih etmelisiniz. Cildinizi mutlaka düzenli olarak temizlemelisiniz.

Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır? Yağlı ciltlerinize daha iyi bakım yapabilmeniz için detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz bağlantıya buradan ulaşabilirsiniz (https://estetisyendoktor.com/yagli-cilt-bakimi-nasil-yapilir/)

Cilt temizliğinizi doğru şekilde yaptıktan sonra, geniş gözenekler ile karşılaşırsınız. Bu gözenekler, cildin daha fazla yağlanmasının ve sivilce, siyah nokta oluşumunun sorumlusudur. Dolayısıyla, gözenek sıkılaştırıcı özellikte ürünler kullanarak cildinizin daha fazla yağ üretmesinin önüne geçebilir ve leke sorununu önleyebilirsiniz. Bu aşamada tonik kullanmak uygun bir tercih olabilir. Cildinizin yağlanmasındaki temel nedenin nem dengesindeki problem olduğunu da unutmamalısınız. Yağlı ciltler için uygun içeriklere sahip nemlendiricilerden de faydalanarak sağlıklı bir cilt görünümüne bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Nem, kuru cilt bakımının kilit noktasıdır. Kullandığınız tüm ürünler, mutlaka yüksek nem içeriğine sahip olmalıdır. Ayrıca zengin vitamin ve mineral desteği sunan ve yüksek nemlendirici etkiye sahip zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve aloe vera gibi çeşitli doğal bitki özlerinden de yararlanabilirsiniz. Kuru cilt bakımı için özel olarak hazırlanan ürünlerin içeriğinde sıklıkla bu yağlar da destekleyici olarak yer alır.

Kuru cilt bakımı nasıl yapılır? (https://estetisyendoktor.com/kuru-cilt-bakimi/) daha detaylı bilgilere sahip olabilmeniz için makalemize göz atabilirsiniz!

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi kuru cildinizi de uygun bir temizleyici yardımı ile arındırmalısınız. Ardından bakım maskeleri, serumlar ya da yağlar kullanabilirsiniz. Tüm bakımlarınızı rutin şeklinde uygulamanızın cilde nem kazandırmak için önemli olduğunu unutmayın. Ayrıca, kuru ciltler güneşe karşı da oldukça hassastır. Bu nedenle her mevsim bir güneş kremi kullanmalısınız.

Normal Ciltler İçin Bakım Önerileri

Normal cilt tipini sorunsuz ve bakıma ihtiyaç duymayan bir cilt olarak düşünmek, ihtiyacınız olan kapsamlı bakım rutinini belirlemenizi engelleyebilir. Her cilt tipi gibi, normal ciltler de bakıma ihtiyaç duyar. Sadece normal ciltlerin bakımının diğerlerine göre biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Gözenek yapısı, nem dengesi ve esneklik açısından zaten sağlıklı olan cildinize uygun bakımı yaparak sağlıklı yapısını sürdürmesine destek olmalısınız. Bu sayede muhtemel cilt problemleri yaşama riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Normal cilt bakımı, uygun içeriklere sahip temizleyiciler, nemlendiriciler ve maskeler yardımı ile düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Cildinizin sağlıklı olduğunu unutmayın; sahip olmadığınız akne, leke ya da kuruluk gibi sorunlar için üretilen ürünlere ihtiyacınız yok. Bu ürünlerin cildinize zarar verme ihtimali olduğunu hatırlayın. Normal cilt tipine sahip olan biriyseniz zaten şanslısınız demektir; siz sadece cildinize destek olmaya devam edin. Bırakın o kendi sağlıklı düzeni içerisinde çalışmaya devam etsin.

Karma Cilt Tipi Bakımı

Karma cilt tipi Bakımı, Karma ciltler için bakım rutini yüz temizleme ile başlar. Yüzünü iyice temizledikten sonra karma ciltlere uygun tonik ile yüzünü tekrar silerek gözeneklerinin temizlenmesini sağlamalısın. Daha sonra nemlendirici aşamasına geçebilirsin. Detaylı yüz temizliği yapacağın günlerde maske ve peeling kullanmanı öneririz. Her pazar günü bir saatini cildine ayırmak karma cildine çok iyi gelecek.

Evde Cilt Testi Nasıl Yapılır?

Evde cilt testi analizi yaparak çok hızlı bir şekilde cildinizin yağlı, kuru veya hassas olduğunu anlayabilirsiniz. Evde cilt tipi testi için;

 • Yüzünüzün farklı bölgelerine bir kurutma kağıdı ile hafifçe dokunun.
 • Ne kadar yağın göründüğünü belirlemek için kağıdı ışığa doğru tutun.
 • Tabaka çok az yağ aldıysa veya hiç yağ almadıysa, büyük olasılıkla kuru cildiniz vardır.
 • Kurutma kağıdı alın ve burun bölgelerinden yağ gösteriyorsa, cildiniz karmadır.
 • Son olarak eğer kurutma kağıdı yağla ıslanmışsa, yağlı bir cilde sahip olmanız son derece olasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Estetisyen Doktor yayın hayatına devam edebilmesi için Reklam Engelleyici eklentinizi kaldırır mısınız?